فیلترهای سرامیکی ریخته گری

کاهش کمبودهای دارویی/ کمبودها مربوط به داروهای حیاتی نیست

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تایمز، سید حیدر محمدی امروز در نشست خبری بیان دستاوردهای حوزه سلامت در آستانه فرارسیدن “دهه فجر” اظهار کرد: کارنامه کاری حوزه دارو و تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت بیانگر آن است که هرسال در حوزه سلامت به خصوص تولید کالاهای سلامت محور، افتخارات زیادی کسب کرده و دستاورد هرسال را در مناسبت‌های ویژه مانند دهه فجر اعلام می‌کنیم.

وی درباره وضعیت دارو گفت: در گذشته، حوزه تولید دارو با مشکلات فراوانی مواجه بود؛ در حال حاضر توانسته‌‌ایم مشکلات مربوط به داروی بیماران سرطانی را حل کنیم. همچنین توانسته‌‌ایم کمبود دارو در حوزه داروی بیهوشی را برطرف کنیم، برخی از شرکت‌‌های دانش‌ بنیان نسبت به تولید داروی بیهوشی اقدام کرده‌اند که به محض تجاری سازی، اعلام و رونمایی خواهد شد.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: با همت شرکت‌های دانش ‌بنیان، مشکلات دارو در زمینه برخی داروهای سرطان و همچنین بیهوشی برطرف شده است، برای مثال، داروی تزریقی “اتوپوزاید” تولید و وارد بازار شد، داروی ضد سرطان “سیتارابین” نیز تولید شده و قرار است وارد بازار شود. داروی “سیکلوفسفامید” نیز تا پایان سال تولید و وارد بازار دارویی کشور خواهد شد. این داروها سال‌ها در لیست کمبودهای دارویی بوده و کشورهای خارجی به دلیل تحریم ها به سختی این داروها را به ما تحویل می‌دادند.

وی تصریح کرد: با حمایت تامین کنندگان تعداد کمبودهای دارویی کاهش یافته، کمبودها عمدتاً حیاتی و از داروهای اساسی نیستند، به عنوان مثال، داروهای وارفارین و متی مازول از جمله کمبودها بود که رفع شد، باقی اقلام عمدتاً امکان جایگزینی با داروهای تولید داخل را دارد.

وی افزود: داروهای جدیدی وارد فهرست دارویی کشور شده که با تکنولوژی بالا یا مکانیزم اثرجدید تولید شده‌اند و به محض تولید، اطلاع‌رسانی می‌شود.

محمدی ادامه داد: اخیراً نمایشگاه سلامت بنیان برگزار شد و با توجه به کثرت برنامه‌ها در دهه فجر، دوسال است که رونمایی از محصولات جدید را در این نمایشگاه اطلاع رسانی می‌کنیم؛ به نحوی که در مقایسه با سال گذشته، در سال جاری، تعداد زیادی اقلام دارویی به سبد دارویی کشور اضافه شد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - هشدار دبیرکل سازمان جهانی بهداشت درباره مراقبت هایمهم در ساعات اوج گرما

وی در ادامه درباره داروی برند بیماران سی اف، گفت: ممکن است داروی تولید داخل با برخی از بیماران سازگاری نداشته باشد و برخی اصرار به مصرف داروی برند خارجی دارند.

وی ادامه داد: اگر نیاز به مصرف داروی خارجی نباشد، برحسب قوانین الزام داریم از تولید کننده داخلی حمایت کنیم، مگر اینکه داروی داخلی به برخی بیماران نسازد که به صورت محدود واردات را انجام می‌دهیم.

محمدی گفت: بیماران سی.اف (سیستیک فیبروزیس) داروهای مختلفی استفاده می‌کنند که برخی از آنها توسط تولیدکننده داخلی تولید می‌شود. داروی پانکراتین که مورد بحث ما است، دو تولیدکننده داخلی دارد که برخی بیماران می گویند نوع داخلی آن به ما سازگار نیست و ما نیز مکلف به تامین آن بودیم و به صورت محدود تامین کردیم. اما به طورکلی، تامین داروی برند این بیماران مشکلی جهانی است و مجبور هستیم همان تعداد دارویی که تولیدکننده خارجی تحویل می دهد، به بیماران ارائه دهیم.

توزیع ۶۰۰ بسته از داروی برند بیماران سی‌اف از فردا

وی بیان کرد: برخی خانواده‌ها فقط برند یک کشور خاص را مطالبه می‌کنند و داروی سایر کشورها را نمی پذیرند. درکل، ما از کشورهای دیگر که تولیدکننده این دارو بودند، سفارش دادیم و طبق آخرین گزارش، ۶۰۰ بسته از داروی برند، فردا در داروخانه‌های دولتی توزیع می‌‌شود. شنبه نیز حدود ۸۰۰ بسته واردات داریم که توزیع می‌شود و حدود ۴۰۰ هزار عدد دو هفته دیگر و در اسفندماه نیز بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار عدد وارد می‌‌شود. در مجموع واردات به صورت معمول انجام شده و می‌‌شود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - افزایش ۱۴ درصدی موارد بستری کرونا در کشور

محمدی عنوان کرد: داروی برند این بیماران در دنیا با کمبود مواجه بوده و محدودیت در تامین به همین دلیل است.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه دستاوردهای نمایشگاه سلامت ‌بنیان محدود به ارائه داروی جدید نمی‌‌شود، گفت: همچنین، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی، فرآورده‌‌های طب سنتی، گیاهان دارویی و محصولات غذایی جدید با محوریت دانش بنیان به سبد محصولات غذایی و دارویی کشور اضافه شدند.

وی تصریح کرد: در یک سال گذشته، ۱۷ قلم داروی جدید، ۳۳ قلم تجهیزات و ملزومات پزشکی و ۸ قلم محصولات طب سنتی تولید و به سبد دارویی مان اضافه شد.

وی گفت: تفاوت محصولات جدید این است که این محصولات با تکنولوژی بالا و فناورانه هستند و عمدتا توسط شرکت‌های دانش بنیان و هسته‌های فناور تولید و عرضه می‌شوند که بی ارتباط با حمایت‌های خوب دولت سیزدهم از شرکت‌های دانش بنیان نیست.

محمدی بر حمایت‌های همه‌جانبه دولت از شرکت‌های دانش بنیان و هسته‌های فناور، تاکید کرد و افزود: حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در دولت سیزدهم مطلوب بوده است، اما تولید کار راحتی نبوده و فرآیند پیچیده ای است که نیازمند افزایش حمایت‌هاست.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به دستاوردهای حوزه تجهیزات پزشکی، گفت: دو شرکت دانش‌ بنیان دست به تولید دستگاه سی ‌تی‌ اسکن ۱۶ اسلایسی زده‌اند. همچنین، تعداد شرکت‌های تولیدکننده دستگاه دیالیز نیز افزایش یافته به نحوی که دو شرکت در جهت تولید این دستگاه گام برداشته‌‌اند.

وی گفت: ما در دوران پاندمی کرونا با مشکلاتی مواجه بودیم؛ شرایط به نحوی بود که شرکت‌‌های تولیدکننده دستگاه ونتیلاتور از ارائه این دستگاه به ما خودداری می‌‌کردند، اما برخی از شرکت‌های دانش‌ بنیان نسبت به تولید دستگاه ونتیلاتور و بیهوشی اقدام کردند. دستگاه‌‌های ونتیلاتور تولید شده توسط این شرکت‌‌های دانش ‌بنیان به صورت ثابت و سیّار است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - این ویتامین ها تا 120 سالگی مانع یبوست ام الامراضمی شوند / هر روز مصرف شود

محمدی خاطرنشان کرد: دستگاه شتاب‌ دهنده خطی، تلسکوپ جراحی، دستگاه احیاکننده ریوی و دستگاه اندازه گیری هموگلوبین از دیگر محصولات تولیدی است.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه یک شرکت دانش ‌بنیان نسبت به تولید سمعک اقدام کرده است، افزود: این محصول تولید شده و مراحل تجاری‌ سازی را سپری می‌کند.

وی درباره تولید واکسن، ادامه داد: واکسن‌های پنج‌گانه، واکسن تب زرد، واکسن های روتاویروس و پنوموکوک، از جمله واکسن‌هایی است که به زودی در کشور تولید شده و در برنامه واکسیناسیون کشوری قرار خواهند گرفت.

وی رونمایی از داشبوردهای پایش و رصد زنجیره سلامت را از جمله اقدامات مهم حوزه غذا و دارو عنوان کرد و گفت: یکی از محورهای ایجاد امنیت در تمام کشورها در حوزه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی، ایجاد ذخایر استراتژیک است که در بسیاری از محصولات این ذخایر ایجاد شده است.

تمامی محصولات مرتبط با سلامت از وزارت بهداشت گواهی دریافت می‌کنند

محمدی با بیان اینکه تمامی محصولات کشاورزی، آرایشی و بهداشتی وارداتی باید از وزارت بهداشت گواهی سلامت دریافت کنند، گفت: در راستای برنامه جوانی جمعیت، کنترل بیشتری بر توزیع و تجویز داروهای سقط جنین صورت گرفته و تولید داروهای ناباروری نیز روز به روز افزایش می‌یابد.

افتتاح دومین پالایشگاه خون در کشور

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین از افتتاح دومین پالایشگاه خون در کشور تا پایان سال خبر داد و گفت: این پالایشگاه با ظرفیت ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار لیتر، قابلیت تولید فاکتورهای خونی که ارزبری بالایی برای کشور دارد را مهیا می‌‌کند.

انتهای پیام/

دانه چیا برای تیروئید

حتما ببینید

برپایی میز خدمت وزارت بهداشت در راهپیمایی ۲۲ بهمن/ ارائه مشاوره‌های طب سنتی

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تایمز، همزمان با چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا میتوان کینوا را خام مصرف کرد