فیلترهای سرامیکی ریخته گری

شرط موفقیت مرکز مبادله در بازار ارز

یک کارشناس اقتصادی معتقد است که راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلا می‌تواند عاملی برای کنترل و آرامش در بازار باشد، به شرطی که جلوی نفوذ عده‌ای جریان‌ساز و نرخ‌ساز در بازار ارز و این مرکز گرفته شود.

به گزارش ایسنا، روز گذشته مرکز مبادله ارز و طلا با حضور رئیس کل بانک مرکزی، جمعی از مدیران بانکی، فعالان بازار و اقتصاددانان راه‌اندازی شد و اولین کشف قیمت در تالار حواله و تالار مبادله ارز به ترتیب ۳۶ هزار و ۱۳۰ تومان و ۴۱ هزار و ۵۴۹ تومان به ازای هر دلار آمریکا بود.

در زمینه تاثیر راه‌اندازی این مرکز و ارزیابی مداخله دولت در بازار آلبرت بغزیان – استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی – گفت: هیچ دولتی و در واقع هیچ بانک مرکزی را نمی‌توان در دنیا پیدا کرد که نرخ ارزاش را مدیریت و کنترل نکند. به عنوان مثال باید دید که چرا رابطه درهم و دلار سال‌هاست ثابت باقی مانده و تغییری نکرده است یا آنکه چرا دلار و یورو فاصله زیادی نمی‌توانند از هم بگیرند. این به معنی این است که بانک مرکزی این کشورها با یکدیگر هماهنگ هستند و خود دولت‌ها آنقدر قدرت دارند که می‌توانند ارزش ارز خود را در مقابل سایر ارزها حفظ کند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  پیشرفت فیزیکی راه‌آهن میانه- اردبیل به بیش از ۸۸ درصدرسید

وی با اشاره به این‌که بانک مرکزی سال‌ها مغفول مانده بود، اظهار کرد: آنقدر نوسانات اقتصادی روی سفره تاثیر گذاشت تا شاهد افزایش قیمت کالاهای دیگر هم بودیم اما مسلما ورود بانک مرکزی به بازار ارز و طلا می‌تواند این نوسانات را کنترل و مدیریت کند که البته در دولت گذشته نیز یک بار با ورود به مدیریت نرخ ارز شناور بازار مدیریت شد و شاهد بودیم که دلار از مرز ۱۸ هزار تومان تا حوالی ۱۰ هزار تومان هم کاهش پیدا کرد.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: پس از سال‌ها نمی‌توان افرادی را که در بازار ارز نفوذ کرده و جریان‌سازی و نرخ‌سازی می‌کنند را نادیده گرفت، بنابراین راه‌اندازی چنین سامانه‌هایی مانند مرکز مبادله ارز و طلا می‌تواند همه تقاضاها برای ارز را در یک جا جمع کنند و اگر به گفته مسئولان بانک مرکزی ارز به اندازه کافی در کشور وجود دارد می‌توان به همه تقاضاهای مردم در بازار پاسخ داد.

بغزیان ادامه داد: در آن صورت به غیر از نیازهای ارزی که مردم برای حفظ ارزش پول‌شان یا سرمایه‌ گذاری تقاضا می‌کنند به دیگر نیازها پاسخ داد و نهایتا پس از سامان گرفتن بازار ارز نیازهای از این دست نیز پاسخ داده می‌شود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  تعرفه‌های برق در بخش خانگی تغییری کرده است؟

وی با با بیان این‌که مرکز مبادله ارز و طلا وظیفه دیگری هم در بازار ارز دارد اظهار کرد: وظیفه دوم این مرکز خط دادن به بانک مرکزی برای این است که کدام محدوده‌ها را حفظ کنند و در تالار خدمات ارز خدماتی را چگونه توزیع کند و به موقع به نیازهای مردم جواب بدهد.

به گفته این کارشناس مسائل اقتصادی، پایش کردن تقاضاها در حوزه اسکناس و حواله و پاسخ دادن به نیازهای موجود در این زمینه می‌تواند تاثیر مناسبی روی مدیریت بازار ارز داشته باشد.

بغزیان همچنین درباره کاهش چند هزار تومانی قیمت دلار در روز گذشته و با اولین کشف قیمت در مرکز مبادله ارز و طلا گفت: همین مساله نشان می‌دهد که نهایت توان و تقاضا روی همین عدد است که در روز گذشته ثبت شده بود و بقیه این نرخ تا حوالی ۵۰ هزار تومان به ازای هر دلار همان نرخ‌سازی و جریان‌سازی است که عده‌ای در بازار انجام می‌دهند؛ بنابراین امیدواریم که این مرکز به سرنوشت دیگر نهادهای مشابه خود در گذشته دچار نشود و جلوی نفوذ این جریان را در بازار ارز بگیرد تا بتواند تلاطم‌ها و نوسانات بازار را کنترل کند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  اخراج یک درصد از کارمندان مایکروسافت

انتهای پیام

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

واگذاری ۵۰ لکوموتیو متوقف شده از طریق مزایده عمومی-تایمز

میعاد صالحی مدیرعامل راه‌آهن در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت:برای جبران غفلت‌های چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *