فیلترهای سرامیکی ریخته گری

یادداشت| غرب و تکنیک خلق تصاویر وارونه در وین

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، حنیف غفاری کارشناس روابط بین الملل در یادداشتی به عملکرد سیاسی و رسانه‌ای غربی‌ها در این مقطع از مذاکرات وین پرداخته است که متن آن را در ادامه می‌خوانید:

“روایت نادرست اولیه” از یک صحنه ، واقعه یا حتی نشست بین المللی به مراتب از “روایت درست ثانویه” بیشتر مورد توجه مخاطبان عام قرار می گیرد! این همان قاعده ای است که بازیگران غربی در مذاکرات وین به آن استناد کرده و در موارد اختلافی باقیمانده ، برداشت و روایت ” کاذب” ، “مبالغه آمیز” یا “وارونه” خود را جایگزین “واقعیت ماجرا “سازند. استناد به این تکنیک تبلیغاتی-روانی در برهه کنونی ( مراحل نهایی مذاکرات) بیش از پیش نمود پیدا کرده است. در این خصوص نکاتی وجود دارد که نمی توان به سادگی از کنار آنها گذشت:

نخست اینکه حدود و ثغور مطالبات و خطوط قرمز تعیین شده از سوی کشورمان در مذاکرات وین بر سر مسائل اختلافی از جمله “حل و فصل موضوعات پادمانی”،”ارائه تضمینهای ذاتی و اعتباری”،” لزوم رفع تحریمهای بازدارنده در مسیر اجرایی شدن برجام” و ….. از ابتدا مشخص بوده و در حال حاضر نیز جمهوری اسلامی ایران ذره ای نسبت به آنها عدول نکرده است. در چنین شرایطی بخش اعظم عملیات تاکتیکی و روانی غرب در مرحله پایانی مذاکرات، ناظر بر دفرمه شدن هندسه مذاکرات و جا به جایی یا لغو خطوط قرمز تعیین شده از سوی کشورمان صورت می گیرد.هر اندازه به پایان مذاکرات نزدیک تر شویم ، این رویکرد و رفتار از سوی غرب تشدید می شود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  فرزند آیت‌الله طالقانی در بیمارستان بستری شد

نکته دوم ، به پیچیدگی تصاویر مجازی خلق شده از سوی سیاستمداران و رسانه های غربی باز می گردد. در این خصوص، میان شبکه های سیاسی- رسانه ای در آمریکا و اروپا ارتباطی مستقیم و نظام مند وجود دارد. اصلی ترین دغدغه غرب در این معادله، خلق تصاویر مجازی و جایگزین ساختن آن با واقعیات جاری در مذاکرات می باشد. در چنین معادله وارونه ای، تاکید جمهوری اسلامی ایران مبنی بر لزوم ارائه تضمینهای ذاتی و اعتباری در خصوص آینده برجام مصداق “زیاده خواهی” و تلاش غرب مبنی بر حفظ ارکانو اضلاع شبکه تحریم علیه ایران ، مصداق “واقع بینی” محسوب می شود! این وارونه نمایی خروجی همین تصویر سازی مجازی است. اساسا یکی از پیچیده ترین مباحث در علم فیزیک که بسیاری از مخاطبان این علم را  به اشتباه می اندازد، به ارتباط میان « جسم واقعی» و « تصویر مجازی» باز می گردد. محاسبه نسبت «اجسام» و « تصاویر» همواره آسان نیست، خصوصا اگر پای یک « تصویر مجازی» در میان باشد! تصویر مجازی، مخاطب را به اشتباه می اندازد و تصویر واقعی را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد. تعمیم قواعد علم فیزیک به عالم سیاست، در قبال مذاکرات وین می تواند کارساز باشد!

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  قطعا پیش‌بینی رهبر انقلاب درباره رژیم صهیونیستی بر روی زمیننخواهد ماند

نکته سوم مربوط به تکنیکهای مدیریت بازی روانی غرب در مراحل نهایی مذاکرات وین باز می گردد. بدیهی است که تنها راه مواجهه با این رویکرد، اصرار بر همان خطوط قرمز و پررنگ نمایی آنها سر میز مذاکره خواهد بود. در چنین شرایطی قطعا عوامل محیطی قادر به تغییر مختصات ، ماهیت و محتوای میز مذاکره در وین نخواهند بود. در این معادله، هم افزایی دستگاه دیپلماسی و رسانه های داخلی یک الزام محسوب می شود.مذاکرات فنی وحقوقی با طرف غربی در وین مدتهاست به پایان رسیده است. اکنون زمان آن رسیده است تا “تصمیم سیاسی نهایی غرب” جهت انعقاد توافق نهایی گرفته شود. زمانی که سخن از “تصمیم سیاسی” به میان می آید، تکنیکهای تبلیغاتی، روانی و رسانه ای نقش انحصاری خود را در جدال طرفین پیدا خواهند کرد. در حال حاضر، آمریکا و تروییکای اروپایی تمامی توان خود را صرف “جنگ روایتها ” از مذاکرات وین کرده اند. ارائه تفاسیر نادرست اما عامدانه از موارد اختلافی باقیمانده و ابعاد انها، در همین راستا صورت می گیرد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  دستگیری 3 عضو یک باند مسلحانه در زابل

در نهایت اینکه رصد بازی غرب در مذاکرات وین در برهه حساس و سرنوشت ساز کنونی بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد، خصوصا آنکه متوجه پایان یافتن ابعاد فنی و حقوقی مذاکرات و لزوم اتخاذ تصمیم سیاسی نهایی درآمریکا باشیم. این تصمیم سیاسی در یک لحظه می تواند منجر به پایان یافتن مذاکرات و رسیدن به توافق نهایی یا بالعکس، منتج به شکست کامل مذاکرات شود.

انتهای پیام/

الماس تراشکاری

Check Also

خط قرمز ما هر گونه تغییر مرز در همسایگی ایران است

۱۰:۳۶ – ۲۲ تير ۱۴۰۳ روبین روبینیان نائب رئیس مجلس ارمنستان با محمد باقر قالیباف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *