جمعه , ۴ فروردین ۱۴۰۲

اقتصاد اول دنیا مدیون جهش اشتغال شد

فعالیت صنعت خدمات ایالات‌متحده به طور غیرمنتظره‌ای در ماه نوامبر با افزایش اشتغال افزایش یافت که شواهد بیشتری از حرکت اساسی در اقتصاد ارائه می دهد زیرا اقتصاد برای رکود پیش‌بینی شده در سال آینده آماده می‌شود.

به گزارش ایسنا، موسسه مدیریت عرضه (ISM) اعلام کرد شاخص مدیران خرید غیر تولیدی این شرکت در ماه گذشته از ۵۴.۴ در ماه اکتبر به ۵۶.۵ افزایش یافت که پایین‌ترین میزان از مه ۲۰۲۰ بود. اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند که شاخص مدیران خرید غیر تولیدی به ۵۳.۱ برسد. بخش خدمات بیش از دو سوم فعالیت اقتصادی ایالات‌متحده را تشکیل می‌دهد.

این نظرسنجی پس از داده‌های جمعه گذشته انجام شد که نشان می‌داد رشد شغل و دستمزد در نوامبر قوی‌تر از حد انتظار بود. هزینه‌های مصرف‌کننده نیز در ماه اکتبر افزایش یافت. گزارش‌ها خوش‌بینی را افزایش داده است که رکود اقتصادی در سال ۲۰۲۳ کوتاه و اندک خواهد بود. برخی از اقتصاددانان حتی شرط می‌بندند که می‌توان از رکود اقتصادی جلوگیری کرد و رشد آن به شدت کاهش یافته است.

سفارشات جدید دریافتی توسط مشاغل خدماتی از ۵۶.۵ در ماه اکتبر به ۵۶ کاهش یافت و صادرات احتمالا به دلیل کندی رشد جهانی و دلار قوی آمریکا کاهش یافته است.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، هفته گذشته گفت که بانک مرکزی ایالات‌متحده می‌تواند سرعت افزایش نرخ بهره خود را در ماه دسامبر کاهش دهد. فعالیت‌های تولیدی در نوامبر برای اولین بار در دو ونیم سال کاهش یافت.

انتهای پیام

حتما ببینید

حفظ امنیت شغلی و تامین مسکن ارزان برای کارگران

یک کارشناس حوزه کار، حفظ امنیت شغلی و تامین مسکن کارگری را از مطالبات و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *