فیلترهای سرامیکی ریخته گری

باوجود مشکلات اقتصادی، مردم کتاب را رها نکردند

مردم کتاب را رها نکردند

دیدارنیوز: مراسم رسمی افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران در حالی برگزار شد که به گفته وزیر ارشاد؛ «با همه مشکلات در برخی خانواده‌ها به دلیل مسایل معیشتی و اقتصادی انتظار می‌رود که به حوزه کتاب توجه نشود، ولی مردم کتاب دوست، کتاب را رها نکردند.

مراسم افتتاحیه سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بعدازظهر امروز (چهارشنبه، ۱۹ اردیبهشت) در کوشک کتاب واقع در شبستان مصلی امام خمینی (ره) با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمدوند رئیس سی و پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و علی رمضانی، قائم مقام و سخنگوی این دوره از نمایشگاه کتاب برگزار شد.

در ادامه مراسم، گروه کر نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سه قطعه شامل «سرود ملی»، «ای ایران» و «ایران سربلند» را نواختند که با همخوانی حاضران همراه شد.

یاسر احمدوند، رئیس سی و پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سخنانی با خیرمقدم به حاضران گفت: نمایشگاه تلاش کرده به همت دست‌اندرکاران پیشرفت داشته باشد. نمایشگاه کتاب نمونه‌ای از تجلی همگرایی و تجمع دیدگاه‌ها و سلایق مختلف در زیر سقف نظام مقدس جمهوری اسلامی است. استقبال خوب مردم در روز اول نشان‌دهنده اشتیاق مردم برای نمایشگاه معظم در منطقه و جهان است.

او افزود: حدود ۲۷۰۰ ناشر در بخش مجازی و فیزیکی نمایشگاه و بیش از ۵۰ ناشران خارجی حضور دارند و آثار آن‌ها عرضه می‌شود. برنامه‌های فرهنگی متعدد در نقاط مختلف مصلی برگزار می‌شود تا خانواده‌ها از فضای مناسب و مساعد مصلی بهره‌مند شوند.

احمدوند در ادامه بیان کرد: ۱۵۰ هزار متر مربع وسعتی است که نمایشگاه در آن برپا شده است که این موضوع در سطح منطقه بی‌نظیر است، نمایشگاه کتاب تجلی عمل صالح، مبتنی بر سرمایه ایمانی مردم است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  اعلام آماده باش ۲۴ ساعته مدیریت بحران در پی وقوع زلزله درعشق‌آباد

رئیس نمایشگاه کتاب با اشاره به شعار نمایشگاه، «بخوانیم و بسازیم» اظهار کرد: شناخت و عمل؛ دو رکن عملکرد ماست و شعار امسال نشان می‌دهد که مسیر ساختن کشور از خواندن می‌گذرد، امیدوارم اهتمام همه به اجرای این شعار در طی ایام سال به افزایش دانش و آگاهی مردم منجر شود.

در ادامه این مراسم، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد در سخنانی گفت: خدای متعال را شاکریم که در ایام بهاری و اردیبهشت ماه، رویداد بزرگ سی‌وپنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را آغاز می‌کنیم.

او افزود: این نعمت بزرگ را به همه اصحاب فرهنگ و ادب و هنر تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم، بهار ۱۴۰۳ و آغازین روز آن با نمایشگاه بین‌المللی قرآن شروع شد و نیکو بهاری بود.

اسماعیلی با بیان اینکه تاکنون مجموعه معظمی از رویداد‌ها را پشت سر گذاشتیم تا به ۱۹ اردیبهشت رسیدیم و جشن بزرگ کتاب را برگزار می‌کنیم، ادامه داد: اردیبهشت با رویداد‌های فرهنگی متنوع مثل بزرگداشت عطار، سعدی، فردوسی و خیام همراه است. امسال نمایشگاه کتاب با دهه کرامت و ولادت بانوی بزرگوار حضرت فاطمه معصومه (س) و پایان این دهه ولادت حضرت رضا (ع) است، قرین شده است.

وزیر ارشاد با بیان اینکه نمایشگاه سی‌وپنجم با همت خانه کتاب و معاونت فرهنگی و مشارکت اصحاب فرهنگ و کتاب برگزار شده است، گفت: از همه ناشران، نویسندگان و کتابفروشان تشکر می‌کنم که مشعل فروزان فرهنگ را در این کهن سرزمین شعله‌ور نگه داشتند.

او با بیان اینکه بنای دولت انقلابی و مردمی تمرکز جدی و توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری است، افزود: ما دوره پررونق فرهنگ و ادب و کشور را تجربه می‌کنیم، سال گذشته حدود ۱۲۰ هزار مجوز کتاب صادر شده که بالاترین عدد در همه سال‌ها است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  مراقب «هرمی»‌های جدید باشید/ هشدار پلیس دربارهکلاهبرداری‌های هرمی

به گفته اسماعیلی، با همه مشکلات در برخی خانواده‌ها به دلیل مسایل معیشتی و اقتصادی انتظار می‌رود که به حوزه کتاب توجه نشود، ولی مردم کتاب دوست، کتاب را رها نکردند. در سال‌های اخیر در حوزه مطالعه رو به افزایش هستیم و بدون مطالعه کتاب درسی و ادعیه به عدد بالایی می‌رسد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین ادامه داد: توسعه کتابخانه‌های عمومی به یک فصل پرافتخار در دوره جدید تبدیل شده است. در ماه‌های آینده بزرگترین کتابخانه منطقه در یکی از بزرگترین شهر‌های ایران افتتاح خواهد شد.

اسماعیلی با اشاره به آمار و ارقام در بخش کاغذ نیز گفت: در حوزه کاغذ با اینکه ابتدای دولت را با تولید ۵ هزار تنی شروع کردیم، اما سال گذشته به خودکفایی در کاغذ کتاب درسی برای ۱۵۵ میلیون جلد کتاب با ۸۰ هزار تن رسیدیم.

او تاکید کرد: امسال با افتتاح مجموعه جدید که نیازی به چوب ندارد، تولید کاغذ تحریر به ۱۳۰ هزار تن خواهد رسید و در تابستان ۱۴۰۳ از پنج هزار تن به ۱۳۰ هزار تن خواهیم رسید.

او با بیان اینکه از رییس جمهور و دولت تشکر می‌کنم، گفت: تلاش دولت بر افزایش چتر حمایتی از مخاطبان کتاب بود و امروز قرار شد در کنار تخصیص یارانه خرید کتاب برای دانشجویان، طلاب و استادان، خرید یارانه‌ای، برای خانواده ۲ میلیونی کارکنان دولت فراهم شود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  ساخت ۳۱ ایستگاه شتاب‌نگاری در اطراف پایتخت

اسماعیلی با بیان اینکه امسال تقویت جدی چرخه اقتصاد کتاب را داریم، ادامه داد: در سال جدید برنامه‌های جدیدی را دنبال خواهیم کرد و عدالت فرهنگی در دل نمایشگاه امسال پیش بینی شده تا هر فرد ایرانی با مراجعه به سامانه مجازی خرید کتاب در چند دقیقه بتواند کتاب خریداری کند و ما کتاب‌هایی که با تخفیف خریده است را رایگان به آن‌ها تحویل می‌دهیم.

در ادامه نیز عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره سی‌وپنجمین دوره برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: شورای عالی انقلاب اسلامی به همراه برگزارکنندگان نمایشگاه هر سال تلاش می‌کند در این رویداد وحدت کلمه برای ناشران ایجاد شود، در این شورا از همه اهل قلم و ناشران حمایت می‌کنیم.

رییس شورای عالی انقلاب اسلامی با تاکید بر تلاش برای تهیه اسنادی که روشنگر حوزه کتاب باشد، گفت: هر جای عالم تمدنی کهن وجود دارد مانند یونان، چین و ایران و همچنین تمدن مدرن بعد از رنسانس، مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل تمدن‌سازی کتاب بوده است. هرجا کتاب، کتابخانه و کتابخوان رونق داشته، تمدن هم پیشرفت کرده است.

او تاکید کرد: اگر دغدغه تمدن وجود دارد باید به کتابخوانی توجه شود و زمان مردم صرف کتابخوانی شود.

در پایان این مراسم احمد بابایی شاعر به شعرخوانی درباره غزه پرداخت.

همچنین از امیرحسین سازمند انتشارات دانژه، علی اکبر تورانیان مدیر انتشارات شهرآب، محمد مجری سازان طوسی انتشارات ساز و کار با حضور وزیر فرهنگ، دبیر شورای عالی فرهنگی و رئیس نمایشگاه کتاب تهران تقدیر شد.


Source link

الماس تراشکاری

Check Also

اعطای جایزه بین‌المللی انگلستان به طرح پلازای متروی میدان جهاد-تایمز

 هادی حق‌بین با اشاره به کسب جایگاه نخست طرح پلازای متروی میدان جهاد در جایزه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *