فیلترهای سرامیکی ریخته گری

۴ محصول دانش‌بنیان پرمصرف حوزه پزشکی رونمایی شد

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تایمز، آیین رونمایی از چهار محصول دانش‌بنیان شرکت‌های ذیل شتاب‌دهنده دانش‌بنیان تپش با حضور روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی؛ رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و جواد غفارزاده؛ رئیس اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو برگزار شد.

حمایت جدی سازمان اوقاف از جریان دانش‌بنیان

حجت الاسلام خاموشی؛ رییس سازمان اوقاف و امور خیریه نیز در این مراسم با اشاره به عزم جدی این سازمان در مسیر مولدسازی زیرساخت‌ها و امکانات موجود کشور عنوان کرد: با حمایتی که سازمان اوقاف از این مجموعه انجام داد  تلاش کرد تا زیرساخت‌ها و ابزارها در مسیر مولدسازی هزینه شود و خوشبختانه این حرکت امروز ارزش‌آفرین شده به طوری‌که دستاوردهای ارزشمند حاصل از تلاش متخصصان این شرکت‌ها را در قالب محصولات مهم پزشکی مصرف شاهد هستیم.

وی افزود: سازمان این مسیر را با قوت ادامه خواهد داد و در زمینه زیرساخت‌ها زمین و اعیان، سازمان اوقاف حامی جریان دانش‌بنیان و تولید علم و فناوری خواهد بود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - "حذف خدمات درمانی طب سنتی" از سطح بیمارستان‌هایکشور خلاف قانون است

ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت دانش‌بنیان‌ها در صنعت تجهیزات پزشکی

رئیس اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو در بخش دیگری از این مراسم، با اشاره به ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در تأمین و تولید اقلام پزشکی و دارویی گفت: یکی از چالش‌های حوزه تجهیزات پزشکی این است که بر خلاف حوزه دارو و تولیدکنندگان آن که در کنار عرصه سلامت قرار دارند، در حوزه تجهیزات پزشکی، پیوند مستمر با حوزه پزشکی وجود ندارد و باید از ظرفیت شتاب‌دهنده‌ها، مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های دانش‌بنیان در کنار حوزه بهداشت و درمان بهره ببریم.

وی با بیان این‌که اکنون بالای ۹۰ درصد از صنعت دارو بومی است اما این میزان در حوزه تجهیزات پزشکی کم‌تر از ۴۰درصد بوده و در ۶۰درصد وابستگی، باید از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور استفاده شود، عنوان کرد: تلاش اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی، تسهیل‌گری و تسریع در روند تأییدیه‌ها و ارزیابی‌ها است اما با توجه به حساسیت بالا و اهمیتی که این حوزه دارد، باید در ادامه نظارت‌های دقیق تا رسیدن به سطح کیفی برای حضور در بازار احراز شود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - اجرای پویش "نذر خون" در ایام محرم و صفر/ شرایطاهدای خون چیست؟

در این مراسم از چهار محصول دانش‌بنیان شتاب‌دهنده تپش رونمایی شد که جزو اقلام پرمصرف، وارداتی و پیشرفته پزشکی به شمار می‌روند و بومی‌سازی آنها، از خروج سالیانه حداقل شش میلیون دلار ارز جلوگیری می‌کند.

شریان بند آنژیوگرافی که برای بستن شریان روی مچ بعد از عمل‌های آنژیوگرافی کاربرد دارد یکی از اقلامی بود که توسط متخصصان داخلی بومی‌سازی و در این مراسم رونمایی شد. این محصول با مصرف سالانه حدود ۵۰۰ هزار عدد است که واردات آن ارزبری حدود ۲ میلیون دلار سالانه را به دنبال داشت.

بایوپسی فورسپس ابزاری که برای نمونه‌برداری در عمل‌های اندوسکوپی و کلونوسکوپی کاربرد دارد و سالانه حدود ۴۰۰ هزار عدد از آن مصرف می شود محصول دیگری بود که توسط محققان این شتاب‌دهنده بومی‌سازی شده است. تولید انبوه این محصول دانش‌بنیان زمینه‌ساز جلوگیری از خروج حدود ۱٫۵ میلیون دلار سالانه از کشور می‌‌شود.

کلیپس لیگاسیون نیز که برای بستن رگ‌ها پس از عمل‌های لاپراسکوپی به کار می‌رود و مصرف سالانه آن  ۳۰۰ هزار عدد است، با تولید توسط متخصصان داخلی مسیر ارزبری سالانه حدود ۲ میلیون دلار را مسدود خواهد کرد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  قرص ونوستات، بررسی موارد مصرف و عوارض داروی Orlistat

چهارمین محصول پزشکی رونمایی شده در این مراسم، سیم ارتودنسی بود که در دندان‌پزشکی و برای اصلاح ناهنجاری‌های چیدمان دندان‌ها کاربرد فراوانی دارد. مصرف سالانه ۵۰۰ هزار سیم در کشور برآورد شده است و با بومی‌سازی این محصول، سالانه حدود ۵۰۰ هزار دلار صرفه‌جویی ارزی نصیب کشور خواهد شد.

انتهای پیام/

دانه چیا برای تیروئید

حتما ببینید

سیستم ایمنی شما با این خوراکی‌ها ضعیف می‌شود

سیستم ایمنی بدن نقش مهم و اساسی را در شناسایی و مبارزه با مهاجمان خارجی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا میتوان کینوا را خام مصرف کرد