فیلترهای سرامیکی ریخته گری

از نعل‌بندی تا خاکسپاری مردگان!

در دنیایی زندگی می‌کنیم که بیشتر افراد جهان پیش از ورود به دانشگاه بیشتر در ذهن خود رویای تحصیل در رشته‌هایی همچون پزشکی و مهندسی را می‌پرورانند اما باید گفت در برخی دانشگاه‌های جهان رشته‌هایی تدریس می‌شوند که حتما برایتان عجیب به نظر می‌رسد که آیا می‌توان در چنین حرفه‌ای نیز مدرک دانشگاهی دریافت کرد؟

به گزارش ایسنا، اگر همانند بسیاری از افراد علاقه به تحصیل در رشته‌های شناخته شده‌ای که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند، ندارید و از طرفی تصور می‌کنید در کار خاصی مهارتی دارید که شاید دیگر افراد به یادگیری آنها تنها به چشم سرگرمی نگاه می‌کنند، نگران نباشید چرا که برخی از بهترین دانشگاه‌های جهان آن رشته‌ها را تدریس می‌کنند. در ادامه به معرفی ۳۲ رشته عجیبی که تحصیل در آنها می‌تواند بسیار هم هیجان انگیز باشد، پرداخته‌ایم. در اینجا برای تحصیل در هر رشته یک دانشگاه را معرفی شده اما باید گفت این به آن معنا نیست که آنها فقط در آن دانشگاه تدریس می‌شوند چرا که ممکن است برخی از آنها در چندین دانشگاه تدریس شوند.

۱. آموزش ماجراجویی(Adventure Education)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه ایالتی پلیموث

دوره‌هایی که دانشجویان علاقه‌مند به این رشته باید بگذرانند شامل مبانی صخره نوردی، مبانی قایقرانی پارویی، سفر اکتشافی در طبیعت و کایاک در آب خروشان است. افراد تحصیل کرده در این رشته‌ می‌توانند در زمینه آموزش در فضای باز در یک پارک ملی یا ایالتی یا با برنامه‌های ماجراجویی فضای باز به فعالیت بپردازند.

۲. اخترزیست‌شناسی (Astrobiology)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه واشنگتن یا دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا

دانشجویان علاقه‌مند به این رشته باید دوره‌هایی شامل زیست‌پذیری سیاره‌ای و تجربه میدانی اخترزیست شناسی را بگذرانند. افراد تحصیل کرده در این رشته‌ می‌توانند در زمینه تحقیقات اختر زیست‌شناسی فعالیت کنند یا در برخی مراکز تحصیلی به عنوان دانشمند یا مربی کار کنند. 

۳. آموزش حراجی(Auctioneering)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: کالج منطقه‌ای هریسبورگ پنسیلوانیا

ارتباط با حضار، قانون حراج، تدارکات و ارزیابی کالا و آمادگی برای حراج از جمله دوره‌هایی هستند که دانشجویان علاقه‌مند به این رشته باید بگذارنند. افراد تحصیل کرده در این رشته‌ می‌توانند به عنوان متصدی حراج یا مزایده مشغول شوند.

۴. نوازندگی و مبانی نی انبان(Bagpiping)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه کارنگی ملون

افراد علاقه‌مند به این رشته باید دوره‌هایی نظیر استودیو، تئوری و تاریخ را طی کنند. افراد تحصیل کرده در این رشته‌ می‌توانند نوازنده نی انبان یا مدرس این ساز شوند.

۵. علوم نانوایی(Bakery Science)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه ایالتی کانزاس

دوره‌هایی که در دانشجویان علاقه‌مند به این رشته باید بگذارنند شامل مقدمه‌ای بر علم و صنعت دانه، علم غلات، آزمایش آرد و خمیر و علوم نانوایی است. افراد تحصیل کرده در این رشته می توانند در رستوران‌ها، هتل‌ها، کلوپ‌ها، مراکز تولید مواد غذایی، آزمایشگاه‌های آزمایش مواد غذایی و نانوایی‌های بزرگ و کوچک مشغول به کار شوند.

۶. مرکبات(Citrus)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: کالج جنوبی فلوریدا

مقدمه‌ای بر مرکبات، مدیریت باغات مرکبات، علوم خاک، گیاهان و جامعه و تغذیه گیاه دوره‌هایی هستند که افراد جویای این رشته باید سپری کنند. پس از فارغ التحصیلی، افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند در شرکت‌های بزرگ تولید مرکبات، شرکت‌های خدمات به باغات، تعاونی‌های کشاورزی، کارخانه‌های فرآوری آب میوه، شرکت‌های کشاورزی و کود و در مراکز تحقیقاتی مرکبات کار کنند.

۷. کمدی: نویسندگی و اجرا(Comedy: Writing and Performance)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: کالج هامبر کانادا

دوره‌هایی که علاقه‌مندان به این رشته باید بگذارنند شامل استندآپ کمدی، بداهه پردازی، نمایشنامه نویسی یا اثر ادبی کوتاه و معمولا شاد، کمدی فیزیکی، بازیگری و صدا و تاریخچه کمدی است. افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند به‌عنوان یک استندآپ کمدین، فیلمنامه‌نویس، مجری، تهیه‌کننده، پخش‌کننده، تبلیغ‌کننده/آگهی دهنده، بازیگر صداگذار روی فیلم و بازیگر کمدی بخش نمایشنامه نویسی یا اثر ادبی کوتاه و معمولا شاد کار کنند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  علت نشتی هسته زمین چیست؟

۸. هنر طنز(Comic Art)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: کالج هنر و طراحی مینیاپولیس

افراد علاقه‌مند به این رشته باید دوره هایی همچون تاریخ هنر کمدی، طنز رسانه و مفاهیم آن و نشر کتب کمدی را بگذرانند. افراد تحصیل کرده در این رشته‌ می‌توانند در استودیوهای کمیک به عنوان کاریکاتوریست، تصویرگر یا نویسنده کتاب‌های طنز مشغول به کار شوند.

۹. فناوری لباس(Costume Technology)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه دوپال

علاقه‌مندان به این رشته باید دوره‌های آموزش رسم، طراحی و تولید لباس را طی کنند. افراد تحصیل کرده در این رشته‌ می‌توانند در مشاغل مربوط به فناوری لباس مانند طراح لباس و دستیار انتخاب لباس به فعالیت بپردازند.

۱۰. کار و فناوری غواصی(Diving Business and Technology)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: کالج منطقه‌ای فلوریدا کیز

دوره‌هایی که افراد جویای این رشته باید بگذارنند شامل دوره‌های عملی و تئوری غواصی پیشرفته، مقدمه زیست‌شناسی دریایی، مقدمه اقیانوس شناسی، غواصی اسکوبا و پزشکی اورژانس، عکاسی زیر آب و دریانوردی مقدماتی است. افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند مشاغلی مانند غواص، مربی غواصی، غواصی تجاری، غواص تحقیقاتی و عکاسی خبری زیر آب داشته باشند.

۱۱. خوراک‌شناسی زیست سازگار(Ecogastronomy)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه نیوهمپشر

تولید مواد غذایی پایدار و ارگانیک، نقش تغذیه در سلامت و رفاه، مدیریت غذا و نوشیدنی دوره‌هایی هستند که دانشجویان علاقه‌مند به این رشته باید بگذارنند. افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند مشاغلی مانند مهماندار، کارشناس تغذیه، روزنامه‌نگار و گردشگری داشته باشند.

۱۲. مصر شناسی(Egyptology)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه براون

دانشجویان علاقه‌مند به رشته مصرشناسی باید دوره‌های تصور خدایان: اسطوره‌ها و اسطوره‌سازی در بین‌النهرین باستان، جادو و پزشکی تمدن بابل باستان، متون علمی باستانی و باستان شناسی را باید سپری کنند. افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند به عنوان مصر شناس، مورخ و باستان شناس متخصص در این زمینه مشغول به کار شوند.

۱۳. طراحی و مهندسی سرگرمی(Entertainment Engineering and Design)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه نوادا، لاس وگاس

دوره‌هایی که دانشجویان علاقه‌مند به این رشته باید بگذارنند شامل طراحی چند رسانه‌ای، طراحی برای برنامه‌های سرگرم کننده پخش زنده و تاریخچه سرگرمی و فناوری است. افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند به عنوان مهندس در صنعت سرگرمی مشغول به کار شوند.

۱۴. ورزش و علوم حرکتی(Exercise and Movement Sciences)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه ورمانت

علاقه‌مندان به این رشته باید دوره‌هایی نظیر پیشگیری و مراقبت از آسیب‌های ورزشی، مبانی تغذیه، ورزش و روانشناسی ورزشی و حرکت انسان را طی کنند. افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند در حوزه سلامت و تناسب اندام، سلامت جمعی، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، برنامه‌های ورزشی تطبیقی و سازمان‌های اجتماعی کار کنند.

۱۵. کارآفرینی خانوادگی(Family Enterprise)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه استتسون

افرادی که به دنبال این رشته می‌روند باید دوره‌های توسعه شخصی، حرفه‌ای و رهبری، مسائل مدیریتی در حوزه کارآفرینی خانوادگی، مالکیت شرکت خانوادگی و مطالعات کسب و کار خانوادگی را طی کنند. پس از فارغ التحصیلی، افراد تحصیل کرده در رشته کارآفرینی خانوادگی می‌توانند یک کسب و کار خانوادگی را اداره کنند یا صاحب یک کسب و کار خانوادگی شوند یا در یک شرکت تجاری خانوادگی به عنوان مشاور حرفه‌ای کار کنند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  اصل عدم‌قطعیت؛ پایه‌گذار مکانیک مدرن

۱۶. علوم نعل‌بندی(Farrier Science)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: کالج منطقه‌ای میسلند

افراد علاقه‌مند به این رشته باید دوره آناتومی و فیزیولوژی اسب، تئوری نعل اسب و آهنگری را سپری کنند. پس از فارغ التحصیلی، افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند در صنعت اسب‌سواری، نعل‌بندی یا پرورش اسب مشغول شوند.

۱۷.مدیریت گل(Floral Management)

 دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه ایالتی می‌سی‌سی‌پی

دوره‌هایی که دانشجویان علاقه‌مند به این رشته باید بگذارنند شامل طراحی گل، مدیریت گل فروشی و طراحی و نگهداری گیاهان کاشته شده است. پس از فارغ التحصیلی، افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند در زمینه گل آرایی، طراحی و مدیریت باغ، مدیریت گل‌ هتل‌ها، تاثیرات باغبانی علمی بر بهبود درمان بیماران روحی جسمی، طراحی رسانه، گل‌فروشی، طراحی بصری تخصصی، گل‌کاری سنتی و مفهومی، برنامه‌ریزی و طراحی مراسم عروسی و مدیریت گل کار کنند.

۱۸. مطالعات جاز(Jazz Studies)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه تگزاس شمالی

دانشجویان علاقه‌مند به این رشته باید دوره‌هایی شامل مبانی اجرای جاز، بداهه پردازی جاز، تاریخچه جاز و ترانه سرایی را بگذرانند. افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند مجری، آهنگساز، تنظیم کننده، مربی یا مورخ جاز شوند.

۲۰. آهنگری(Metalsmithing/Blacksmithing)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه ایلینوی جنوبی

دوره‌هایی که دانشجویان علاقه‌مند به این رشته باید بگذارنند شامل دوره‌های هنرهای زیبا، مقدمه‌ای بر فرهنگ بصری و دوره‎های استودیو می‌باشد. افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند مشاغلی در آکادمی و موزه یا به عنوان یک هنرمند مستقل پیدا کنند.

۲۱.علم خاکسپاری و تدفین(Mortuary Science)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: کالج منطقه‌ای کلمبیا                      

افراد جویای این رشته باید دوره‌های شامل آناتومی و فیزیولوژی، خدمات خاکسپاری و تاریخ و جامعه‌شناسی خدمات و قانون خاکسپاری و تدفین مردگان را طی کنند. افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند به‌عنوان کارشناس خدمات خاکسپاری در مراسم تدفین، بیمارستان‌ها، دانشکده‌های پزشکی، مراکز بهداشت و دفاتر بازرسان پزشکی یا پزشکی قانونی کار کنند.

۲۲. باستان‌شناسی دریایی(Nautical Archaeology)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه ای اند ام تگزاس

دانشجویان علاقه‌مند به این رشته باید دوره‌هایی شامل کتاب‌ها و رساله‌های کشتی‌سازی، تجهیز و دریانوردی کشتی چوبی و عکاسی باستان‌شناسی را بگذرانند. افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند مشاغلی در زمینه باستان شناسی دریایی و همچنین باستان شناسی دریایی زیر آب بیابند.

۲۳. اقیانوس شناسی و علوم ساحلی(Oceanography and Coastal Sciences)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه ایالتی لوئیزیانا

دوره‌هایی که دانشجویان علاقه‌مند به این رشته باید بگذارنند شامل مقدمه‌ای بر علوم دریایی، مقدمه‌ای بر امواج و سواحل، چرخه‌های جهانی زیست محیطی، طوفان‌ها و پرورش ماهی است. پس از فارغ‌التحصیلی، افراد تحصیل کرده در این شته می‌توانند در حوزه‌هایی مانند اقیانوس‌شناسی و علوم ساحلی و تحقیقات در این زمینه، اکولوژی ساحلی، شیلات ساحلی، خاک‌های تالاب و پوشش گیاهی و رشته‌های اقیانوس‌شناسی فیزیکی و زمین‌شناسی شغل پیدا کنند.

۲۴. موسیقی پاپ(Pop Music)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه کالیفرنیا جنوبی

اجرای موسیقی عامه پسند، ترانه سرایی، ضبط و ویرایش به کمک رایانه و تاریخچه موسیقی دوره‌هایی هستند که دانشجویان علاقه‌مند به این رشته باید بگذارنند. افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند در حوزه اجرا، آهنگسازی و تنظیم، کار در استودیو ضبط و تولید موسیقی کار پیدا کنند.

۲۵. فرهنگ عامه(Popular Culture)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه ایالتی بولینگ گرین

افراد متقاضی این رشته باید دوره‌هایی همچون فرهنگ عامه و رسانه، فرهنگ عامه سیاه پوستان، بررسی تلویزیون به عنوان فرهنگ عامه، شیوه زندگی جامعه سنتی و فرهنگ مادی و تاریخ ادبیات عامه را سپری کنند. افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند در تبلیغات، روابط عمومی، روزنامه‌نگاری، رسانه‌های جمعی(مدیریت، عملکرد، تولید و بازاریابی)، تدریس و کار در کتابخانه و موزه شغل پیدا کنند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  خوشه ستاره‌ای؛ رابط بین ستارگان

۲۶. علوم طیور(Poultry Sciences)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه ای اند ام تگزاس

دوره‌هایی که دانشجویان علاقه‌مند به این رشته باید بگذارنند شامل آزمایشگاه علوم پرندگان، مدیریت پرورش و جوجه کشی، تغذیه طیور و تولید گوشت طیور است. افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند در یک شرکت و بخش تضمین کیفیت، فروش یا پشتیبانی فنی، پردازش یا بازاریابی مشغول شوند.

۲۷. صنعت ساخت مسیر مسابقه(Race Track Industry)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه آریزونا

بازاریابی ساخت مسیر مسابقه و روابط رسانه‌ای، قوانین مسابقه، سازمان پیست مسابقه و ساختار و مدیریت مالی دوره‌هایی هستند که دانشجویان علاقه‌مند به این رشته باید بگذارنند. فارغ التحصیلان این رشته مشاغلی مانند منشی ساخت مسیر مسابقه، گوینده، روزنامه نگار یا عکاس پیدا کنند.

۲۸. مطالعات تفریحی و سرگرمی(Recreation and Leisure Studies)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه تگزاس شمالی

علاقه‌مندان به این رشته باید دوره‌هایی شامل برنامه نویسی تفریح، پارک‌ها و خدمات تفریحی و تفریحات تجاری را طی کنند. پس از فارغ التحصیلی، افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند در سازمان‌های اجتماعی، بخش تفریحی سازمان‌های دولتی یا خصوصی، پارک‌ها و برنامه‌های تفریحی یا صنعت سلامت و تناسب اندام شغل پیدا کنند.

۲۹. مطالعه مسائل جنسی(Sexuality Studies)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه ایالتی اوهایو

دوره‌هایی که دانشجویان علاقه‌مند به این رشته باید بگذارنند شامل مطالعه مسائل جنسی و دین، تاریخچه مسائل جنسی مدرن و مسائل جنسی و ورزش است. پس از فارغ التحصیلی، افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند در زمینه خدمات اجتماعی، مشاوره، مراقبت‌های بهداشتی، حمایت از قربانیان و حقوق بشر فعالیت کنند.

۳۰. علم و فناوری موج‌سواری(Surf Science and Technology)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: کالج کورن وال

فرهنگ موج سواری و ورزش، تاثیرات فیزیکی و جغرافیایی در موج سواری و تجارت موج سواری دوره‌هایی هستند که دانشجویان علاقه‌مند به این رشته باید بگذارنند. پس از فارغ التحصیلی، افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند در زمینه‌های مرتبط با موج سواری، تجارت موج سواری و آموزش موج سواری کار کنند.

۳۱. علوم چمنزار(Turfgrass Science)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا

افراد علاقه‌مند به این رشته باید دوره‌هایی شامل چمنزار و کنترل علف‌های هرز، تغذیه چمنزار، مطالعات موردی درباره چمنزار و آفت کش‎های چمنزار را بگذرانند. افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند در زمینه نگهداری زمین گلف، مراقبت حرفه‌ای از چمن، نگهداری زمین، تولید چمن، خدمات و نگهداری زمین‌های ورزشی و به عنوان محقق کار پیدا کنند.

۳۲. حیات وحش(Wildlife)

دانشگاه ارائه دهنده این رشته: دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در هامبولت

دوره‌هایی که دانشجویان علاقه‌مند به این رشته باید بگذارنند شامل جانورشناسی عمومی، سیاست حیات وحش، پستاندار شناسی، مبانی بیماری‎های حیات وحش و زیست شناسی حفاظتی است. پس از فارغ التحصیلی، افراد تحصیل کرده در این رشته می‌توانند در سازمان‌های منابع طبیعی ایالتی و فدرال، سازمان‌های حفاظت از محیط زیست، شرکت‌های خصوصی مشاوره زیست محیطی، شرکت‌های خصوصی صنایع چوب، باغ وحش‌ها و مراکز توانبخشی حیات وحش به عنوان مدیران حیات وحش، زیست شناسان حیات وحش، مدیران پناهگاه، محیط بانان پارک، طبیعت شناس پارک، برنامه ریز تفریحی و مشاور کار کنند.

انتهای پیام

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

خط ۶ سامانه ۱۹۰ به قانون جوانی جمعیت اختصاص یافته است-تایمز

مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت از سامانه ۱۹۰ به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *