فیلترهای سرامیکی ریخته گری

اینجا بساط مرگ پهن است!

ایسنا/گلستان خداحافظی با معضل دستفروشی و اتراق در حاشیه جاده‌ها سال‌هاست که در حد حرف باقی مانده و متاسفانه دستفروشان ضمن تجاوز به حریم عمومی و حقوق شهروندان، جان خود و دیگران را برای تهیه لقمه‌ای نان به خطر می‌اندازند.

دستفروشی و اتراق تعداد زیادی وانت‌بار در حاشیه جاده‌های گلستان زیبنده استانی که لقب استانِ گردشگرپذیر را یدک می‌کشد، نیست، متاسفانه جاده‌ها و معابر شهری گرگان در محاصره دستفروشان و وانت‌بارها است و بازار فروش محصولات مختلف از میوه گرفته تا پوشاک و صنایع دستی حتی مواد خوراکی داغ است.

با وجود آنکه مسئولان سال‌هاست که از ساماندهی دستفروشان سخن می‌گویند و تحقق آن را نیازمند عزم همگانی می‌دانند اما این مهم زیر ریل وعده‌های مسئولان و متولیان امر ناتمام مانده و این پدیده خطرساز همچنان یکه‌تازی می‌کند.

دستفروشی در حاشیه جاده‌ها زمینه‌ساز بروز ترافیک، افزایش خطر تصادف، اتلاف عمر شهروندان، مشقت در عبور و مرور و تضییع حقوق شهر و شهروندان است.

شاید بی‌نظمی و آسیب به چهره شهر یک روی سکه معضل دستفروشی در حاشیه جاده‌ها باشد اما روی دیگر آن که تلخی‌اش دوچندان است بازی دستفروشان با جان خود و دیگران است، اتراق در حاشیه جاده‌ها زمینه‌ساز بروز تصادف و خطر جانی برای فروشنده و رانندگان این مسیر و افرادی است که برای خرید محصول کنار جاده توقف می‌کنند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  هشدار رئیس کمیسیون انرژی درباره ناترازی‌ها در حوزهانرژی

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گلستان در این باره در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در راستای تکالیف قانونی خود برای برچیدن دستفروشان و وانت‌بارها تاکنون برخوردهای قانونی لازم را در محورهای مهم به ویژه در ورودی گرگان، ورودی کردکوی، محور گرگان به آق قلا و محدوده فرودگاه گرگان انجام داده که در نقاطی پاکسازی صورت گرفته و در نقاطی دیگر نیز مجدد شاهد ادامه فعالیت دستفروشان هستیم.

عادل مصدقی با بیان اینکه این حریم‌ها عمومی است و کسی نمی‌تواند برای منفعت شخصی آن را تصرف کرده و کسب‌وکار غیرمجاز داشته باشد، افزود: رفع معضل دستفروشی در حاشیه جاده‌ها به حمایت دستگاه‌های بین‌بخشی و متولیان ایمنی راه‌ها و امنیت ترافیکی نیاز دارد تا ما با مشارکت یکدیگر این وضعیت را سر و سامان دهیم.

وی با بیان اینکه ساماندهی دستفروشان در برخی نقاط گرگان به خوبی انجام شده است، تصریح کرد: محور گرگان به جلین نسبت به اوایل بهتر شده البته هنوز به وضعیت قابل قبول نرسیده است، برای ساماندهی دستفروشان به گشت‌های راهداری به طور مکرر اعلام کردیم که کنترل داشته باشند و خودروهایی که پلاک دارند جریمه و اعمال قانون شوند و دیگر دستفروشان را هم با تذکر از مناطق موردنظر دور کنند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  حوزه اقتصاد سهم خود را در توسعه حوزه ارتباطات پرداخت نمیکند

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان، چیدن محصولات در کنار شانه راه برای دستفروشان و دیگر مردم را خطرناک دانست و گفت: دستفروشی در حاشیه جاده ترافیک ایجاد می‌کند و نظم و انضباط سیمای شهری را به هم می‌ریزد که امیدوارم با حمایت همه مجموعه‌ها در استان این وضعیت را بهبود ببخشیم.

مصدقی با اشاره به اینکه ساماندهی دستفروشان در کمیسیون ایمنی راه‌های استان گلستان در حال پیگیری است، ابراز داشت: جلسه بعدی این کارگروه که با حضور استاندار گلستان برگزار می شود معضل دستفروشان حاشیه جاده‌ها و ساماندهی آنها در دستور کار قرار می‌گیرد و اگر امکان اختصاص نقطه‌ای برای ساماندهی دستفروشان در منطقه باشد با همکاری دستگاه‌های متولی برای تحقق آن اقدام می‌کنیم.

وی بیان کرد: طی روزهای گذشته که از مسیر گرگان به گلوگاه بازدید داشتم رو به روی دانشگاه علوم پزشکی گلستان یک نیسان‌بار، کیسه‌های انار را کنار جاده خالی کرده و بین راه نشسته و در حال فروش بود که این اقدام علاوه‌بر آنکه برای فرد فروشنده و خریدار و رانندگان این مسیر خطرناک است به حریم عمومی و راه هم تجاوز شده و تضییع حقوق شهروندی محسوب می‌شود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  ضرورت تحول در کشاورزی لرستان/ توسعه نیروگاه‌های خورشیدی دراستان

به گزارش خبرنگار ایسنا، گرچه پهن کردن بساط در حاشیه جاده‌ها توسط عده‌ای دستفروش زیر پا گذاشتن قوانین راهنمایی و تجاوز به معابر عمومی است که حق همه شهروندان است نه عده‌ای خاص اما بسیاری از دستفروشان از سر ناچاری و برای تهیه لقمه‌ای نان مجبور به اتراق در حاشیه جاده‌ها می‌شوند و به نظر می‌رسد مسئولان باید مکان مناسبی را برای فعالیت این افراد در نظر بگیرند تا ضمن ساماندهی، معضلات این پدیده هم برچیده شود؛ اقدام مهمی که با وجود تاکید زیاد مسئولان امر اما همچنان در حد حرف باقی مانده و به سر منزل مقصود نرسیده است.

انتهای پیام

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

در هفتمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز چه می‌گذرد؟

در هفتمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز چه می‌گذرد؟

نشست فوق‌العاده وزارتی هفتمین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) از روز گذشته به‌طور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *