فیلترهای سرامیکی ریخته گری

خدمت‌رسانی ۴۰۰۰ نیروی بهداشتی و درمانی ایرانی به زائران در ایام اربعین امسال

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تایمز، وزیر بهداشت که روز گذشته برای بررسی وضعیت ارائه خدمات درمانی به زائران در کشور عراق وارد این کشور شده، امروز از بخش‌های مختلف بیمارستان سیار احسان بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در عمود ۹۸۹ واقع در مسیر نجف– کربلا بازدید و از خدمات نیروهای این بیمارستان در ارائه خدمت به زائران، قدردانی کرد.

بهرام عین اللهی در حاشیه بازدید از این بیمارستان با اشاره به آماده باش نیروهای حوزه سلامت در خدمت رسانی به زائران اربعین، اظهار ‌کرد: بیشترین تردد زائران مربوط به مرزهای مهران، شلمچه و خسروی بوده و امسال شاهد تلاش شبانه روزی نیروهای حوزه سلامت در ایام راهپیمایی بودیم.

وی با بیان این که امسال ۴ هزار نفر از نیروهای حوزه سلامت در ارائه خدمات به زائران اربعین در کشورمان و عراق حضور داشتند، یادآور شد: وزارت بهداشت برای حضور حداکثری نیروهای بهداشتی و درمانی در این حماسه عظیم، تمهیدات لازم را اندیشیده بود و مدت حضور آنها در راهپیمایی اربعین به عنوان خدمتگزار را به عنوان ماموریت محاسبه کرد.

وزیر بهداشت با تقدیر از همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در استقرار بیمارستان سیار احسان در مسیر نجف کربلا، گفت: بیمارستان سیار احسان در سال‌های گذشته هم در این مسیر مستقر بوده اما هر سال خدمات آن بهتر و کامل تر می‌شود. این بیمارستان از نظر امکانات و خدمات، مجهز و شامل بخش‌های اورژانس، آزمایشگاه، اتاق عمل و حتی بخش مراقبت‌های ویژه است و از دو هفته پیش این بیمارستان در ۱۸ کیلومتری کربلا مستقر شده و مورد استقبال مردم عراق نیز قرار گرفته است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  پرداخت 8 هزار میلیارد تومان از مطالبات شرکت‌های پخش دارو درروزهای آینده

عین اللهی با اشاره به بازدیدهای مشترک به همراه مدیرعامل سلامت عمومی استان نجف اشرف از چندین درمانگاه، موکب درمانی و بیمارستان نجف، خاطرنشان کرد: از درمانگاه غدیر که با حضور متخصصان و فوق تخصص‌هایی از همه رشته‌ها حضور داشتند، بازدید کردیم و بیشترین بیماران، دچار مسمومیت و سرماخوردگی شده بودند.

وی وضعیت دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای ارائه خدمات مورد نیاز زائران را مطلوب دانست و گفت: امسال تمام سرم‌های مورد نیاز برای زائران ایرانی در عراق، از خارج از کشور تهیه شده بود و امکانات خوبی، فراهم شده بود. از درمانگاه نباء نجف نیز بازدید کردیم که وضعیت مناسبی داشت.

وزیر بهداشت با بیان اینکه از بزرگترین بیمارستان نجف با ظرفیت ۵۰۰ تخت، بازدید کردیم، یادآور شد: در آن بیمارستان، تعداد بیماران ایرانی بسیار کم بود چون مراکز درمانی مستقر در نجف اشرف، خدمات مورد نیاز بیماران را ارائه می‌کردند البته یکی دو بیمار ایرانی در این بیمارستان داشتیم که از آنها عیادت کردیم.

عین اللهی با رضایت از اقدامات انجام شده برای انتقال زائران بیمار به مراکز درمانی عراق و ایران، گفت: متاسفانه برخی مصدومان ایرانی به دلیل وضعیت نامناسب راه‌های عراق دچار حادثه شده بودند که میزان تصادفات نسبت به کشورمان، بالاتر بود البته در عراق، ازدحام زائران هم بیشتر است و امیدواریم در سال‌های آینده با مذاکرات با مقامات عراقی، این مشکلات برطرف شود. 

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  نام‌نویسی بیش از ۳۳۰ هزار نفر در نوبت دوم کنکور-تایمز

وی از تعامل بسیار خوب وزارت بهداشت کشورمان با وزارت بهداشت عراق خبر داد و بیان کرد: حدود سه هفته قبل از اربعین، وزیر بهداشت عراق به کشورمان سفر کرد و جلسات و موافقت‌نامه خوبی با وی داشتیم که طرف عراقی برای بسیج امکانات و استفاده از تمامی ظرفیت‌ها در جهت خدمات مورد نیاز زائران ایرانی، اعلام آمادگی کرد. همچنین در مورد درمان‌های مجاز در موکب‌ها مذاکراتی داشتیم و مقرر شد نیروهای عراقی مدارک معتبر پزشکی ایران را کنترل کنند تا درمان استاندارد به زائران ارائه شود. 

وزیر بهداشت با اشاره به برگزاری جلسه جمع بندی با وزیر بهداشت عراق در روز پنجشنبه هفته جاری در این کشور، خاطرنشان کرد: چندین موافقتامه خوب با وزارت بهداشت عراق داریم که امیدواریم اجرایی شود. 

عین اللهی از انتصاب رایزن سلامت در سفارتخانه‌های کشورمان در سایر کشورها با هماهنگی وزیر امور خارجه خبر داد و افزود: رایزن سلامت به عنوان رابط بین دولت و وزارت بهداشت عراق با کشورمان در تقویت همکاری‌های بهداشتی، درمانی، آموزشی و پژوهشی و همچنین گردشگری سلامت عمل می‌کند. امروز آماده صادرات دارو و تجهیزات پزشکی، تبادل استاد و دانشجو بین ایران و عراق هستیم.

وی به تاسیس دانشگاه «سبطین» با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی تهران در کربلا اشاره و تاکید کرد: یکی از افتخارات بزرگ، راه اندازی شعبه‌ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران در کربلاست. سال گذشته این دانشگاه با سرمایه گذاری عتبه حسینی راه اندازی شد و دانشجویان این دانشگاه امسال در سال دوم رشته ‌پزشکی مشغول به تحصیل می شوند و مدرک خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گیرند. 

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  توسعه توریسم سلامت در دستور کار مراکز درمانی هلال احمرایران

به گفته وزیر بهداشت، معرفی ظرفیت‌های شبکه بهداشت و درمان کشورمان به عراق و همکاری‌های مشترک پژوهشی با این کشور از محورهای همکاری های مشترک دو کشور در حوزه سلامت است. 

عین اللهی راه اندازی بیمارستان سیار از سوی سازمان اجرایی فرمان حضرت امام(ره) را ابتکاری مناسب در بحران‌ها و حوادث طبیعی دانست و گفت: این ابتکاری ملی و جهانی است که در محل گردهمایی مردم و نقاط پرازدحام، امکانات مطلوب و وسیع درمانی، تشخیصی و تصویربرداری مستقر شود. در زلزله خوی، از امکانات بیمارستان سیار احسان استفاده و کمک زیادی به بیماران و مصدومان شد و ماهم پشتیبانی می کنیم تا تعداد بیمارستان‌های سیار در کشور افزایش یابد.

وی به حضور گسترده دانشجویان علوم پزشکی در مراسم پیاده روی اربعین اشاره و تصریح کرد: برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی اقدام به راه اندازی موکب‌های سلامت و دانشجویی کرده‌اند و بیش از ۵ هزار دانشجو از دانشگاه‌های علوم پزشکی در این مراسم حاضر شده‌اند. همچنین امسال همانند سال‌های گذشته، افرادی با کوله پشتی در بین راهپیمایان اربعین حضور می‌یافتند و خدمات اولیه مورد نیاز زائران را ارائه می‌کردند.

انتهای پیام/

الماس تراشکاری

Check Also

تصویر روز ناسا: مسیه ۶۶ از نزدیک-تایمز

۲۲:۵۷ – ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ۲۲:۵۷ – ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ نجوم و فضا کهکشان مارپیچی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *