فیلترهای سرامیکی ریخته گری

فرینجکت، فواید و عوارض جانبی داروی Ferinject

موضوع فقر آهن به عنوان یکی از مسائل بهداشت جهانی مطرح شده است که تأثیرات گسترده‌ای بر سلامت افراد دارد. فقر آهن به معنای کمبود مقدار کافی آهن در بدن است و می‌تواند به مشکلاتی همچون کم‌خونی، خستگی، ضعف عضلات و کاهش کارایی ذهنی منجر شود. در این زمینه، داروها و روش‌های تامین آهن بازیابی سلامت برای بهبودی افراد فراهم شده است. داروی فرینجکت به عنوان یکی از روش‌های نوین در تامین آهن و مقابله با فقر آهن توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. این دارو، با ارائه آهن به صورت تزریقی، به سرعت و به صورت مؤثر در افزایش سطح آهن بدن افراد موثر می‌شود.

آنچه در این مقاله می خوانیم

اشکال دارویی فرینجکت

 1. محلول تزریقی ۵۰ میلی گرم در میلی لیتر (در ویال های ۲ میلی لیتری، ۱۵ میلی لیتری و ۲۰ میلی لیتری تک دوز) که هر میلی لیتر حاوی ۵۰ میلی گرم آهن عنصری است.

موارد مصرف داروی فرینجکت

داروی فرینجکت برای درمان فقر آهن (کم خونی) استفاده می‌شود. سطوح پایین آهن ممکن است به دلیل بسیاری رخ دهد، از جمله زمانی که بدن شما نمی‌تواند آهن کافی از غذا دریافت کند (به دلیل تغذیه نامناسب یا جذب ضعیف) یا زمانی که از دست دادن خون طولانی مدت وجود دارد. کربوکسی مالتوز فریک شکلی از آهن تزریقی است که اگر به دلیل عوارض جانبی یا پاسخ ناموفق به درمان نتوانید آهن را از طریق دهان مصرف کنید، استفاده می‌شود. همچنین توسط افرادی که به دلیل بیماری طولانی مدت کلیوی یا نارسایی قلبی مبتلا به کم خونی هستند، دارای کاربرد است. آهن یک ماده معدنی مهم است که بدن شما برای ساخت گلبول‌های قرمز سالم کافی برای حمل اکسیژن در سراسر بدن به آن نیاز دارد.

موارد مصرف داروی فرینجکت

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر داروی Ferinject

هیدروکسید آهن در ترکیب با کربوکسی مالتوز، پلیمر کربوهیدراتی که آهن آزاد می‌کند و جایگزین ذخایر آهن موجود در هموگلوبین، میوگلوبین و آنزیم‌ها می‌شود که برای انتقال اکسیژن از طریق هموگلوبین کار می‌کند. جذب این دارو با حداکثر غلظت پلاسمایی ۳۷-۳۳۳ میکروگرم در میلی لیتر حذف و در نیمه عمر ۷-۱۲ ساعت صورت می‌گیرد.

مقدار مصرف داروی Ferinject

قبل از مصرف داروی فرینجکت، اطلاعات دارویی شامل مقدار و زمان مصرف موجود بر روی بسته‌بندی دارو را بررسی کنید. این دارو طبق دستور پزشک از طریق تزریق در ورید، معمولاً توسط یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی استفاده کنید. این دارو معمولاً به آرامی و طی چند دقیقه تجویز می‌شود. همچنین می‌توان آن را در یک محلول نمکی مخلوط کرد و از طریق انفوزیون در ورید طی حداقل ۱۵ دقیقه تزریق کرد. قبل از مصرف دارو، محتویات و بسته‌بندی دارو را به درستی بررسی کنید و در صورت اتمام تاریخ انقضای آن، از مصرف خودداری کنید.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  تاکید بر منزلت، معیشت و خلق ثروت برای فرهنگیان در سال جهش تولید-تایمز

زمان مصرف فرینجکت

 1. محلول تزریقی فرینجکت به عنوان جایگزین آهن برای درمان کم خونی یا فقر آهن (IDA) در بزرگسالانی که عدم تحمل یا پاسخ رضایت بخش به آهن خوراکی دارند، مصرف می‌شود.همچنین برای IDA در بزرگسالان مبتلا به بیماری مزمن کلیه غیر وابسته به دیالیز نشان داده شده است.
 2. دوز مصرفی برای افراد بالای ۵۰ سال ۷۵۰ میلی گرم وریدی در ۲ دوز به فاصله حداقل ۷ روز می‌باشد. همچنین از دوز تجمعی ۱۵۰۰ میلی گرم در هر دوره تجاوز نکنید و از طرف دیگر، ممکن است ۱۵ میلی گرم بر کیلوگرم به صورت تزریق داخل وریدی توسط پزشک تجویز شود.
 3. دوز مصرفی برای افراد کمتر از ۵۰ سال ۱۵ میلی گرم بر کیلوگرم به صورت تزریق داخل وریدی در ۲ دوز به فاصله حداقل ۷ روز است.
 4. داروی فرینجکت به عنوان جایگزین آهن برای درمان کمبود آهن در بزرگسالان مبتلا به نارسایی قلبی و انجمن قلب نیویورک کلاس II/III برای بهبود ظرفیت ورزش نشان داده شده است. دوز مصرفی در روز اول برای افراد با هموگلوبین کمتر از ۱۴ (طبق آزمایش خون)، ۱۰۰۰ میلی گرم به صورت تزریق داخل وریدی و برای افراد با هموگلوبین بیشتر از ۱۴ ۵۰۰ میلی گرم می‌باشد.
 5. دوز مصرفی را در هفته ششم برای افراد با وزن بالای ۷۰ کیلوگرم و هموگلوبین کمتر از ۱۰، ۱۰۰۰ میلی گرم به صورت تزریق داخل وریدی و برای افراد با هموگلوبین بین ۱۰ و ۱۴ ۵۰۰ میلی گرم در نظر بگیرید.
 6. این دوز برای افراد با وزن کمتر از ۷۰ کیلوگرم با هموگلوبین کمتر از ۱۰ ۵۰۰ میلی گرم تجویز می‌شود.
 7. همچنین دوز نگهداری ۵۰۰ میلی گرم در هفته‌های ۱۲، ۲۴ و ۳۶ اگر فریتین سرم کمتر از ۱۰۰ نانوگرم در میلی لیتر یا فریتین سرم ۱۰۰ تا ۳۰۰ نانوگرم در میلی لیتر با اشباع ترانسفرین کمتر از ۲۰ درصد باشد. لازم بذکر است که هیچ اطلاعاتی برای راهنمایی دوز بیش از ۳۶ هفته وجود ندارد.

طریقه مصرف فرینجکت در کودکان

 1. داروی فرینجکت برای درمان کم خونی فقر آهن (IDA) در کودکان بالای ۱ سال که عدم تحمل یا پاسخ رضایت بخشی به آهن خوراکی دارند، توصیه می‌شود.
 2. دوز پیشنهادی برای افراد کمتر از ۵۰ کیلوگرم ۱۵ میلی گرم بر کیلوگرم به صورت تزریق داخل وریدی در ۲ دوز به فاصله حداقل ۷ روز و برای افراد بیشتر از ۵۰ کیلوگرم ۷۵۰ میلی گرم وریدی در ۲ دوز به فاصله حداقل ۷ روز تجویز می‌شود. همچنین از دوز تجمعی ۱۵۰۰ میلی گرم در هر دوره تجاوز نکنید.
 3. توجه داشته باشید که سطح فسفات سرم را در بیمارانی که در معرض خطر کمبود فسفات سرم هستند و نیاز به تکرار دوره درمانی دارند یا هر بیماری که یک دوره درمان را در عرض ۳ ماه تکرار می‌کند، بررسی کنید.
پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - تصویب پوشش بیمه برای تعرفه روانشناسی پس از 20سال

موارد احتیاط

قبل از مصرف داروی فرینجکت، اگر به آن یا سایر داروهای تزریقی آهن حساسیت دارید، از مصرف خودداری کنید. این دارو ممکن است حاوی مواد غیرفعالی باشد که می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. در صورت داشتن سوابق پزشکی از جمله بیماری کبد، اختلالات هورمونی، بیماری کلیوی شدید، مشکلات قلبی، حساسیت خاص و… با پزشک در رابطه با خطرات و عوارض جانبی دارو مشورت کنید. این دارو در برخی موارد سبب خواب آلودگی در بیماران شده است، در صورت لزوم از رانندگی یا کار با ماشین‌آلات خودداری کنید.

خطر هیپوفسفاتمی داروی فرینجکت

 1. قبل از شروع درمان، هیپوفسفاتمی موجود را اصلاح کنید. هیپوفسفاتمی علامتی که نیاز به مداخله بالینی دارد در بیمارانی که در معرض خطر فسفات پایین سرم که در شرایط پس از بازاریابی هستند، گزارش شده است.
 2. هیپوفسفاتمی علامتی پس از یک نوبت مصرف گزارش شد. عوامل خطر احتمالی برای هیپوفسفاتمی شامل سابقه اختلالات گوارشی مرتبط با سوء جذب ویتامین‌های محلول در چربی یا فسفات، استفاده همزمان یا قبلی از داروهایی که بر عملکرد لوله‌های کلیوی پروگزیمال تأثیر می‌گذارند، هیپرپاراتیروئیدیسم، کمبود ویتامین D و سوء تغذیه می‌باشد.
 3. سطح سرمی فسفات را در بیمارانی که در معرض خطر کمبود فسفات سرم هستند و نیاز به تکرار دوره درمان دارند، کنترل کنید. سطح فسفات سرم را قبل از تکرار دوره درمان در بیمارانی که در معرض خطر کمبود فسفات سرم هستند و در هر بیماری که دوره دوم درمان را ظرف سه ماه دریافت می‌کند، بررسی کنید.

واکنش های شدید حساسیت فرینجکت

 1. واکنش‌های حساسیت مفرط جدی، از جمله واکنش‌های نوع آنافیلاکتیک که برخی از آن‌ها تهدیدکننده زندگی و کشنده بوده‌اند، گزارش شده‌ است.
 2. بیماران ممکن است با شوک، افت فشار خون قابل توجه بالینی، از دست دادن هوشیاری و فروپاشی مراجعه کنند. علائم و نشانه‌های حساسیت مفرط را در طول و بعد از مصرف حداقل ۳۰ دقیقه و تا زمانی که پس از اتمام انفوزیون از نظر بالینی پایدار شود، پایش کنید.
 3. فقط زمانی تجویز شود که پرسنل و درمان‌ها فوراً برای درمان واکنش‌های حساسیت مفرط جدی در دسترس باشند.

موارد منع مصرف فرینجکت

 1. بارداری و شیردهی (با نسخه پزشک)
 2. مشکلات قلبی (مانند سابقه سکته قلبی)
 3. مشکلات خونی خاص
 4. مشکلات کبدی
 5. مشکلات کلیوی
 6. حساسیت مفرط
 7. مشکل ادراری

عوارض جانبی داروی فرینجکت (Ferinject)

فشارخون بالا، اسهال و استفراغ، سردرد یا سرگیجه، برافروختگی، حالت تهوع، درد، تحریک و کبودی در محل تزریق برخی از عوارض جانبی داروی فرینجکت می‌باشد. لکه‌های قهوه‌ای پوست اطراف محل تزریق نیز ممکن است رخ دهد و می‌تواند طولانی مدت باشد. اگر هر یک از این اثرات ماندگار یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. افزایش فشار خون شما، گاهی اوقات همراه با سرگیجه، حالت تهوع یا برافروختگی صورت به ندرت بلافاصله پس از مصرف این دارو رخ می‌دهد. با این حال، این عوارض معمولاً در مدت زمان کوتاهی از بین می‌روند.

عوارض جانبی داروی فرینجکت (Ferinject)

عوارض جانبی فرینجکت در بزرگسالان

 1. حالت تهوع و استفراغ
 2. واکنش‌های محل تزریق و تغییر رنگ محل تزریق
 3. فشار خون بالا
 4. گرگرفتگی
 5. اریتم
 6. سرگیجه و سردرد
 7. افزایش آنزیم کبدی
 8. راش
 9. دیسگوزی
 10. فشار خون
پیشنهاد میکنیم بخوانید:  تقدیر رئیس جمهور از عملکرد هلال احمر در نوروز

عوارض جانبی فرینجکت در کودکان

 1. واکنش‌های محل تزریق
 2. راش
 3. سردرد
 4. استفراغ
 5. نازوفارنژیت
 6. گرگرفتگی
 7. عفونت‌های دستگاه گوارش
 8. تست عملکرد کبد افزایش یافت
 9. کاهش تعداد پلاکت

تداخل دارویی فرینجکت

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. قبل از مراجعه به پزشک لیستی از داروهای شیمیایی و گیاهی مورد استفاده خود تهیه کرده و به وی نشان دهید. در زمان مصرف این دارو هیچ دارویی را بدون نسخه و دستور پزشک مصرف نکنید. با اینکه تداخل دارویی فرینجکت محدود است، اما قبل از مصرف بهتر است با پزشک در رابطه با خطرات و تداخلات دارویی مشورت کنید.

مصرف فرینجکت (Ferinject) در دوران بارداری و شیردهی

داده‌های موجود از داروی فرینجکت برای ارزیابی خطر نقص مادرزادی عمده و سقط جنین کافی نیست. تجویز فریک کربوکسی مالتوز به خرگوش‌ها در طول اندام‌زایی باعث پیامدهای رشدی نامطلوب از جمله ناهنجاری‌ها و افزایش از دست دادن لانه‌گزینی در دوزهای سمی مادرانه ۱۲-۲۳٪ از دوز هفتگی ۷۵۰ میلی گرم انسان (بر اساس سطح بدن) شد. داده‌های منتشر شده موجود در مورد استفاده در زنان شیرده نشان می‌دهد که آهن در شیر مادر وجود دارد. عوارض جانبی مانند یبوست و اسهال در شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند گزارش شده است، اما مرتبط با قرار گرفتن در معرض دارو در نظر گرفته نشده است.

ملاحظات بالینی فرینجکت

 1. خطراتی برای مادر و جنین در ارتباط با IDA درمان نشده در بارداری وجود دارد. IDA درمان نشده در بارداری با پیامدهای نامطلوب مادری مانند کم خونی پس از زایمان همراه است. همچنین پیامدهای نامطلوب بارداری مرتبط با IDA شامل افزایش خطر زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد می‌باشد.
 2. عوارض جانبی شدید از جمله نارسایی گردش خون (افت فشار خون شدید، شوک از جمله در زمینه واکنش آنافیلاکتیک) ممکن است رخ دهد، که در برخی موارد باعث برادی کاردی جنین، به ویژه در سه ماهه دوم و سوم می‌شود.

شرایط نگهداری داروی Ferinject

داروی فرینجکت باید در دمای اتاق و به دور از نور نگهداری شود. توجه داشته باشید که تمام داروهای شیمیایی و گیاهی باید دور از دسترس کودکان و حیوانات نگهداری شوند.

کلام آخر داروی فرینجکت

در این مقاله از داروخانه آنلاین مثبت سبز پی بردیم که در پی گسترش گسترده فقر آهن و تأثیرات منفی آن بر سلامت جامعه، داروی فرینجکت به عنوان یک ابزار موثر و کارآمد در مقابله با این مشکل به وجود آمده است. این دارو با ارائه آهن به صورت تزریقی، توانسته است به سرعت و به صورت موثر سطح آهن بدن را افزایش دهد و بهبود وضعیت سلامت افراد را تامین کند. با این حال، باید با تایید و نسخه پزشک مصرف شود تا عوارض و تداخلی مصرف‌کننده را تهدید نکند.

منبع سایت: Medscape

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

ارتباط دستگاه‌های الکترونیکی و روان‌پریشی کودکان-تایمز

البته اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی و مشکلات سلامت روان، هر دو احتمالاً به‌علت شرایط نامناسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *