چهارشنبه , ۲ فروردین ۱۴۰۲

آب‌رسانی هلال احمر به ۸۵ روستا/ نرم افزار «هلال من» راه‌اندازی می‌شود

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر از آبرسانی به ۸۵ روستا خبر داد.

به گزارش ایسنا، وحید سلیمی در نشست خبری که عصر امروز به مناسبت روزجهانی داوطلب برگزار شد، اظهارکرد: هر ساله سازمان ملل روز پنجم دسامبر را روز جهانی داوطلب اعلام می‌کند که امسال نیز این روز با شعار همبستگی با کار داوطلبانه مدنظر بوده و طی آن از تلاش‌های داوطلبان در حوزه‌های مختلف قدردانی می‌شود.

وی با اشاره به گزارش عملکرد یکساله سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، گفت: یکی از فعالیت‌های این سازمان مربوط به شبکه‌سازی خیرین است و این سازمان طی چند سال گذشته به عنوان دبیرخانه مجمع خیرین اقدام کرده است. در همین راستا در ۱۲ استان مجمع خیرین کشور با همکاری هلال احمر راه‌اندازی شده و جلساتی در این خصوص داشتیم که توفیقات خوبی داشته است. در حال حاضر در استان‌های تهران، قم، قزوین، گیلان، کرمان، یزد، گلستان، هرمزگان و … مجامع خیرین راه اندازی شده است.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با بیان اینکه موضوع وقف، هبه و صلح را نیز طی یکسال گذشته در استان‌ها پیگیری کردیم، گفت: احداث پایگاه‌های امداد و نجات جاده‌ای، آموزش مددکاران اجتماعی و طرح تحول و توسعه توانمندی‌های محلات کم برخوردار را نیز در پیش گرفتیم که این طرح در بیش از ۲۰۰۰ محله کم برخوردار انجام شد که با محوریت وزارت کشور طرح هم افزایی خدمات را انجام دادیم. طرح هم افزایی خدمات به منظور عادلانه تقسیم شدن خدمات نیز اتفاق افتاد که ۲۴۷ محله را به هلال احمر واگذار کرد.

وی با اشاره به پویش هلال رحمت نیز گفت: در پایان سال گذشته پویش هلال رحمت به منظور تامین اقلام غذایی راه اندازی شد و در این راستا بسته‌های غذایی توزیع شد.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر در خصوص جمع‌آوری کمک‌های مردمی گفت: جمع‌آوری کمک‌های مردمی نیز در فواصل مختلف صورت گرفت که با کمک مردم و تشکل‌های مردم نهاد بالغ بر ۳۵ میلیارد وجه نقد جمع‌آوری شد.

سلیمی در خصوص پویش نذر آب نیز اظهار کرد: یکی دیگر از پویش‌هایی که امسال صورت گرفت نذر آب بود. این پویش برای پنجمین سال با اولویت آبرسانی  به مناطق کم برخوردار و روستایی و دو محور دیگر اعزام پزشکان متخصص در مناطق هدف و بحث سلامت صورت گرفت. همچنین بحث توزیع بسته‌های بهداشتی هم در این طرح انجام شد. تا کنون ۸۵ روستا آبرسانی شده است که تا پایان سال به ۱۰۰ روستا افزایش پیدا می‌کند و حدود ۱۸۶ میلیارد ریال برای این طرح اعتبار هزینه شده است.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر گفت: پویش مرحم زائر نیز با هدف تامین داروهای زائران در اربعین صورت گرفت که در این پویش بالغ بر ۱۱.۵ میلیارد وجه نقد و دارو تهیه شد. ایجاد درمانگاه سیار و تونل سرد در مرز مهران نیز صورت گرفت که در جلوگیری از گرمازدگی بسیار موثر بود.

وی با بیان اینکه یکی از فعالیت‌های مهم ما ارائه تجهیزات درمانی به بیماران نیازمند و کم برخوردار است که در این زمینه بالغ بر ۲۴۷ میلیارد تومان ارائه شده و امیدواریم تا پایان سال مشکلات افراد در حوزه دارو و درمان را رفع کنیم.

وی در خصوص توزیع بسته‌های معیشتی نیز تصریح کرد: طی مدت اخیر در ۱۷۳ محله بسته‌های معیشتی ارائه شد و سایر لوازم التحریر و پوشاک نیز بالغ بر ۱۱ هزار میلیارد ریال از این ظرفیت ارائه شده است.

سلیمی با بیان اینکه در سال جاری بیش از ۹۲۱ هزار عضو داوطلب شناسنامه دار شدند، گفت: برخی افراد هم در زمان وقوع بحران به ما کمک می‌کنند.

راه‌اندازی نرم افزار هلال من

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر در خصوص راه اندازی یک اپلیکیشن اظهار کرد: اپلیکیشن هلال من را به زودی راه اندازی خواهیم کرد تا اعضای داوطلب بتوانند از تسهیلاتی که در نظر گرفته شده استفاده کنند. در حال حاضر این زیرساخت فراهم شده و به زودی از آن رونمایی خواهیم کرد.

وی از کمک ۲۴۷ میلیاردی برای درمان بیماران نیازمند و صعب‌العلاج از آذر سال گذشته تا کنون خبر داد و در این باره اظهار کرد: ۸۹ هزار نفر از این کمک‌های مالی بهره‌مند شدند.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر در خصوص فعالیت بانک امانات تجهیزات پزشکی نیز گفت: امسال ۲۱ هزار تخت، ویلچر، دستگاه اکسیژن ساز و … را به بیماران در سراسر کشور ارائه و امانت دادیم.

سلیمی درباره ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه به بیماران نیز گفت: تا امروز ۱۳۰۰ نفر از این تسهیلات جهت درمان بهره‌مند شدند.

وی در حوزه جذب کمک‌های مردمی نیز گفت: در خصوص سامانه‌های جذب کمک‌های مردمی سامانه #۱۱۲* را داریم که اکنون بانک مرکزی ایران به عنوان عامل ما معرفی شده است. با مشارکت معاونت علمی نیز سامانه جذب و هدایت کمک‌های مردمی را راه اندازی می‌کنیم تا مردم با عضویت در این سامانه به عنوان حامی جمعیت شناسایی شوند.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر تاکید کرد: در طرح توانمندسازی و تحول اجتماع محور محلات در ۳۱ استان ۱۴۷ شهرستان جامعه هدف ماست که به ۲۴۷ محله تقسیم شده است. مسئولان خانه هلال در ۲۰۱ محله شناسایی شدند و خانه‌های هلال راه اندازی شدند که قرار شد این کار به خود مردم واگذار شود و از این حیث در کوچه‌های این محلات از دل مردم افرادی را به عنوان شهردار انتخاب کردیم و در قالب بزرگتر که متشکل از چند کوچه است شهردار محله را انتخاب کردیم. شهرداران محله در نهایت زیر نظر مسئول خانه هلال وظیفه اطلاع رسانی درباره مشکلات محله را داشتند و آنچه که مربوط به حمایت‌های بهداشتی و درمانی بود اطلاع رسانی می‌شد. در این حوزه بالغ بر ۱۵۸ محله دوره‌های آموزشی برگزار کردیم و ۹۴۵ دوره به ۱۹ هزار و ۲۶۵ نفر ارائه شد و در ۱۷۲ محله هم بالغ بر هشت میلیارد تومان خدمات دارو و درمان ارائه شده است.

سلیمی در ادامه اظهار کرد: در حوزه توانمندسازی بحث در اختیار گذاشتن تنور در میان خانواده‌ها و اهدای چرخ خیاطی و از این دست پروژه‌ها در قالب ۵۶۸ پروژه در کشور انجام شد که بالغ بر ۲۶ هزار میلیارد ریال هزینه داشت و ۳۸ هزار نفر بهره‌ور از اجرای این پروژه‌ها بهره‌مند شدند.

وی با بیان اینکه برخی کمک‌های نقدی بطور مستقیم به افرادی که در محلات هستند واریز شده است در خصوص اجرای طرح‌های کارآفرینی در محلات نیز گفت: طرح‌های کارآفرینی در ۱۸ محله انجام شده و در این بخش تعامل و همکاری با تشکل‌های مردم نهاد در حوزه‌های اجتماعی در ۶۳ محله بالغ بر ۳۴۰ تشکل به ارزش بیش از ۲۲ میلیارد ریال خدمت ارائه شده است.

سلیمی در خصوص جذب افراد علاقمند به عضویت در سازمان داوطلبان در محلات نیز گفت: مشخصات افراد علاقمند ثبت شده و ۴۶۵۵ نفر در قالب این طرح در محلات به عضویت سازمان در آمدند.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر تصریح کرد: همچنین طرح بسیار خوبی که امسال اجرا شد بحث بیمه سلامت بود که افرادی که فاقد هر گونه بیمه بودند با همکاری بیمه سلامت تحت پوشش قرار گرفتند که بیش از ۱۶ هزار نفر از ساکنان محلات توانستند از این خدمت استفاده کنند.

انتهای پیام

حتما ببینید

امدادرسانی به بیش از ۱۱ هزار نفر در طرح نوروزی هلال احمر/ انجام ۵۱۵ مورد عملیات جاده‌‎ای

سخنگوی طرح نوروزی هلال‌احمر ‌با اشاره به آغاز طرح ملی امداد و نجات نوروز ۱۴۰۲، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *