فیلترهای سرامیکی ریخته گری

جدیدترین کپسول زیستی ایران با پرتابگر بومی سلمان با موفقیت پرتاب شد + فیلم

به گزارش خبرنگار فضا و نجوم خبرگزاری تایمز، کپسول زیستی ایران ساعاتی پیش با پرتابگر بومی سلمان با موفقیت پرتاب شد.

کپسول زیستی , سازمان فضایی ایران , وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ,

 

.

 

در راستای عزم دولت مردمی سیزدهم برای احیای بخش‌های مختلف صنعت فضایی کشور و تثبیت دانش کسب‌شده در حوزه زیست فضایی، ساعاتی پیش جدیدترین کپسول زیست فضایی کشورمان با پرتابگر بومی سلمان، با موفقیت پرتاب شد.

 

.

 

این کپسول زیستی محموله علمی، پژوهشی و فناورانه در راستای تحقق نقشه‌راه طرح اعزام انسان به فضاست که به‌منظور توسعه و اکتساب فناوری‌های موردنیاز در این راستا، به ارتفاع ۱۳۰کیلومتری از سطح زمین پرتاب شد.

کپسول زیستی , سازمان فضایی ایران , وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ,

کپسول زیستی , سازمان فضایی ایران , وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ,

با پرتاب موفق این کپسول ۵۰۰کیلوگرمی که به‌سفارش سازمان فضایی ایران و توسط پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ساخته شده است، توسعه فناوری‌های مختلف طرح اعزام به فضا شامل پرتاب، بازیابی، سامانه‌های کنترل سرعت و سپر ضربه‌گیر، طرح آیرودینامیک کپسول و چتر، سامانه‌های مربوط به کنترل و پایش شرایط زیستی و… مورد آزمایش قرار گرفت.

کپسول زیستی , سازمان فضایی ایران , وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ,

پرتابگر این کپسول که سلمان نام دارد هم اولین نسخه از این کلاس پرتابگرهاست که قابلیت پرتاب کپسول‌های زیستی با وزن نیم تن را داراست و ویژگی‌هایی متعدد و پیشرفته در حوزه پیشران، ایرودینامیکی و کنترل دارد و توسط سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع ساخته شده و تماماً بومی است.

کپسول زیستی , سازمان فضایی ایران , وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ,

واکنش وزیر ارتباطات به پرتاب کپسول زیستی ایران

عیسی زارع‌پور؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ویراستی نوشت: بعد از یک دهه وقفه، جدیدترین کپسول زیستی کشورمان با یک پرتابگر بومی به ارتفاع ۱۳۰km با موفقیت پرتاب و آزمایش‌های برنامه‌ریزی شده برای آن با موفقیت انجام شد.این کپسول زیستی ۵۰۰ کیلویی و پرتابگر آن در راستای تحقق نقشه راه طرح اعزام فضانورد ایرانی به فضا به دست دانشمندان کشورمان طراحی و ساخته شده است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  ۶ فوتی و ۶۷ مورد آسیب به چشم بر اثر حوادث چهارشنبه سوری امسال

از امیرآشتیانی و همکاران نخبه و مجاهدشان تشکر می کنم.«سلمان» کلاس جدیدی از پرتابگرهای فضایی است که برای نخستین‌بار محموله مخروطی‌ ـ کروی نیم‌تنی را باموفقیت پرتاب کرد. صنعت فضایی با هم‌افزایی و طبق سند ۱۰ ساله در مسیر پرشتاب پیشرفت است و ان‌شاءالله تاپایان سال خبرهای خوش دیگری هم در راه است.

به گزارش تایمز، صنعت فضایی ایران در سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ باپرتاب موفق ماهواره‌ها و کپسول‌های زیستی،‌ دوران درخشانی را رقم زد وشاهد شکوفایی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشورمان در این حوزه بودیم.

در موضوع کپسول‌های زیستی، جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۲ در مجموع ۸ کاوشگر به فضا پرتاب کرده است که آخرین پرتاب محموله زیستی ایران در سال ۱۳۹۲ بوده است که این کاوشگرها با موفقیت موجودات زنده از جمله موش، لاک‌پشت، کرم و میمون را به فضا پرتاب کردند.

زیست فضایی یکی از زیرشاخه‌های علوم و اکتشافات فضایی است اما متأسفانه از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۴۰۰ در زیست فضا پرتابی نداشتیم و حتی در بحث‌های تحقیق و توسعه‌ای نیز کاری انجام نشده است!

بعد از روی کار آمدن دولت آقای رئیسی، شورای‌عالی فضایی که ۱۱ سال تعطیل بود چندین جلسه تشکیل داد و این،‌ نشان از تحرک جدی دولت برای احیای صنعت فضایی ایران می‌داد که در آمارها نیز این امر به‌وضوح دیده می‌شود چرا که در ۸ سال دولت‌های دوازدهم و سیزدهم فقط ۶ پرتاب انجام شده است درحالی که در دوسال ابتدایی دولت سیزدهم با احتساب کپسول جدید، نهمین پرتاب انجام شده است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  گفت‌وگو با کارگر طلاساز که در جگرکی مرتکب جنایت شد!

کار ساخت کپسول زیستی ایران از ابتدای دولت سیزدهم آغاز شد و آن طی دو سال ساخته شد و همین امر نشان‌دهنده رویکرد جدی دولت در حوزه علوم و اکتشافات فضایی و به‌ویژه زیست فضایی است.

امروز ۲۱ کشور در دنیا در حوزه فضایی حرفی برای گفتن دارند که ایران نیز یکی از این کشورها و جزو ۱۰ کشور برتر دنیاست و در حوزه زیست فضا نیز ایران جزو ۷ کشور است.

وزن این کپسول زیستی ایران که به فضا پرتاب شده ۵۰۰ کیلوگرم است که تا امروز در صنعت فضایی ایران هیچ‌گاه جرم ۵۰۰کیلوگرمی به فضا پرتاب نشده بود! و عمده ماهواره‌های ایرانی نیز بین ۵۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارند.

پرتابگر بومی این کپسول نیز برای نخستین بار در کشور ساخته شده است و همچنین برای نخستین بار است که مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کپسول زیستی ایران قابلیت‌های زیادی دارد که به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم:

در مرحله اول این‌که این کپسول قابلیت‌هایی را تست کرده است که این قابلیت‌ها در نقشه راه اعزام انسان به فضا برخی شرایط اعزام انسان به فضا و حیات آن را در فرایند پرتاب تست کرده است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  تلفات زلزله اندونزی به ۲۶۸ تن رسید/ بسیاری از قربانیاندانش‌آموز هستند

موضوع دوم “سپر حرارتی” است و این کپسول باید بتواند در مقابل تشعشعات خورشیدی مقاومت کند.

موضوع سوم “فشار” است و این کپسول باید بتواند از لحاظ سازه و مسائل مختلف، در مقابل فشار مقاومت کند.

موضوع چهارم “بازگشت و بازیابی” است چراکه این کپسول دارای یک ضربه‌گیر است که از صدمه به کپسول و انسان هنگام فرود جلوگیری خواهد کرد.

با پرتاب این کپسول زیستی جدید، ایران دوباره در مسیر رسیدن به اعزام انسان به فضا قرار گرفت و این امیدواری وجود دارد که با رویکرد جدید و با این پرتاب‌های موفق، به‌زودی شاهد نخستین فضانورد ایرانی با کپسول و پرتابگر بومی به فضا باشیم و چه‌بسا اگر زنجیره پرتاب‌های کاوشگرهای ایرانی از سال ۱۳۹۲ و در دولت‌های دوازدهم و سیزدهم قطع نمی‌شد امروز شاهد حضور فضانورد ایرانی با کپسول و پرتابگر بومی در فضا بودیم.

انتهای پیام/+

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

خواستگاری با انگیزه سرقت و اخاذی-تایمز

چندی قبل زوج جوانی به پلیس مراجعه کرده و از ربوده شدن دخترشان خبر دادند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *