آخرین خبرها

طرح جدید اسپانیا در بازار کار

اسپانیا تاثیر هفته کاری کوتاه‌تر بر بهره‌وری را آزمایش می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از بیزنس، شرکت‌هایی که علاقه‌مند به پیوستن به این طرح آزمایشی هستند باید متعهد شوند که ساعات کاری هفتگی را حداقل ۱۰ درصد طی دو سال برای حداقل یک چهارم کارکنان خود کاهش دهند.

دولت اسپانیا این طرح آزمایشی را راه‌اندازی کرد که به شرکت‌های کوچک و متوسط اجازه ‌دهد تاثیر یک هفته کاری کوتاه‌شده، بدون کاهش حقوق را بر بهره‌وری آزمایش کنند.

وزارت کار این کشور گفت که این طرح طی دو سال در شرکت‌هایی که به دنبال اصلاحات در کار هستند آزمایش می‌شود و می‌تواند افزایش بهره‌وری ایجاد کند تا هزینه‌های حقوق و دستمزد را جبران کند و به موجب آن دستمزدها حفظ شود.

همانطور که گفته شد، شرکت‌هایی که علاقه‌مند به پیوستن به این طرح آزمایشی هستند باید متعهد شوند که ساعات کاری هفتگی را حداقل ۱۰ درصد در طول دو سال برای حداقل یک چهارم کارکنان خود کاهش دهند و در مقابل کمک‌های دولتی از وزاتخانه دریافت خواهند کرد که برای جبران تاثیر بر تولید همچنین هزینه‌های اداری اضافی که ممکن است از راه‌اندازی این طرح ناشی شود، کمک‌کننده خواهد بود.

این وزارتخانه گفت که پس از ارزیابی تاثیر آن بر بهره‌وری، دولت تصمیم می‌گیرد که آیا آن را برای بقیه بخش‌های اقتصادی عرضه کند یا خیر.

در سال‌های اخیر چندین شرکت بزرگ اسپانیایی هفته چهار روزه را آزمایش کرده یا در برخی موارد اتخاذ کرده‌اند با این حال، تعداد کمی از این موارد در صنعت بوده و عمدتا با کاهش دستمزدها همراه بوده است.

این موضوع بسیار حساس است و اتحادیه‌ها عمدتا موافق اما روسا مخالف اقدامی هستند که اجرای آن در بسیاری از بخش‌های اقتصاد دشوار است.

انتهای پیام

درباره‌ی حسین محبی

با سلام خدمت کاربران عزیز بنده حسین محبی هستم در موضوعات مختلف باالاخص علوم انسانی مطلب می نویسم و درباره مسئل روز که مبتلابه عموم هست نوشته هایی که مفید باشد هم بازنشر می نمایم. نمونه مقالات تخصصی

حتما ببینید

ایران با یک کشور جدید توافق تجارت ترجیحی امضا می‌کند؟

پس از نهایی شدن عضویت ایران در چند گروه بین المللی و پیگیری سیاست‌های دوجانبه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *