فیلترهای سرامیکی ریخته گری

خداحافظی با آتیلا در پهنه رودکی / تا سینما زنده است؛ آتیلا پسیانی هم زنده است + فیلم و عکس

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تایمز، مراسم تشییع باشکوه آتیلا پسیانی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون با حضور هنرمندان بسیاری در عرصه‌های مختلف در پهنه رودکی تالار وحدت برگزار شد.

محمود سالاری معاون هنری وزارت ارشاد، کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی، اکبر زنجانپور، داریوش فرهنگ، محمد چرمشیر، حبیب رضایی، آروند دشت‌آرای، مارین ون هولک، قطب‌الدین صادقی، علی دهکردی، فرزین محدث، حسین مسافر آستانه، اصغر همت، شهرام گیل‌آبادی از جمله چهره‌هایی بودند که پیش از شروع رسمی مراسم برای بدرقه دوست خود حاضر شده بودند.

شهره سلطانی، رضا بابک، منوچهر شاهسواری، آزیتا حاجیان، محمود سالاری. کاظم نظری، آناهیتا همتی. غزل شاکری، محسن امیریوسفی، لاله اسکندری، گوهر خیراندیش، پریناز ایزدیار، طناز طباطبایی، امیر جدیدی، حبیب دهقان نسب، حبیب اسماعیلی، ستاره اسکندری، قاسم جعفری، هوتن شکیبا، حمید پور آذری، شهرام کرمی، رامبد جوان، قاسم زارع، رعنا آزادی‌ور، مهدی پاکدل، سیروس کهوری‌نژاد، حسن فتحی، ایرج راد، احمد مسجد جامعی، الهام کردا، پانته‌آ بهرام، رضا فیاضی، سیروس همتی اسماعیل خلج، مرضیه برومند، اسماعیل محرابی، طناز طباطبایی، امیر جدیدی، پریناز ایزدیار، کریستف رضاعی، منیژه محامدی، جمشید گرگین، حمید پورآذری، مرتضی ضرابی و… از دیگر هنرمندان حاضر هستند.

بسیاری از حاضران در تالار وحدت، خیابان شهریار و به طور کلی پهنه رودکی، پیش از این بارها و بارها به تماشای نقش‌آفرینی‌های آتیلا پسیانی نشسته‌اند؛ اما  این بار آمده‌اند تا او را به خانه ابدی و کنار مادرش جمیله شیخی مشایعت کنند.

آغاز مراسم با قرائت قرآن

پس از قرآئت آیاتی چند از قرآن کریم، منوچهر شاهسواری مدیرعامل سابق خانه سینما که برنامه را اجرا می‌کرد، گفت: در سوگ آتیلای عزیز نشستیم و یاد او از ذهن‌مان نخواهد رفت. یک بار دیگر به سوگ کسی نشستیم که جز مهر و محبت ندیدیم و هنرمندانه زیست و هنرمندانه با حضور شما در سکوت می‌رود. همه ما هستیم احترام بگذاریم به آتیلا و دوستانش و تک تک کسانی که با خودشان حرمت به اینجا آوردند.

.

آتیلا فرزند تئاتر است
ایرج راد رئیس هیئت مدیره خانه تئاتر پشت تریبون حاضر شد و این نکته را مطرح کرد: ما در اینجا جمع شدیم عزیزی را بدرقه کنیم و سپاسگذار دستاوردها و تلاش‌های فراوان فرهنگی و هنری او باشیم. آتیلا فرزند تئاتر است و در تئاتر به دنیا آمد. او همواره با مادرش جمیله شیخی چه در صحنه تئاتر و چه سالن‌های تمرین تئاتر و چه در پشت صحنه همواره حضور داشت با جوهره تئاتر آشنا شد و شناختی پیدا کرد که برای کمتر کسی اتفاق افتاد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - معلم قرآن، همگان را از فیض منبع لایزال الهیبهره‌مند می‌سازد

وی افزود: به دوران نوجوانی رسید همین راه را ادامه پیدا کرد و در ادامه با همسرش خانم نقوی این راه را دنبال کرد. کارهای تجربی در تئاتر او را به سمت کارهای تجربی رفت و کارهای خاطرانگیزی را به جای گذاشت. گروه تئاتر بازی را شکل داد و کارهای بزرگی در این عرصه انجام داد.

راد تأکید کرد: در بسیاری از کارهای تلویزیونی و سینمایی قدرت بزرگی از بازیگری را به نمایش درآورد و بیش از چند برابر عمرش از خودش کارهای بزرگی به جای گذاشت تا زمانی که بیماری او را از پای درآورد؛ وگرنه تا همیشه ایستاد.

این بازیگر پیشکسوت خاطرنشان کرد: آتیلا پسیانی کارهای صنفی بی‌نظیری انجام داد و از حقوق تئاتری‌ها همواره دفاع کرد و جزو مؤسسین خانه تئاتر و بخش‌های دیگر بود. آمدیم تا سپاسگذار این زحمات باشیم و امیدوارم پرچم تئاتر تجربی همواره برافراشته باشد و خانواده‌اش این همراهی را کنند.

بنیاد رودکی , تالار وحدت , تئاتر ,

در این لحظه بود که پیکر آتیلا پسیانی در میان اشک حاضران در جایگاه تعیین شده مقابل تالار وحدت قرار گرفت.

سپس شاهسواری در حالی که بغض گلویش را گرفته بود، بیانیه خانه سینما برای آتیلا پسیانی را قرائت کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «تا سینما زنده است، آتیلا پسیانی زنده است و همیشه عضو خانه سینما بوده و خواهد بود و نامش از عضویت خانه سینما خط نخواهد خورد.»

رفتن آتیلا پایان خاطره‌ها نیست
پژمان بازغی رئیس هیأت مدیره انجمن بازیگران خانه سینما نیز روی جایگاه حاضر شد و گفت: برای بدرود با هنرمندی آمدیم که بر دست‌ها و دوش ما که نه بر قلبمان حمل می‌‌شود.

وی به ویژگی‌های آتیلا پسیانی اشاره کرد و افزود: مرگ برای کسی که با عشق زیست و زندگی کرد واژه حقیری است. رفتن او جانکاه است اما پایان خاطره‌هایمان نیست.

رضا کیانیان دیگر هنرمند حاضر در مراسم بود که متأثر روی صحنه رفت. وی در سخنانی کوتاه بیان کرد: اگر خود آتیلا بود می‌گفت خوب باشید تا بتوانید کار کنید. ما برای کار کردن آمدیم. «پرواز را به خاطر بسپار/ پرنده رفتنی است». بله آتیلا رفت اما بسیاری از هنرمندان تأثیرگرفته از آتیلا الآن روی صحنه هستند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  وصیت پدر شهید آل هاشم که دیگر اجرا نمی‌شود+ فیلم-تایمز

وی تأکید کرد: آتیلا هست زیرا میراثش باقی است و بسیار آتیلاها در میان ما هستند. ما باید کار کنیم و این را به ستاره و خسرو پسیانی و فاطمه نقوی هم می‌گویم که طبق گفته آتیلا باید کار کنیم.

در ادامه آروند دشت‌آرای از دوستان و همکاران و هنرمندان قدیمی تئاتری آتیلا پسیانی روی صحنه وداع با این هنرمند حاضر شد و گفت: آتیلا شبیه کسی نبود و شبیه خود بود. آتیلا در تمام جزئیات رفتاری و شخصی خود اصیل بود. آتیلا پسیانی بازیگر مانند یک جعبه ابزار جادویی بود. آتیلا با اشتباه کردن بازیگری را به ما یاد داد تا از اشتباه نترسیم و جسارت داشته باشیم. آتیلای کارگردان به ما یاد داد که زبان خودمان را پیدا کنیم.

وی تأکید کرد: آتیلا لحظه لحظه خلق می‌کرد و حتی در بدترین شرایط می‌گفت حالم خوب است. حتی در بستر بیماری و حالت نیمه هوشیار خود هم یگانه بود. در آن دیدار آخرینم با او گفتم تو قرار است برگردی و با هم «باغبان مرگ» را کار کنیم، در آن لحظه بود که ضربان قلبش بالا رفت.

وی یادآور شد: او با تلاش، کارگاه نمایش تئاتر شهر را شکل داد و از جوانان حمایت کرد و چیزی که به ما جوانان داد هیچ کس دیگری نداد.

دشت‌آرای تصریح کرد: آتیلا می‌گفت من نمی‌میرم زیرا اندیشه‌ام زنده است. امیدوارم ما ادامه‌دهنده راه و اندیشه آتیلا پسیانی باشیم.

بنیاد رودکی , تالار وحدت , تئاتر ,

پخش صدای آتیلا
رامبد جوان دیگر سخنران مراسم وداع با آتیلا پسیانی بود. وی صدایی ضبط شده از آتیلا پسیانی را برای حاضران پخش کرد که در آن به رامبد می‌گفت «چرا صدات خسته‌ست، خودت را اینقدر خسته نکن، دنیا ۲ روزه و آخر سر می‌ذارنمون تو یه وجب جا.»

وی سپس دلنوشته‌ای صمیمانه را برای آتیلا قرائت کرد و گفت: از بین خصلت‌های تو نترسیدن را انتخاب می‌کنم که تو داشتی و ما نداریم و مدام از همه‌چیز می‌ترسیم. تو با رفقای خودت کاری کردی که در مقابل تو خودمان باشیم.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - جوانی که ره صد ساله را یک شبه طی کرد + فیلم

جوان در حالی که بغض داشت، تأکید کرد: تا وقتی زنده‌ام در قلبم جایی زیبا با خوراکی‌های خوشمزه برای تو نگه می‌دارم تا بیایی و در آن برقصی چون زندگی با تو زیباست.

آتیلا بهار آمد و پاییز رفت
سپس سحر دولتشاهی به عنوان نماینده خانواده پسیانی روی صحنه رفت و گفت: آتیلا بهار آمد و پاییز رفت. چه فصل‌هایی را از آن خود کردی. تو خانواده من‌ بودی و من با تو بزرگ شدم و مثل خیلی بچه‌های تئاتر و سینما رشد کردم.

وی در حالی که اشک می‌ریخت، بیان کرد: بازی؛ چه اسم قشنگی برای گروهت گذاشتی. تو با همه چیز بازی می‌کردی. بزرگترین میدان بازی تو میدان بازی رفاقت بود و همه برای تو اینجا جمع شدیم. امروز همه در بازی تو هستیم و اینجا هر کس با تنهایی بازی می‌کند و نه با دیالوگ بلکه با چشم و دل. تو چقدر خوب بلدی بازی کنی. منتظریم پرده را بالا بزنی و بازی را شروع کنیم، قول می‌دهیم موبایل‌هایمان را خاموش کنیم. جات خیلی خالیه.

وی در پایان گفت که طبق تصمیم خانواده تمامی هزینه‌های مراسم مدنظر برای آتیلا پسیانی صرف درمان چند بیمار سرطانی می‌شود.

بنیاد رودکی , تالار وحدت , تئاتر ,

آخرین سخنران مراسم محمد چرمشیر بود که روی صحنه رفت و در سخنانی گفت: تئاتر ایران روزهای تلخ کم نداشت ولی این تلخ‌ترین روز تئاتر ایران است.

وی تأکید کرد: هیچ کلمه‌ای غیر از عجز برای بیان اندوهم پیدا نکردم. من زخمی‌ام. تئاتر ایران خیلی به آتیلا مدیون است. آتیلا تئاتر ایران را وقتی یکی بود به تنوع دعوت کرد. این روزها سیل خاطرات به ذهن من هجوم می‌آورد و خیلی دوست داشتم یکی را می‌توانستم تصویر واقعی بدهم و با چنگ و دندان حفظش کنم ولی نمی‌شود. آتیلا بزرگ بود و به خاطر همین بزرگی شما آمده‌اید.

بخش پایانی مراسم با حضور حجت‌الاسلام یاری نماز بر پیکر آتیلا پسیانی اقامه و پیکر این هنرمند فقید روی دستان مردم رهسپار خانه ابدی در قطعه هنرمندان جوار مادرش جمیله شیخی شد.

انتهای پیام/

الماس تراشکاری

Check Also

تلوبیون همراه نامزد‌های ریاست جمهوری در انتخابات-تایمز

سامانه تلوبیون به عنوان نخستین سرویس ایرانی پخش زنده و آرشیو برنامه‌های صداوسیما مانند ایران‌صدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *