آخرین خبرها
فیلترهای سرامیکی ریخته گری

قصه «تخصیص خودرو به ایثارگران» همچنان سر دراز دارد/ پاسکاری بین وزارت صمت و بانک ها نتیجه خواهد داشت؟

خبرگزاری تایمز – گروه فرهنگی – زهرا بختیاری: یکی از تسهیلاتی که بنا بر قانون به برخی از اعضای جامعه ایثارگری تعلق می گیرد، خودرو است. قانونی که متأسفانه آنطور که باید اجرا نمی شود. برای مثال سال ۱۴۰۱ ایثارگران مثل توپ در زمین بنیاد شهید و وزارت صمت در حال پاسکاری بودند و از هر کدام که پیگیر اجرایی شدن آن می شدیم می گفتند ما بنابرقانون وظیفه خود را انجام دادیم. بنیاد شهید و امورایثارگران می گفت طبق آنچه در چارچوب قانون به ما تکلیف شده نام ۲۶۰ هزار ایثارگر مشمول در لیست خودرو قرار گرفته و ما این اسامی را به وزارت صمت داده ایم.

این درحالی بود که وزارت صمت هم اعلام می‌کرد ما وظیفه داریم تنها سالانه ۱۰ هزار خودرو به ایثارگران تحویل دهیم و تا زمانی که این تعداد اسم به ما داده نشود امکان اجرای قانون وجود ندارد. در زاویه سوم این موضوع، خود قانونگذرا قرار داشت که قدمی برای رفع این مشکل برنداشت.  اینقدر این پاسکاری انجام شد تا سال ۱۴۰۱ به پایان رسید بدون اینکه خودرویی تحویل داده شود. 

وزارت صمت , واردات خودرو , ایثارگران ,

البته در روزهای منتهی به پایان سال وقتی اغلب مردم از جمله ایثارگران با هزینه‌های فراوان شروع سال جدید مواجه هستند، ناگهان اعلام شد مشمولان می توانند با پرداخت ۳۰۰ میلیون پول نقد اقدام به خرید خودرو ۲۰۷ کنند، در این شرایط هم خبری از اعطای وام نبود. طبیعی است تعداد کثیری از این عزیزان با توجه به وضعیت اقتصادی موجود توان جور کردن چنین پولی را نداشتند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - چرا مردم سال 61 هجری ابایی از کشتن امام حسین (ع)نداشتند؟

باید به این نکته مهم نیز اشاره شود که خودرو برای یک جانباز جسمی-حرکتی تنها وسیله ای برای تفریح رفتن خانواده به دشت و دمن یا رساندن بچه ها به مدرسه و رفتن به خرید نیست! خودرو وسیله ای است برای کمک به همسر یک جانباز، وقتی دست تنها مجبور است همسرش را برای کارهای درمانی بیرون از خانه ببرد. خودرو به یک جانباز قطع نخاع کمک می کند تا امورات زندگی را تا جایی که می تواند خودش انجام دهد و لازم نباشد برای هر کار از فرد دیگری کمک بگیرد آن هم در شهرهایی که انگار از یاد شهرداری ها رفته است برخی اعضای جامعه مجبورند با ویلچر رفت و آمد کنند!

اکنون ۷ ماه هم از آغاز سال ۱۴۰۲ می گذرد اما گویا قانون تخصیص خودرو به ایثارگران باز هم قصد اجرا شدن ندارد

۴ شهریور میرزابیگی معاون سلامت و توانمند سازی بنیاد شهید و امورایثارگران در نشست خبری خود در خصوص واردات خودرو ایثارگران اعلام کرد:  با توجه به تسهیلات اختصاص یافته به جانبازان در خصوص خودروهای وارداتی و داخلی، تاکنون هیچ جانبازی نه ارزی دریافت کرده و نه خودرویی وارد شده. فعلا این موارد روی کاغذ مطرح است و پیگیری در حال انجام است اما نمی دانیم کی محقق خواهد شد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - اسامی برگزیدگان دوره‌ ارتقای قاریان و دعاخوانان درخرداد ۱۴۰۲ اعلام شد

همچنین میثم اروز معاون تسهیلات بنیاد شهید و امورایثارگران نیز در همان جلسه در خصوص تخصیص خودرو داخلی به ایثارگران گفت: بانک‌های عامل که عهده دار وظیفه پرداخت وام به جانبازان برای خودروهای داخلی هستند از سمت بانک مرکزی معرفی شدند و این روند به زودی انجام خواهد شد. کمااینکه بنیاد شهید پیگیر خواهد بود و وزارت صمت نیز قول همکاری داده است.

خبرگزاری تایمز برای اطلاع از روند اجرا شدن قانون تخصیص خودرو ایثارگران مجدد از مسئولان بنیاد شهید پیگیر این موضوع شد. میثم ارزو می‌گوید: ما هر آنچه وظیفه مان در بنیاد شهید و امورایثارگران بود را انجام دادیم و با تصویب هیئت وزیران و طبق ماده ۳ بند (و) تبصره ۷ این مصوبه، ما باید اسامی جانبازان مشمول خودرو را اعلام می‌کردیم که این کار را انجام دادیم.

وزارت صمت , واردات خودرو , ایثارگران ,

وی افزود: در مورد خودرو داخلی و خارجی اسامی را به وزارت صمت ارسال کردیم. همچنین برای خودرو داخلی که قرار بود ۱۰ هزار  خودرو داده شود وزارت صمت قول انجام داده و بانک مرکزی سهمیه بانک‌ها را هم ابلاغ کرده است و شش بانک موظف شدند برای پرداخت این وام ها. 

معاون تسهیلات بنیاد شهید و امورایثارگران اظهار داشت: وظیفه بعدی ما در بنیاد مطالبه‌گری است و در حال مکاتبه با وزارت صمت هستیم. اینکه بدانیم روند کار در چه مرحله‌ای قرار دارد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - فروش 83 میلیاردی کتاب در بخش مجازی نمایشگاه/112هزار بسته به دست مردم رسید

وی ادامه داد: آقای منطقی معاون وزیر صمت خیلی همراه هستند و قول مساعد دادند لااقل تخصیص خودروهای داخلی زودتر انجام شود. در خصوص واردات خودرو هم جلساتی داشتیم که نگاه مسئولان مثبت است. 

ارزو بیان داشت: شرکت ایران خودرو اعلام کرده است هر ماه ۱۲۰۰ خودرو و شرکت سایپا اعلام کرده هر ماه ۱۰۰۰ خودرو تحویل ایثارگران خواهد داد که امیدواریم تا آخر سال به همه عزیزان تعلق بگیرد. البته کار خودروسازان به پرداخت وام بانک ها هم متصل است برای همین ما در جلسه ای که با بانک ها و خودروسازها حدود یک ماه پیش داشتیم قرار شد هر چه سریعتر این هماهنگی انجام شود. 

وزارت صمت , واردات خودرو , ایثارگران ,

وی می‌گوید: هنوز زمان مشخصی برای تحویل خودرو معلوم نیست اما قرار بود ۲۶ شهریور برای مشمولان خودرو داخلی فراخوان داده شود ولی چون بانک‌ها اتصال برقرار نکرده بودند به تعویق افتاد که امیدواریم در هفته‌های آینده طبق جلسات و قولی که دادند، به سرانجام برسد. 

بنابراین گزارش طبق آنچه برآورد می شود در ماه های اخیر هیچ اقدام رو به جلویی در خصوص اختصاص خودرو به ایثارگران صورت نگرفته است.

انتهای پیام/

دانه چیا برای تیروئید

حتما ببینید

پایان‌نامه‌‌ای که مهرجویی برای حضرت ابراهیم نوشت/ برگزاری جلسه هم‌اندیشی تهیه‌کنندگان با مدیرعامل خانه سینما

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تایمز، پایان‌نامه‌ای جالب که منتقد سینما در یادبود داریوش مهرجویی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا میتوان کینوا را خام مصرف کرد