فیلترهای سرامیکی ریخته گری

۱۰ اشتباهی که از کاربران جدید اندروید سر می‌زند

گوشی ها و تبلت های اندرویدی مملو از ویژگی‌های عالی هستند اما این مسئله در عین این که یک موهبت است، مایه دردسر هم می‌شود.

به گزارش ایسنا، شاید موارد بسیاری وجود دارد که کاربران اندرویدی از آنها خبر نداشته باشند و شاید مواردی وجود داشته باشد که به اشتباه انجام می‌دهند. پایگاه خبری Howtogeek، در گزارشی این اشتباه‌ها را مرور کرده است:

۱- بستن بیش از حد اپلیکیشن‌ها

یکی از بزرگترین افسانه های اندرویدی این است که بستن اپلیکیشن‌ها، عمر باتری را بهبود می‌دهد. این موضوع هرگز درست نبوده است و در واقع می‌تواند بیش از آن که خوب باشد، ضرر برساند. هرچند به نظر می‌رسد که این موضوع منطقی است به خصوص اگر عادت به استفاده از سیستم عامل دسکتاپ داشته باشید اما لزوما در یک دستگاه اندرویدی درست نیست.

اندروید برای مدیریت اپلیکیشن‌های در حال اجرا در پس زمینه، برای شما طراحی شده است. هنگامی که منابع ضروری باشند، اندروید به صورت خودکار اپلیکیشن‌هایی که برای مدتی استفاده نشده‌اند را می بندد. اگر شما وقتی که دیگر از یک اپلیکیشن استفاده نمی‌کنید، آن را ببندید، اپلیکیشن‌ها هر بار لازم است از نو راه اندازی شوند که مستلزم استفاده از نیرو و منابع بیشتری است. شما باید تنها زمانی مجبور به بستن اپلیکیشن‌های اندرویدی باشید که درست عمل نمی‌کنند. در غیر این صورت، بهتر است که دخالت نکنید و اجازه دهید اندروید کار خود را انجام دهد.

۲- سخاوتمندی بیش از حد در خصوص مجوزها

اپلیکیشن‌های اندرویدی می‌توانند مجوزهای مختلفی را  از مکان کاربرها تا فعالیت بدنی درخواست کنند. ملایمت بیش از حد نشان دادن در خصوص این مجوزها، راحت است. اپلیکیشن‌ها قطعا سخت تلاش می‌کنند تا به این مجوزها دسترسی پیدا کنند اما بهتر است همیشه جانب احتیاط را در پیش بگیریم. به عنوان مثال، برای دسترسی به موقعیت مکانی شما، گزینه برای انتخاب بین مکان “دقیق” و “تقریبی” را دارید.

شما باید هر زمان که می‌توانید با گزینه “دقیق” پیش بروید. یک شیوه خوب دیگر دادن مجوزهای موقتی به اپلیکیشن‌ها است. اگر از اپلیکیشنی استفاده مکرر نمی‌کنید، می‌توانید گزینه “تنها این بار” را انتخاب کنید. خوشبختانه اندروید ویژگی هایی برای حمایت از کاربران در برابر سوء استفاده اپلیکیشن‌ها از مجوزها دارد اما شما می‌توانید خودتان هم از خود حمایت کنید. کاربران می‌توانند به راحتی چک کنند کدام اپلیکیشن‌ها از چه مجوزهایی استفاده می‌کنند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  کمیسیون تلفیق بودجه: افزایش 18 درصدی حقوق کارمندان مغایرقانون است

۳- عدم استفاده از لانچر هوم اسکرین شخص ثالث

تقریبا برای همه چیز در اندروید می‌توان از یک جایگزین شخص ثالث استفاده کرد که می‌تواند از گوگل پلی استور دانلود شود و این شامل هوم اسکرین هم می‌شود. لانچرهای هوم اسکرین شخص ثالث، گزینه‌های شخصی سازی بیشتری را نسبت به لانچر پیش فرض تولیدکننده گوشی شما عرضه می‌کنند.

می‌توانید به پلی استور مراجعه کرده و لانچر هوم اسکرین را جستجو کنید. اپلیکیشن‌های زیادی را پیدا خواهید کرد که می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید. تغییر لانچر پیش فرض راحت بوده و معمولا اپلیکیشن، شما را راهنمایی می‌کند.

۴- نصب یک اپلیکیشن آنتی ویروس

مانند اکثر سیستم‌های عامل محبوب در دنیا، اندروید هم طبیعتا هدف بزرگ ویروس‌ها و بد افزارها قرار دارد. ممکن است فکر کنید که باید یک اپلیکیشن آنتی ویروس در گوشی اندرویدی خود نصب کنید اما این کار را انجام ندهید. اندروید لایه‌های متعددی از حفاظت تعبیه شده برای ایمن نگه داشتن دستگاه شما در برابر حملات مخرب دارد. نخست و مهمتر از همه، برخلاف یک رایانه شخصی، احتمالا اپلیکیشن‌ها را تنها از یک فروشگاه اپلیکیشن متمرکز که گوگل پلی استور استور است، دانلود می‌کنید.

اپلیکیشن‌هایی که در پلی استور منتشر می‌شوند توسط گوگل پلی پروتکت، برای بدافزار اسکن می‌شوند تا شما بتوانید برای دانلود آنها احساس امنیت کنید. در حقیقت، حتی اگر اپلیکیشن‌های اندرویدی را خارج از از پلی استور دانلود کنید، آنها همچنان برای شناسایی بدافزار اسکن خواهند شد. گوگل پلی پروتکت، مرورگر شما را هم زیر نظر دارد. کوتاه و مختصر، اکثر افراد نیازی به نگرانی نسبت به استفاده از یک اپلیکیشن آنتی ویروس ندارند. تنها به پلی استور بچسبید و به مرورگرتان وقتی می‌گوید یک سایت مشکوک به نظر می‌رسد، گوش کنید.

۵- عدم کاوش منوی گزینه‌های طراح مخفی

اندروید منوی مخفی به نام “گزینه‌های طراح” (Developer Options) دارد. همانطور که این نام نشان می‌دهد، اکثر موارد در این بخش برای طراحان است اما ویژگی هایی وجود دارد که یک فرد عادی هم ممکن است آنها را مفید بیابد. شما باید به آن نگاهی بیاندازید. به عنوان مثال، می‌توانید همه اپلیکیشن‌ها را مجبور کنید از حالت تاریک، سریع کردن انیمیشن‌ها برای سرعت پیدا کردن بیشتر گوشی یا باز کردن یک تسک منیجر مشابه ویندوز، خاموش کردن اینترنت همراه هنگامی که از وای فای استفاده می‌کنید و موارد دیگر استفاده کنند. حتی اگر چیزی برای استفاده پیدا نمی‌کنید، بد نیست نگاهی به آن بیاندازید.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  وجود کمتر از ۴۰ یوزپلنگ در ایران/ آخرین وضعیت «پیروز» و«هلیا»

۶- نگه داشتن بلوت‌وار (bloatware) در گوشی

دستگاه اندرویدی شما احتمالا دارای اپلیکیشن‌های از پیش نصب شده ای خواهد بود. هرچند بعضی از این اپلیکیشن‌ها ممکن است مفید به نظر برسند و اپلیکیشن‌هایی باشند که شما به هر حال نصب می‌کردید اما بعضی از دستگاه‌ها، پر از بلوت‌وارهایی هستند که از سوی اپراتور تلفن همراه و قراردادهای اسپانسرشیپ، نصب شده اند. نیازی نیست این اپلیکیشن‌ها را که فضای دستگاه شما را اشغال می‌کنند را نگه دارید. اندروید حذف اکثر این اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها را را راحت کرده است. حتی اگر این اپلیکیشن‌ها، توسط تولید کننده گوشی یا اپراتور مخابراتی نصب شده باشد و حتی اگر اپلیکیشنی به شیوه معمول حذف نمی‌شود، می‌توانید آن را غیر فعال کنید که مانع از ظاهر شدن آن در هر جایی و کار کردن در پس زمینه گوشی می‌شود.

۷- عدم چک مرتب  به‌روزرسانی‌های اپلیکیشن

حفظ به‌روز نگه داشتن اپلیکیشن‌های اندرویدی مهم است و تضمین می‌کند که اپلیکیشن‌ها به درستی و بدون هیچگونه باگ یا حفره امنیتی کار می‌کنند. گوگل پلی استور راه‌های مختلفی برای اطمینان از به‌روز ماندن اپلیکیشن‌ها عرضه می‌کند. نخست آن که می‌توانید خود پلی استور را برای به‌روزرسانی اپلیکیشن‌ها به طور مرتب چک کنید. ایده خوبی است و می‌توانید همزمان دسته ای از اپلیکیشن‌ها را به‌روزرسانی کنیم. فعال کردن به‌روزرسانی خودکار هم ایده خوبی است زیرا ممکن است اغلب، به‌روزرسانی اپلیکیشن‌ها را فراموش کنید.

۸- عدم فعال کردن خودکار حالت تاریک و و نور شب (Night Light)

نور آبی ممکن است آنطور که فکر می‌کنید مهم نباشد اما نمی‌توان انکار کرد که نگاه کردن به صفحه گوشی روشن در فضای تاریک، کار سختی است. اندروید ویژگی‌های متعددی برای کاهش فشار چشم در شب دارد. نخست این که حالت تاریک کل سیستم اندروید، می‌تواند کل رابط کاربری و بسیاری از اپلیکیشن‌ها را فورا در یک پس زمینه سیاه با متن سفید قرار دهد.

شما حتی می‌توانید حالت تاریک را به صورت خودکار فعال کنید که به شدت توصیه می‌شود. حالت تاریک، تم گوشی را تغییر می‌دهد اما وضعیت نور آبی را تغییر نمی‌دهد. برای این موضوع گوشی‌های اندرویدی، قابلیتی به نام نور شب یا Eye Conform Shield دارند. این ویژگی، نور آبی صفحه نمایشگر را کاهش می‌دهد و رنگهای گرم را جایگزین می کند. این این ویژگی می‌تواند به صورت خودکار هنگام شب فعال شود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  تحلیلگر مطرح: احتمال فروش ۹۹ درصد از ۸.۲ میلیارد دلار بیت کوین Mt.Gox وجود دارد

۹- عدم برنامه ریزی “مزاحم نشوید” (Do Not Disturb) برای شب هنگام

هیچ چیز آزاردهنده از آن نیست که که با یک اعلان بی‌موقع، از خواب بیدار شویم. بنابراین، اجازه ندهید چنین اتفاقی بیافتد. همه گوشی‌های اندرویدی قابلیتی به نام “مزاحم نشوید” دارند و شما باید آن را تنظیم کنید تا به صورت اتوماتیک هنگامی که می‌خوابید فعال شود. این به معنای آن نیست که شما از دنیای خارج به طور کامل ایزوله می‌شوید، مطمئنا برخی افراد و اپلیکیشن‌ها وجود دارند که می‌خواهید همزمان با آنها در تماس باشید. ویژگی مزاحم نشوید اجازه می‌دهد استثناهای وجود داشته باشد و هم زمان، اعلان‌های بی‌اهمیت را در حاشیه نگه می‌دارد. چه گوشی پیکسل گوگل را داشته باشید یا گلکسی سامسونگ، باید برای تنظیم ویژگی “مزاحم نشوید” وقت بگذارید و آن را به صورت خودکار فعال کنید. این کار را یک بار انجام دهید و برای همیشه از این که چنین کاری انجام دادید راضی خواهید بود.

 ۱۰- استفاده از لوازم جانبی ارزان و احتمالا غیرمطمئن

گوشی اندرویدی شما اگر خوش شانس باشید، احتمالا با چند لوازم جانبی شامل کابل شارژ و همچنین آداپتور عرضه می‌شود. اما ممکن است بخواهید لوازم جانبی بیشتری داشته باشید. با لوازم جانبی ارزانی که در فروشگاه‌های اینترنتی وجود دارد، داشتن یک لوازم جانبی بد راحت است. مخصوصا وقتی کابل یو اس بی سی مطرح می‌شود که اکثر گوشی‌های اندرویدی برای شارژ از آن استفاده می‌کنند. بهتر است در این باره خوب فکر کنید. استفاده از یک کابل یو اس بی سی نامرغوب می‌تواند به دستگاه شما صدمه بزند. به همین دلیل مهم است که لوازم جانبی معتبر را خریداری کنید. فقط بحث ایمنی مطرح نیست. استفاده از یک کابل نامناسب به معنای این خواهد بود که از مزایای شارژ سریع در دستگاه خود بهره مند نخواهید شد. بنابراین، بهتر است کابلی تهیه کنید که از قابلیت فست شارژ در گوشی شما پشتیبانی می‌کند.

 انتهای پیام

الماس تراشکاری

Check Also

تامین زمین برای ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار متقاضی در دولت سیزدهم-تایمز

۱۱:۲۱ – ۲۲ تير ۱۴۰۳ در حالی دولت چهاردهم روی کار می آید که بسیاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *