فیلترهای سرامیکی ریخته گری

اختصاص ۱٫۷ میلیارد دلار ارز دارو در نیمه نخست سال ۱۴۰۲/ ارزبری تأمین دارو در برخی کشورها ۳ برابر ایران

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تایمز، محمد پیکانپور امروز در مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه بین المللی ایران فارما اظهار کرد: صنعت داروسازی از پرافتخارترین صنایع ایران است و کشور از اعتماد به متخصصان داخلی و تولیدکنندگان حوزه دارو نفع برده است؛ زیرا بسیاری از کشورها با جمعیت نزدیک به ایران مانند ترکیه و تایلند و ویتنام با ارزبری دو تا سه برابری ایران، داروی مورد نیاز کشور خود را تامین می‌کنند و در کشوری مانند آرژانتین با جمعیت نصف ایران، شاهد ارزبری دو برابری در حوزه تامین دارو هستیم.

وی افزود: درخواست داده‌ایم که سهمیه ارزی ۳٫۵ میلیارد دلاری حوزه بهداشت و درمان به ۴ میلیارد دلار افزایش یابد و امیدواریم با موافقت دولت، برای تامین ارز دارو تا پایان سال مشکلی نداشته باشیم.

پیکانپور با اشاره به انتقال ارز از طریق سازوکار قطر برای تامین برخی داروهای حیاتی، بیان کرد: در حال حاضر برای ۸۳۰ قلم دارو ذخیره راهبردی ۶ ماهه پیش‌بینی می‌کنیم.

مدیرکل امور داروی سازمان غذا و دارو اعلام کرد که حدود ۱٫۷ میلیارد دلار ارز در طی ۶ ماه گذشته به حوزه دارو و مواد اولیه دارو اختصاص یافته است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - این نشانه‌های پیری است | اگر این ویژگی ها را داریدزود پیر می شوید

وی درباره نوع ارز تخصیص یافته به صنعت تولید دارو بیان کرد: اصلاح سیاست‌های ارزی دارو که در تیرماه سال گذشته در قالب طرح دارویار و تبدیل ارز ترجیحی به نیمایی انجام شد، تدریجاً درمورد داروهای وارداتی نیز در حال اجراست. در حال حاضر حدود ۱۰ قلم دارو در سبد دارویی کشور ارز ترجیحی دریافت می‌کنند که مربوط به داروهای بیماری‌های خاص هستند و ۳۵۰۰ داروی فهرست دارویی کشور مشمول اصلاح سیاست‌های ارزی و دریافت ارز نیمایی شده‌اند.

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: در مهرماه سال گذشته کمبودهای دارویی ۴۲۰ قلم بود که این میزان در شهریورماه سال جاری به ۸۱ قلم کمبود رسیده است که نشانگر بهبود وضعیت تامین دارو است اگرچه که حتی کمبود یک قلم دارو نیز در کشور نباید وجود داشته باشد.

انتهای پیام/

دانه چیا برای تیروئید

حتما ببینید

داپوکستین، بررسی فواید و عوارض جانبی داروی Dapoxetine

امروزه، موضوعات مرتبط با سلامت روانی و جنسی از جمله اختلالات جنسی به عنوان یکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا میتوان کینوا را خام مصرف کرد