رشد ۳.۵ برابری صادرات میگو به روسیه/ لزوم صادرات میگوی گمیشان به ترکمنستان

ایسنا/گلستان معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران از رشد سه‌ونیم برابری صادرات میگو به کشور روسیه خبر داد و گفت: شهرستان گمیشان می‌تواند از ظرفیت مرزی بودن استان گلستان با کشور ترکمنستان در زمینه صادرات استفاده کند.

سیدحسین حسینی ظهر امروز در آیین شکرگزاری و جشن برداشت میگو که در شهرستان گمیشان برگزار شد، اظهار کرد: رشد دو برابری تولید میگو در مزارع گمیشان نسبت به سال گذشته حاصل تلاش‌های انجام شده است و با توجه به اینکه وسعت مزارع شهرستان افزایش می‌یابد، باید از کارهای انجام نشده صحبت کنیم تا مشکلات رفع شود.

رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه اگر کل ۱۰ هزار هکتار سایت گمیشان زیر کشت برود، شهرستان بیکار نخواهد داشت، ادامه داد: تأمین برق از الزامات صنعت آبزی‌پروری است که با استفاده از توان بخش‌خصوصی می‌توانیم افزایش بهره‌وری در تولید برق داشته باشیم.

وی از انجام مطالعات اجرای فاز ۶ هزار هکتاری پرورش میگو و فراخوان جذب سرمایه‌گذار برای اجرای این فاز خبر داد و افزود: زنجیره تولید باید در هر سه مرحله پیش، حین و پس از تولید محقق شود.

رشد ۳.۵ برابری صادرات میگو به روسیه/ لزوم صادرات میگوی گمیشان به ترکمنستان

حسینی با اشاره به اینکه همه بحران‌ها مدیریت شده است و برای نخوردن از کیسه باید حرکت کنیم، خاطرنشان کرد: اگر همه متولیان پای کار باشند، در کنار زنجیره تولید زنجیره ارزش هم ایجاد می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه متوسط مصرف میگو و آبزیان استان گلستان نباید از مصرف کشور پایین‌تر باشد و باید از اقصی نقاط کشور بیایند و طبخ میگو و دیگر آبزیان را از گلستانی‌ها بیاموزند، تصریح کرد: با توجه به همجواری گلستان با کشور ترکمنستان می‌توان از ظرفیت مرزی بودن در زمینه صادرات به این کشور فعال‌تر ظاهر شد. 

معاون وزیر جهاد کشاورزی به افزایش سه‌ونیم برابری صادرات میگو به روسیه اشاره کرد و گفت: بسترهای لازم برای مولدسازی، تکثیر، تولید، بسته‌بندی و سایر فرآوری‌ها در خود گلستان ایجاد شود تا به سوددهی واقعی برسیم.

گفتنی‌است، همزمان با برگزاری آیین شکرگزاری و جشن برداشت میگو، جشنواره طبخ این آبزی با حضور مدیران استانی، مسئولان شهرستانی و اقشار مختلف مردم توسط اداره‌کل شیلات استان گلستان با همکاری اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان گمیشان برگزار شد.

انتهای پیام

حتما ببینید

پیشرفت فیزیکی راه‌آهن میانه- اردبیل به بیش از ۸۸ درصد رسید

سرپرست مجری راه‌آهن میانه- اردبیل پیشرفت فیزیکی این خط ریلی را ۸۸ درصد اعلام کرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *