چرا روی فرآوری پشم سرمایه گذاری نمی کنیم؟

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف با اشاره به اشتغالزایی و ظرفیت‌های بالای هنرصنعت فرش دستباف، بر ضرورت سرمایه گذاری در فرآوری پشم تاکید کرد و واگذاری مجوز تاسیس تعاونی به اتحادیه های سراسری را به جهت کاهش زمان صدور مجوزها خواستار شد.

عبدالله بهرامی در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر حمایت از صنعت فرش دستباف و قالیبافان و فعالان این حوزه اظهار کرد:اگر چه مسئولان امر بر دغدغه های موجود در این بخش اشراف کامل دارند ولی به دلایل متعدد از ظرفیت‌های بالای این صنعت اشتغالزا استفاده شایسته صورت نگرفته است.در حال حاضر مرکز ملی فرش از توانمندی اجرایی لازم برخوردار است و می تواند به شناسایی ظرفیت‌های فرش دستباف کمک کند ولی توان مالی و بودجه اندکی در اختیار دارد و در وزارت صمت گم‌ شده است.

وی افزود: معتقدم باید نگاه و برنامه موثری نسبت به فرش در این وزارتخانه وجود داشته باشد که بافندگان را به پویایی و تحرک بازار فرش دستباف امیدوار کند.

رئیس کمیسیون فرش،صنایع دستی و گردشگری اتاق تعاون در ادامه با اشاره به تنوع پشم در ایران، گفت: هیچ کشوری به اندازه کشور ما تنوع پشم ندارد. ما ۶۰ میلیون رأس دام سبک در کشور داریم که قابلیت فرآوری پشم آنها وجود دارد و این ظرفیت در کشور هست که حتی پشم را صادر و صنعت نساجی را متحول کنیم اما متاسفانه در زمینه فرآوری پشم سرمایه گذاری صورت نگرفته است و در چند سال گذشته همواره با مشکلاتی در این خصوص روبه رو بوده ایم.

بهرامی در عین حال روند اخذ مجوز تشکیل تعاونی را طولانی و سنگین عنوان کرد و گفت: برای گرفتن مجوز تاسیس یک تعاونی یکبار باید تعاونی را در وزارت تعاون به ثبت برسانیم تا تشکیل شود و یکبار در وزارت صمت و سامانه بهین یاب ثبت نام کنیم تا بررسی و مجوز فعالیت و تولید صادر شود و همه این فرایند، روال و پروسه طولانی را می طلبد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف خاطرنشان کرد:سالها است که در بخش تعاون تاکید داریم که مجوز تاسیس تعاونی را به اتحادیه های سراسری بسپارند که نهاد بالادستی این تشکل‌ها هستند تا در اسرع وقت نسبت به تشکیل تعاونی اقدام شود ولی متاسفانه فرایند طولانی و سنگینی برای ثبت و اخذ مجوز باید طی شود و این امر افراد را نسبت به تشکیل تعاونی بی انگیزه می کند.

انتهای پیام

حتما ببینید

پیشرفت فیزیکی راه‌آهن میانه- اردبیل به بیش از ۸۸ درصد رسید

سرپرست مجری راه‌آهن میانه- اردبیل پیشرفت فیزیکی این خط ریلی را ۸۸ درصد اعلام کرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *