فیلترهای سرامیکی ریخته گری

دیدار وزیر دفاع کشورمان با همتای عراقی

“ثابت محمد سعید رضا”، وزیر دفاع جمهوری عراق با حضور در ستاد وزارت دفاع با امیر سرتیپ آشتیانی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، امیر سرتیپ آشتیانی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی در این دیدار با درود به روح پاک همه شهدایی که در مبارزه با تروریسم و برای امنیت دو کشور و منطقه جانشان را فدا کرده‌اند، به ویژه قهرمانان این مبارزه یعنی سردار عزیر شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید بزرگوار ابو مهدی المهندس گفت: جمهوری اسلامی ایران و عراق در واقع دو کشور در یک پهنه سرزمینی هستند که از یک امتداد و پیوستگی ژئوپلتیکی برخوردارند و این پیوستگی ژئوپلتیکی در برگیرنده عناصر قومی، مذهبی، فرهنگی، اقتصادی و انرژی است و باید سعی کنیم این پیوستگی را به عنوان عامل وحدت بین دو کشور تقویت کنیم زیرا  وحدت و همبستگی دو ملت، همان نقطه قوتی است که دشمنان دو کشور قصد ضربه زدن به آن را دارند بنابراین با توجه به تلاش برخی از دشمنان برای تخریب و تضعیف این روابط، مراقبت و هوشیاری نسبت به این توطئه ها برای هر دو طرف ضروریست.
 
امیر سرتیپ آشتیانی با بیان اینکه عراق از یک پیشینه تمدنی، فرهنگی، و تاریخی عظیم و عمیقی برخوردار است افزود: نگاه جمهوری اسلامی ایران به مسائل عراق مبتنی بر اصول حمایت از وحدت و یکپارچگی عراق، کمک به تحکیم ثبات و امنیت و توسعه، پیشرفت، رفاه و آبادانی این کشور است.
 
 وزیر دفاع جمهوری اسلامی با تاکید بر اینکه روابط ایران و عراق متأثر از علقه‌ها و پیوندهایی در ابعاد مختلف است که روند روبه رشد خود را طی می‌کند، اظهار داشت: دیدارهای متعدد مقامات عالی رتبه سیاسی، اقتصادی و نظامی، حجم مبادلات تجاری، همکاری در حوزه انرژی و همچنین تصمیم دو کشور برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی در طی روزهای آینده در بغداد و  به ویژه  دیدار اخیر وزیر امور خارجه کشورمان از عراق و تبادل زوار در زمان اربعین نشان دهنده استحکام مناسبات است که لازم می‌دانم در این دیدار از تلاش‌ها و اقدامات نیروهای مسلح عراق در برقراری امنیت زوار در مراسم اربعین حسینی تشکر کنم.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  دشمنان به دنبال سناریوی سست کردن بنیان خانواده‌هاهستند

امیر سرتیپ آشتیانی  با تاکید بر اینکه حضور گروه‌های تروریستی و هسته‌های پنهان و فعال در عراق و از جمله در استان های مجاور با جمهوری اسلامی ایران، همچنان  یک خطر بالقوه و بالفعل برای امنیت ملی دو کشور بشمار می رود  گفت: ضرورت هماهنگی نظامی، اطلاعاتی و امنیتی دو کشور بیش از گذشته مضاعف شده ‌است.

امیر سرتیپ آشتیانی با بیان اینکه آمریکایی‌ها با ترور ناجوانمردانه سرداران مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، شهیدان سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در عراق دست به جنایت بزرگی زدند، افزود: پیگیری حقوقی پرونده ترور این شهید بزرگ در دستور کار ما همچنان با قدرت ادامه دارد و قطعاً ما راه این شهداء را از طریق تقویت و تحکیم روابط نظامی ادامه می‌دهیم.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: تجربه ثابت کرده حضور کشورهای فرا منطقه‌ای در هر نقطه‌ای از جهان همراه با ناامنی و تفرقه بوده است و این حضور در منطقه ما با هدف تضمین جریان انرژی و نیز تحکیم کمربند امنیتی رژیم صهیونیستی از طریق بحران‌های تصنعی، اختلاف و درگیری میان کشورهای اسلامی می‌باشد و لذا هیچگاه این حضور به دلیل آنچه که از آن به عنوان کمک به حقوق بشر، اشاعه دمکراسی و کمک به مردم منطقه ادعا می‌شود، نیست.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  ضرورت همکاری بین ایران و عراق برای برقراری امنیت در حدودمرزی

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در ادامه این دیدار اظهار داشت: ما آمادگی انتقال تجربیات خودمان به شما برای اینکه به استقلال و خودکفائی در صنعت دفاعی برسید، را داریم و وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران با تمام توان در کنار شما قرار دارد.
 
در ادامه این دیدار وزیر دفاع عراق با تشکر از دعوت و میزبانی جمهوری اسلامی ایران گفت: نیروهای مسلح عراق، کشور و ملت عراق هم چنان در حال مبارزه با تروریسم و جریان‌های تکفیری داعش هستند و در این مسیر، کشور دوست و همسایه جمهوری اسلامی ایران با تقدیم خون و سلاح خود به ما کمک کرده است و ما قدردان هستیم.

وزیر دفاع عراق با تایید صحبت های وزیر دفاع ایران، با یادآوری اهمیت جغرافیایی و ژئوپلتیک منطقه، لازمه ایجاد منطقه امن را تعامل و همکاری دانست و با اشاره به منافع متقابل جغرافیایی ایران و عراق به یکدیگر آن را مکمل ارزیابی کرد و عنوان نمود ایران قدرتمند موجب عراق قدرتمند و متقابلا عراق قدرتمند ایران قوی را به همراه خواهد داشت و این مسیر برطرف کننده چالش‌ها و بحران‌های منطقه‌ای دانست.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  سخنگوی دولت رای داد

“ثابت محمد سعید رضا” با اشاره به تصمیم دولت عراق برای بازسازی نیروهای مسلح عراق پس از نبرد طولانی با جریان‌های تکفیری خواستار استفاده از ظرفیت جمهوری اسلامی ایران برای همکاری های فنی، فناورانه و آموزش بین دو کشور گردید.

وی با اشاره به اراده کشورش برای تشکیل کمیسیون مشترک میان دو کشور به احصاء علاقمندی‌ها و نیازمندی‌های طرفین و پی گیری توافقات قبلی تاکید و از برنامه های جدی دولت دانست.

در انتهای این دیدار وی بر تقویت تعاملات و همکاری‌های بین دو کشور تاکید کرد.
 
وزرای دفاع دو کشور بر ضرورت همکاری فی مابین برای برقراری امنیت در حدود مرزی تاکید کردند.

این نخستین سفر دوجانبه وزیر دفاع عراق بعد از تشکیل دولت در این کشور می‌باشد.

انتهای پیام

الماس تراشکاری

Check Also

آقای پزشکیان پنج کارگروه برای چینش کابینه دولت چهاردهم تشکیل داده است

۰۷:۰۰ – ۲۲ تير ۱۴۰۳ محمد هاشمی عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام و فعال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *