فیلترهای سرامیکی ریخته گری

توجه ویژه WHO به طب سنتی/ تحقق پوشش همگانی سلامت در گروی ترویج طب سنتی

دکتر نفیسه حسینی یکتا در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تایمز با اشاره به نخستین اجلاس جهانی طب سنتی به‌میزبانی سازمان جهانی بهداشت که در تاریخ ۱۷ و ۱۸ اوت (۲۶ و ۲۷ مرداد) امسال با همراهی دولت هند در شهر گاندینگار ایالت گجرات هند برگزار شد، اظهار کرد: خروجی این اجلاس بزرگ و به‌ویژه بیانیه صادرشده تحت عنوان بیانیه گجرات را می‌توان جهت‌گیری و سیاست‌گذاری صریح سازمان جهانی بهداشت در به‌کارگیری ظرفیت طب‌های سنتی در نظام سلامت کشورهای عضو دانست.

وی با اشاره به اینکه پیش از این هم نگاه این سازمان، تشویق کشورها به استفاده از این ظرفیت بود، تصریح کرد: نتیجه این نگاه را در راه‌اندازی واحد طب سنتی مکمل و تلفیقی در سازمان جهانی بهداشت و انتشار استراتژی طب سنتی آن می‌توان دید.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت: حرکت آغازشده از سال گذشته در راه‌اندازی نخستین مرکز جهانی طب سنتی این سازمان و نهایتاً خروجی اجلاس گجرات را می‌توان نقطه عطف و نشانگر عزم جدی این سازمان برای پررنگ کردن نقش طب سنتی در نظام سلامت کشورها برشمرد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - ابروهایی پرپشت می خواهید ؟ بخوانید

حسینی یکتا با توجه به سخنرانی دکتر تدروس ادهانوم؛ مدیرکل این سازمان در افتتاحیه این نشست خاطرنشان کرد: با رویکرد جدید و بسیار جدی این سازمان به موضوع طب سنتی، تحقق پوشش همگانی سلامت بدون در نظر گرفتن ظرفیت طب سنتی در دنیا عملی نخواهد بود.

وی همچنین به نقش پررنگ دولت هند به‌عنوان متحد جدی سازمان جهانی بهداشت در این سیاست‌گذاری جدید اشاره کرد و سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیون دلاری این کشور را در راه‌اندازی نخستین مرکز جهانی طب سنتی در گجرات هند؛ خیز بلند این کشور برای ایفای نقش کلیدی در این مسیر برشمرد.

حسینی یکتا موقعیت کشور ایران در استفاده از این فرصت به‌عنوان یکی از صاحبان طب سنتی در دنیا (طب ایرانی) را بسیار حائز اهمیت دانست و بر استفاده از تمام ظرفیت‌های کشور در استفاده از خروجی‌های آتی این سیاست‌گذاری جهانی تأکید کرد.

وی حضور پررنگ کشورمان را با حضور فعال دو نماینده در این اجلاس و رایزنی‌های خوب انجام‌شده در این راستا و نیز ارائه محتوای تهیه‌شده در خصوص طب ایرانی در نمایشگاه دیجیتال سازمان جهانی بهداشت در حاشیه آن یادآور شد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - پیام تسلیت وزیر بهداشت در پی درگذشت حسنغفوری‌فرد

لازم به ذکر است بیانیه گجرات در ۳۴ بند بر اقدامات طب سنتی در ۸ حیطه زیر تأکید می‌کند: سلامت و تندرستی مردم و زمین، حکمرانی جهانی سلامت در طب سنتی، مکمل و تلفیقی، پژوهش و شواهد، پوشش جهانی سلامت، مراقبت‌های اولیه سلامت و نظام‌های سلامت، داده‌ها و سیستم‌های اطلاعات، لبه‌های سلامت دیجیتال شامل هوش مصنوعی، تنوع زیستی پایدار حقوق بشر و عدالت و اخلاق.

انتهای پیام/+

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

نسخه دسکتاپ ChatGPT رونمایی شد؛ اما فقط برای کاربران macOS-تایمز

OpenAI اپلیکیشن دسکتاپ ChatGPT را برای کاربران macOS معرفی کرد. این استارتاپ در جریان مراسمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *