فیلترهای سرامیکی ریخته گری

خطوط محدوده و حریم شهر کرج مورد بازنگری و تدقیق قرار گرفت

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تایمز، خسرو دانشجو در خصوص مغایرت‌های اساسی طرح تفصیلی با طرح جامع شهر کرج و تصمیمی که در این‌باره گرفته شد، اظهار کرد: در فرایند تهیه طرح تفصیلی کرج که در حال طی مراحل استانی و اخذ مصوبه از  کمیسیون ماده ۵ استان است. مغایرت‌های اساسی در ۴ محور تغییرات خط محدوده و حریم، تغییرات نظام جمعیت شهر و آینده‌نگری آن، تغییرات نظام شبکه معابر و تغییرات نظام پهنه‌بندی شهر ایجاد شده بود که در جلسه شورا مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

وی افزود: بر اساس مصوبه قبلی هیئت وزیران، انتزاع شهر فردیس از کرج و الحاق روستای محمودآباد به شهر کرج مورد موافقت قرار گرفته بود. بر این اساس خطوط محدوده و حریم شهر مورد بازنگری و تدقیق قرار گرفت. همچنین با توجه به تدقیق مسیر به وسیله بزرگراه شمالی کرج  بخش‌هایی از محدوده شهر حذف و بخش‌هایی به آن اضافه شد تا بزرگراه شمالی به عنوان عارضه مشخص و خوانا تعیین کننده خط محدوده شهر در سمت شمال باشد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  افتتاح ۱۵ کیلومتر بزرگراه در خوزستان تا پایان سال

وی ادامه داد: برخی تغییرها در نقش و عملکرد محورهای شریانی درجه یک شهر کرج شامل بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها و محورهایی که پایین‌تر از سطح شهر هستند با توجه به پیشنهادهای مصوب در مرجع استانی در شورای‌عالی شهرسازی و معماری، مورد بررسی و با اصلاحاتی تصویب شد. همچنین، شورای‌عالی شهرسازی و معماری با افزایش افق طرح جامع شهر کرج از ۱۴۰۵ به ۱۴۱۰ موافقت کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تصویب سند پهنه‌بندی برای شهر کرج، گفت: بر اساس دستورالعمل سند پهنه‌بندی مصوب سال ۱۳۹۶، سند پهنه‌بندی کرج مصوب شد که ملاک ارجاع مراجع استانی است. با این مصوبه، عرصه‌های واقع در حریم شهر کرج به پهنه‌های ۵ گانه‌ای که بر اساس مصوب شورای‌عالی تدقیق شده  تقسیم خواهد شد. در هر پهنه، فعالیت مجاز به استقرار و یا فعالیت ممنوع و یا فعالیت مشروط تعیین شده است که بر اساس سند، تکلیف مدیریت شهری در راهبری و صدور مجوزها در حریم شهر تعیین شده است.

دانشجو اظهار کرد: تامین اراضی نهضت ملی در شهر بیرجند، بررسی و تصویب مغایرت‌های اساسی طرح تفصیلی با طرح جامع شهر کرج و تصویب سند پهنه‌بندی شهر کرج موضوع‌های مورد بررسی در جلسه یازدهم بود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  خلاف بین‌المللی رخ داده؛ بلیت تهران ـ مشهد ۶میلیونتومان؟

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری در خصوص تامین اراضی نهضت ملی در شهر بیرجند و تصمیم شورا در اینباره، گفت: پیشنهاد الحاق اراضی دولتی با مساحت تقریبی ۵۰۰ هکتار در شرق شهر و در حدفاصل بافت کالبدی و کنار گذر شرقی در جلسه شورای مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به محدودیت‌های توسعه شهر در سایر جهات به لحاظ اراضی زراعی و عرصه‌های آبخوان با این توسعه موافقت شد. همچنین با تصمیم شورا بخش‌هایی از این زمین که با حریم گسل و حریم کنار گذر تداخل داشت از توسعه شهری حذف شد.   

دانشجو تصریح کرد: بر اساس مصوبه شورای‌عالی، تنوعی از الگوهای ساخت در قالب قطعات مسکونی کم‌تراکم و تراکم متوسط با ظرفیت حدود ۱۲ هزار واحد بر این اساس احداث خواهد شد.

انتهای پیام/

الماس تراشکاری

Check Also

تامین زمین برای ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار متقاضی در دولت سیزدهم-تایمز

۱۱:۲۱ – ۲۲ تير ۱۴۰۳ در حالی دولت چهاردهم روی کار می آید که بسیاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *