چهارشنبه , ۲ فروردین ۱۴۰۲

سوز سرما در دومین اقتصاد بزرگ جهان

یک نظرسنجی تجاری بخش خصوصی امروز(دوشنبه) نشان داد که فعالیت خدمات چین در ماه نوامبر به پایین‌ترین حد در ۶ ماه گذشته کاهش یافت زیرا اقدامات گسترده مهار کووید بر تقاضا و فعالیت‌ها تاثیر گذاشته است.

به گزارش ایسنا، شاخص مدیران خرید موسسه اس‌اندپی گلوبال از ۴۸.۴ به ۴۶.۷ سقوط کرد و سومین انقباض ماهانه متوالی را رقم زد. شاخص ۵۰ واحدی رشد را از انقباض به صورت ماهانه جدا می‌کند. این رقم بازتاب داده‌های ضعیف در یک نظرسنجی رسمی بزرگتر بود که نشان داد فعالیت خدمات به پایین‌ترین حد در هفت ماه گذشته رسیده است.

موارد جدید ابتلا به کووید-۱۹ در ماه نوامبر به بالاترین حد خود رسید. تحلیلگران Nomura تخمین زدند که مناطق قرنطینه حدود یک چهارم تولید ناخالص داخلی (GDP) چین را تا پایان ماه به خود اختصاص داده است که مصرف داخلی و زنجیره تامین را مختل کرده است.

وانگ ژ، اقتصاددان ارشد در گروه کایکسین اینسایت گفت: تأثیر شیوع کووید از اکتبر، تلفات سنگینی بر اقتصاد وارد کرده و چالش چگونگی ایجاد تعادل بین کنترل‌های کووید و رشد اقتصادی بار دیگر به یک موضوع اصلی تبدیل شده است. وانگ افزود: بازار به سیاست‌هایی برای ارتقای اشتغال و تثبیت تقاضای داخلی نیاز فوری دارد. پکن باید سیاست‌های مالی و پولی را برای گسترش تقاضای داخلی و افزایش درآمد بخش‌های فقیرتر جمعیت هماهنگ کند.

شرکت‌های شرکت‌کننده در نظرسنجی،  شدیدترین کاهش تولید و کار جدید را طی شش ماه گزارش کردند و همچنان به کاهش کارکنان خود ادامه دادند زیرا اعتماد به چشم‌انداز ۱۲ ماه آینده به پایین‌ترین حد در هشت ماه گذشته رسید. نرخ از دست دادن شغل، سریع‌ترین نرخ از زمان آغاز نظرسنجی در نوامبر ۲۰۰۵ بود که نشان دهنده فشارهای بیشتر بر بازار کار بود.

بر اساس گزارش رویترز، از آنجایی که امیدها به بازگشایی چین در حال افزایش است، اقتصاددانان و تحلیلگران می‌گویند که پکن می‌تواند پس از نشست سالانه پارلمانی در بهار سال آینده، رویکرد کووید صفر خود را کنار بگذارد اما راه بازگشایی در کوتاه‌مدت پردست‌انداز خواهد بود.

انتهای پیام

حتما ببینید

برای غذای محبوب شب عید چقدر باید هزینه کرد؟

سبزی پلو با ماهی یک غذای محبوب و مرسوم شب عید برای ایرانیان است؛ اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *