بیش از ۶ هزار مجوز مشاغل خانگی در لرستان صادر شد

ایسنا/لرستان مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به استقبال مردم از کسب‌وکارهای خرد در استان گفت: امسال بیش از ۶ هزار مجوز فعالیت در مشاغل خانگی صادر شد.

علی جهانی امروز در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه یکی مواردی که امروز در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته به آن توجه جدی شده مشاغل و کسب‌وکارهای خانگی است، اظهار کرد: مشاغل خانگی مزایای بسیاری به‌ویژه برای بانوان دارند که باعث شده خیلی از افراد به سمت این نوع کسب‌وکارها بروند که مهم‌ترین ویژگی آن کسب درآمد و توسعه معیشت خانوار در کنار دیگر اعضای خانواده است که ممکن است در ابتدا درآمد کمی داشته باشند یا درآمد با مخارج مساوی باشد، اما با حمایت و فرهنگ‌سازی درست می‌تواند در آینده به سود زیادی داشته باشند.

وی پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت به این مشاغل یکی از عمده مسائل روی آوردن مردم به این کسب وکارها را عنوان کرد و افزود: در این راستا از سال ۱۳۹۰ در سطح کشور اعتبارات ویژه‌ای در حوزه مشاغل خانگی اختصاص یافت که پس از فراخوان و اطلاع‌رسانی به مردم در استان مبالغی توسط بانک‌ها به متقاضیان پرداخت شد.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان خاطرنشان کرد: امسال در لرستان با تمهیدات لازم و همکاری‌های گسترده با دستگاه‌های اجرایی استان از جمله سازمان فنی و حرفه‌ای و جهاد دانشگاهی در زمینه آموزش، توانمندسازی افراد متقاضی، بازاریابی و فروش و ادارات مرتبط در بخش‌های مختلف اقتصادی ۶ هزار و ۱۱۱ مجوز فعالیت در این مشاغل صادر شد.

جهانی به مجوزهای صادر شده در دو حوزه مستقل و پشتیبان اشاره کرد و گفت: از این تعداد مجوز صادر شده ۴ هزار و ۳۲۸ طرح به‌صورت مستقل، یک هزار و ۷۶۰ طرح به‌صورت پشتیبان حقیقی و ۲۳ طرح تعاونی (پشتیبان حقوقی) در ۵۱۵ رشته شغلی بوده است.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد مجوزهای صادره در حوزه مشاغل خانگی به بانوان اختصاص دارد، اضافه کرد: ۴ هزار و ۹۶۶ مجوز صادر شده مربوط به خانم‌ها و یک هزار و ۱۴۴ مجوز به آقایان اختصاص دارد که نشان از استقبال بیشتر بانوان برای کسب‌وکارهای خانگی است.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به تخصیص بیش از ۱۰۸ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه در حوزه مشاغل خانگی به لرستان، ادامه داد: از شهریور ۱۴۰۰ و از محل اعتبارات سال گذشته و امسال ۳ هزار و ۱۳۸ طرح با مبلغ ۱۷۶ میلیارد و ۴۱۰ میلیون تومان به بانک‌های عامل استان معرفی شده که تاکنون ۱۰۲ میلیارد و ۱۴۰ میلیون تومان به یک هزار و ۷۶۴ طرح مستقل و پشتیبان پرداخت شده است.

جهانی به اشتغال ایجاد شده در این حوزه اشاره و اظهار کرد: با پرداخت این تسهیلات ارزان‌قیمت به متقاضیان در دو بخش مستقل و پشتیبان زمینه اشتغال برای تعداد ۴ هزار ۴۴۳ نفر فراهم شده است.

وی مهم‌ترین عامل پایداری و دوام کسب کارهای خانگی در استان را حمایت و بازاریابی برای فروش محصولات تولیدی این نوع مشاغل عنوان کرد و گفت: ایجاد نمایشگاه‌های دائمی و بازارچه‌های موقت برای فروش محصولات مشاغل خانگی می‌تواند در بحث درآمد و پایداری این نوع مشاغل تأثیرگذار باشد که لازم است دستگاه‌های اجرایی با همکاری و هماهنگی زمینه ایجاد نمایشگاه‌ها و بازارچه‌های محلی را فراهم کنند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان خاطرنشان کرد: متقاضیان و جویندگان شغل برای بهره‌گیری از تسهیلات ارزان‌قیمت مشاغل خانگی می‌توانند به سایت مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آدرس https://mashaghelkhanegi.mcls.gov.ir/ مراجعه و ثبت‌نام کنند.

انتهای پیام

حتما ببینید

پیشرفت فیزیکی راه‌آهن میانه- اردبیل به بیش از ۸۸ درصد رسید

سرپرست مجری راه‌آهن میانه- اردبیل پیشرفت فیزیکی این خط ریلی را ۸۸ درصد اعلام کرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *