فیلترهای سرامیکی ریخته گری

استخدام معلمان غیربومی و مشکلات مدارس دولتی تهران

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تایمز، ثبت‌نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش برای سال ۱۴۰۳ از طریق سایت سازمان سنجش آغاز شده است.

بررسی دفترچه راهنمای آزمون استخدامی نشان می‌دهد که امتیاز بومی‌گزینی برای استخدام متقاضیان در شهر تهران اجرا نمی‌شود.

در دفترچه آزمون استخدامی در این رابطه آمده است: به‌استناد قانون اصلاح ماده ۴۴ قانون مدیریت خدمات کشوری، داوطلبان بومی شهرستانی (به‌استثنای شهر تهران و مراکز استان‌ها) نسبت به سایر داوطلبان غیربومی دارای اولویت هستند.

بومی‌گزینی به‌معنای اولویت استخدام داوطلبان همان شهر در آزمون استخدامی است اما این موضوع در آزمون استخدامی سال ۱۴۰۳ و آزمون استخدامی سال‌های گذشته در شهر تهران لحاظ نشده است.

عدم اجرای امتیاز بومی‌گزینی در شهر تهران مشکلات مختلفی را ایجاد می‌کند که مهمترین آنها ورود داوطلبان پذیرفته‌شده از مناطق مختلف کشور به تهران است.

این موضوع از یک سو آموزش و پرورش را با مشکل مواجه خواهد کرد چون بسیاری از افراد پس از مدت کوتاهی متقاضی بازگشت به شهر خود می‌شوند و درخواست خروج از تهران را دارند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  آیا حقوق سربازان در سال ۱۴۰۲ بیشتر می‌شود؟ / درخواست سازمانوظیفه عمومی از دولت و مجلس

از سویی دیگر این وضعیت، مدارس شهر تهران را به‌لحاظ تراز نیروی انسانی و کمبود معلم با مشکلات جدی مواجه می‌کند و با وجود استخدام معلم جدید اما بعد از مدتی با تقاضای انتقال آنها به استان خود باز هم کمبود معلم در شهر تهران ادامه خواهد داشت.

مسعود بهرامی؛ مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران درباره این مشکل گفته بود: برخی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی در شهرستان‌های تهران بومی نیستند و تقاضای بازگشت به شهر خود را دارند، شهرستان‌های استان تهران در آزمون استخدامی اخیر بحرانی‌ترین استان به‌لحاظ نقل و انتقال است.

مشکل دیگر در حوزه تفاوت‌های فرهنگی است حتی ممکن است برخی پذیرفته‌شدگان شغل معلمی لهجه غلیظ داشته باشند که در تدریس معلم تأثیر خود را عیان‌تر نشان خواهد داد و گریبان‌گیر دانش‌آموزان می‌شود همین موضوع به‌ظاهر ساده حتی می‌تواند در بحث کیفیت آموزش هم تأثیر منفی داشته باشد.

این دو موضوع، آشکارترین تبعات بی‌توجهی به بومی‌گزینی در استخدام معلمان است و مسائل دیگری همچون مشکلات برخی پذیرفته‌شدگان برای سکونت در شهر تهران، یافتن خانه، پرداخت اجاره‌های سنگین و… ابعاد دیگر ماجراست.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  حقوق آذرماه معلمان به‌همراه معوقات رتبه‌بندی پرداخت می‌شود/معوقات معلمان جدید پرداخت می‌شود

به‌نظر می‌رسد نهادهای متولی مانند وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی باید نسبت به این موضوع مهم که می‌تواند تأثیر مستقیم بر وضعیت کیفیت مدارس دولتی داشته باشد، تجدیدنظر داشته باشند و بومی‌گزینی در شهر تهران را عملیاتی کنند.

انتهای پیام/+

دانه چیا برای تیروئید

حتما ببینید

ایران در امنیت است/ هیچ خطری مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن را تهدید نمی‌کند

سردار سعید منتظرالمهدی؛ سخنگوی فراجا در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تایمز اظهار کرد: پلیس‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا میتوان کینوا را خام مصرف کرد