چهارشنبه , ۹ فروردین ۱۴۰۲

فراهم شدن زمینه برای صادرات محصولات زنان کارآفرین 

ایسنا/خراسان رضوی معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه قصد داریم در بخش صادرات اقدامات خوبی انجام دهیم، گفت: با کشورهایی که در نشست زنان تاثیرگذار حضور داشتند توافق‌هایی انجام شده تا بتوانیم در مرحله اول بازارچه مجازی راه‌اندازی کنیم تا زمینه صادرات محصولات فراهم شود، در مرحله بعد به صورت فیزیکی به دنبال مکانی برای برپایی نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌ها ارائه محصولات هستیم.

انسیه خزعلی، امروز۱۳ بهمن ماه، در همایش ملی بانوان کارآفرین در تولید دانش‌بنیان و شکوفایی اقتصاد که در سالن همایش‌های بین‌المللی شهدای سلامت مشهد برگزار شد، به صورت بر خط اظهار کرد: اگر بانوان برنامه‌ خود را تنظیم کنند و با معاونت هماهنگ شوند، ما قصد داریم در بخش صادرات محصولات زنان کارآفرین اقدامات خوبی انجام دهیم.

وی افزود: با کشورهایی که در نشست زنان تاثیرگذار حضور داشتند توافق‌هایی انجام شده تا بتوانیم در مرحله اول بازارچه الکترونیکی و مجازی راه‌اندازی کنیم تا زمینه صادرات محصولات با کیفیت و قابل رقابت فراهم شود. در مرحله بعد به صورت فیزیکی به دنبال مکانی برای برپایی نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌ها ارائه محصولات هستیم و متقابل در ایران نیز باید جایگاهی برای آن‌ها در نظر گرفته شود.

خزعلی تصریح کرد: باید تعاونی‌ها، مجموعه‌ها و اتحادیه‌هایی از محصولات بانوان داشته باشیم. در حال حاضر اتحادیه‌ای را در استان‌های جنوبی ایجاد شده و به دنبال این هستیم که این امکان را در استان‌های مختلف از جمله خراسان شمالی، رضوی و جنوبی نیز فراهم کنیم. در زمینه تامین مواد اولیه، پشتیبانی‌های اداری و صادرات محصولات به صورت ویژه اقداماتی در حال انجام است.

سهم زنان در اقتصاد کشور ۶ تا ۱۶ درصد است

فاطمه رحمانی، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت: ما زنان متخصص کم نداریم و نمی‌گوییم سهم زنان در اقتصاد ۵۰ درصد باشد اما اکنون این سهم بین ۶ تا ۱۶ درصد است که مناسب نیست.

رحمانی اظهار کرد: امام (ره) زنان را رهبران نهضت انقلاب دانستند و فرمودند انقلاب ما مرهون زنان است. این نگاه امام (ره) بود که موجب شد شاهد شکوفایی توانمندی‌ها، استعدادها و ظرفیت‌های زنان در همه عرصه‌ها باشیم.

وی خطاب به بانوان کارآفرین افزود: شما در کارآفرینی پیشرو هستید و توانستید بر موانع و ‌مشکلات چیره شوید. ۶۰ درصد دختران ما تحصیلکرده هستند و ۳۰ درصد تحصیلات تکمیلی دارند. ما زنان متخصص کم نداریم و نمی‌گوییم سهم زنان در اقتصاد ۵۰ درصد باشد، اما اکنون این سهم بین ۶ تا ۱۶ درصد است که مناسب نیست.

رحمانی تصریح کرد: باید فرهنگ کار را در جامعه ترویج کنیم و زنان کارآفرین می‌توانند در این زمینه نقش‌آفرین باشند. مهمترین سندی که پیش رو داریم برنامه هفتم است، نظرات و دیدگاه‌های شما می‌تواند در قالب احکام ‌در این برنامه لحاظ شود. قوانین ما مترقی و خوب است اما در اجرا مشکل داریم.

انتهای پیام 

حتما ببینید

بررسی موضوع اهمال مسئولان صدور مجوز یا ناظر بر روند ساخت و ساز در منطقه زلزله زده

دادستان کل کشور با ارسال نامه‌های جداگانه خطاب به احمد وحیدی وزیر کشور و مهرداد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *