فیلترهای سرامیکی ریخته گری

شرایط مشابه کوه عضله آمریکایی و ستاره کشتی ایران در آستانه المپیک ۲۰۲۴

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تایمز، جی‌دن کاکس پیش از آنکه کامران قاسم‌پور تصمیم به تغییر وزن بگیرد و بخواهد از زیر سایه حسن یزدانی در ۸۶ کیلوگرم خارج شود، مدعی یکه‌تاز وزن غیرالمپیکی ۹۲ کیلوگرم بود که چهار شکست را به مدعی پیشین این وزن علیرضا کریمی، تحمیل کرده بود.

کامران قاسم‌پور اما از مسابقات جهانی ۲۰۲۱ «اسلو»، تاج و تخت قهرمانی را از او گرفت. در نروژ نماینده ایران در نیمه‌نهایی این کشتی‌گیر را در جدالی نزدیک و نفس‌گیر شکست داد و بعد از آن با شکست حریف روس در فینال، قهرمان جهان شد.

در مسابقات جهانی ۲۰۲۲ بلگراد مصاف این دو مدعی شاخص در فینال اتفاق افتاد که این بار کامران قاسم‌پور حساب‌شده‌تر از قبل کاکس را مغلوب کرد.

شکست در دو مبارزه متوالی سطح بالا، کاکس را به این نتیجه رساند که طلای مسابقات جهانی ۲۰۲۳ بلگراد هم از آنِ کشتی‌گیر ایرانی‌ است و او بهتر دید که در فاصله دو سال مانده تا المپیک به وزن المپیکی ۹۷ کیلوگرم برود چرا که می‌دانست حریف سرسختی چون کایل اسنایدر را در راه رسیدن به دوبنده تیم ملی آمریکا در این وزن پیش روی خود می‌بیند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  پلی آف جام جهانی| اروگوئه راهی قطر شد/برد پرگل برزیل مقابلشیلی

محتمل بود که کاکس در سال اول توفیقی کسب نکند. این کشتی‌گیر در مسابقات قهرمانی کشور آمریکا نفر اول ۹۷ کیلوگرم شد و امتیاز رویارویی با کایل اسنایدر در فاینال ایکس که مرحله نهایی انتخابی تیم ملی این کشور بود را به دست آورد، اما در آزمون آخر با عصا وارد محل وزن‌کشی شد تا بتواند وقت بخرد که البته حربه‌اش کارساز نشد و همان وقت فدراسیون کشتی آمریکا کایل اسنایدر را بدون مبارزه ملی‌پوش ۹۷ کیلوگرم اعلام کرد.

بنابراین کاکس، هم دوبنده ۹۲ کیلوگرم را از دست داده بود و هم در وزن المپیکی نتوانست ملی‌پوش شود. زاهید والنسیا مدعی وزن ۸۶ کیلوگرم آمریکایی بعد از آنکه نتوانست در مرحله اول انتخابی آمریکا موفق عمل کند و شانس خود را برای رویارویی با دیوید تیلور در فاینال ایکس از دست رفته دید، تصمیم به تغییر وزن گرفت که مؤثر واقع شد و در بلگراد هم باتوجه به خالی بودن ۹۲ کیلوگرم از مدعیان اصلی -کامران قاسم‌پور و جی‌دن کاکس- او هم به مدال برنز جهانی رسید.

از آن سو کامران قاسم‌پور هم با بدبیاری مواجه شد، یک بدبیاری بزرگ و آسیب‌دیدگی از ناحیه کشاله ران که ابتدا جدی به نظر نمی‌رسید اما در نهایت مانع از حضور این کشتی‌گیر در بلگراد شد و قاسم‌پور جای خود را به امیرعلی آذرپیرا نفر دوم چرخه ۹۷ کیلوگرم انتخابی تیم ملی در سال ۲۰۲۳ داد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  انتقاد تند رییس فدراسیون تنیس از شرکت توسعه و تجهیز

بنابراین قاسم‌پور و کاکس هر دو مسابقات جهانی صربستان را از دست دادند و بعد از آن نیز برای آنکه شانس حضور در المپیک را داشته باشند باید تغییر وزن می‌دادند. به نوعی وضعیت آنها برای انتخاب وزن المپیکی هم مشابه هم بود؛ دیوید تیلور و حسن یزدانی در وزن المپیکی پایین (۸۶ کیلوگرم) و کایل اسنایدر و در ادامه برنده این کشتی‌گیر که امیرعلی آذرپیرا بود در وزن المپیکی بالا (۹۷ کیلوگرم) انتظارشان را می‌کشید.

کوه عضله آمریکایی در عین حال که با وجود کشتی‌گیر عنوان‌دار و سرشناسی چون تیلور خیال بازگشت به ۸۶ کیلوگرم را باید از سر بیرون می‌کرد، باتوجه به فیزیکش و اینکه در دو مسابقه جهانی اسلو و بلگراد چندین کیلوگرم سنگین‌تر از قاسم‌پور هم بود، انتخابش فقط می‌توانست ۹۷ کیلوگرم باشد.

انتخاب اول قهرمان ایرانی هم ۹۷ کیلوگرم بود چون طبیعتاً رفتن به وزن بالا و وزن اضافه کردن در مقایسه با وزن کم کردن شرایط بهتری را برای کشتی‌گیر مهیا می‌کند، اما قاسم‌پور هم مثل کاکس تا اینجای کار مقابل مدعی شماره یک ۹۷ کیلوگرم ناکام بوده و همچنان بازگشت به ۸۶ کیلوگرم باتوجه به فیزیک این کشتی‌گیر می‌تواند محتمل باشد، هرچند که فعلاً گزینه اعزامی به مسابقات قهرمانی آسیا در وزن ۹۷ کیلوگرم است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - اوج هیجان در نیمه نهایی کوپا دل‌ری با ال‌کلاسیکو/فرصت انتقام کارلتو از ژاوی فرارسید؟

یک انتخاب مشترک برای کاکس و قاسم‌پور هم البته می‌تواند ماندن در ۹۲ کیلوگرم باشد و دو کشتی‌گیر مثل دیگر مدعیان اوزان غیرالمپیکی که تصمیم گرفتند در المپیک ۲۰۲۴ پاریس حاضر نباشند؛ به برگزاری مسابقه جهانی اوزان غیرالمپیکی در سال ۲۰۲۴ امیدوار بمانند.

به گزارش تایمز المپیک ۲۰۲۴ مرداد ماه سال ۱۴۰۲ در شهر پاریس فرانسه برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

دانه چیا برای تیروئید

حتما ببینید

نیکفر در گفت‌وگو با روزنامه عربستانی: درخواست AFC را اجابت کردیم/ الهلال تحت تأثیر غیبت نیمار قرار نگرفته است

به گزارش خبرگزاری تایمز، منوچهر نیکفر درباره میزبانی باشگاه سپاهان از الهلال در مرحله یک‌هشتم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا میتوان کینوا را خام مصرف کرد