شنبه , ۵ آذر ۱۴۰۱

آتش در جنگلهای گالیکش مهار شده/امیدوار به اطفای کامل حریق تا عصر چهارشنبه هستیم

ایسنا/گلستان فرماندار شهرستان گالیکش از مهار نسبی روند پیشروی آتش در جنگلهای این شهرستان خبر داد و گفت: امیدواریم تا عصر چهارشنبه شاهد اطفای کامل حریق باشیم.

از صبح روز سه شنبه آتش سوزی مختصری که با منشا انسانی و از محل سرایت آتش زدن بقایای کاه و کلش زمین کشاورزی بود با پیشروی و شدت گرفتن به جان جنگلهای نیلکوه افتاد. آتشی که با شناسایی سریع منشا آن، تلاشها برای خاموش کردن آن شروع شد. 

مدیرکل منابع طبیعی استان گلستان در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه عصر دیروز اطراف کارخانه سیمان گالیکش، آتشی که برای از بین بردن بقایای کشاورزی در اراضی مجاور شعله ور شده بود از کنترل خارج شد و به عرصه‌های جنگلی نیلکوه گالیکش سرایت کرد، ادامه داد: بلافاصله نیروهای امدادی به محل اعزام شدند، اما به سبب سخت گذر بودن منطقه و خطر ریزش، کار مهار سخت بود.

وی افزود: برای مهار و اطفا از بالگرد استفاده و تا کنون دو مرحله آب پاشی به کانون آتش انجام و در حال حاضر آتش مهار شد.

اما شعله گرفتن مجدد آتش که در کنار گرمای بی سابقه هوا در روزهای اخیر مزید بر علت شد تا موجی از این آتش سوزی مجددا در جنگلهای این منطقه مشاهده شود.

ساسان فرامرزی رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان گالیکش در گفت و گو با خبرنگاران ضمن تایید آب پاشی و تلاش یگان های پیاده و بالگرد از ادامه آتش سوزی خبر داد.

فرماندار شهرستان گالیکش لحظاتی پیش در گفت و گو با ایسنا از محل حادثه آتش سوزی در ارتفاعات نیلکوه، اظهار کرد: تمامی تیم های امدادی اعم از منابع طبیعی، محیط زیست، هلال احمر و بسیج با حضور در منطقه برای خاموش کردن آتش دست به دست هم داده اند. 

علی جوان با بیان اینکه تلاش های صورت گرفته توسط این عزیزان باعث شده تا از پیشرفت سریع آتش سوزی جلوگیری شود، افزود: با توجه به صعب العبور بودن و صخره ای بودن منطقه بر اساس اعلام برنامه نیروهای منابع طبیعی و تیم های امدادی فردا صبح با روشن شدن هوا عملیات اطفای کامل حریق را در منطقه ادامه خواهند داد. 

وی با تاکید بر اینکه نظر کارشناسان تا کنون بر احتمال عندی بودن آتش سوزی است، خاطرنشان کرد: تا کامل شدن تحقیقات و ارائه نتایج آن نمی توان اظهار نظر قطعی درباره علت دقیق و اهداف آن صورت داد. 

فرماندار شهرستان گالیکش از تخریب جنگلهای طبیعی و پوشش سطحی بخش صخره ای کوه مجاور کارخانه سیمان خبر داد و گفت: امیدواریم فردا تا عصر اطفای کامل حریق را توسط تیم های امدادی شاهد باشیم.

جوان با اشاره به وقوع یک مورد آتش سوزی در منطقه چشمه نیلکوه گالیکش در روز دوشنبه خبر داد و گفت: این آتش سوزی که به ۱.۵ هکتار از عرصه‌های جنگلی خسارت زد با تلاش چند ساعته نیروهای منابع‌طبیعی مهار شد.

انتهای پیام

حتما ببینید

شرور مسلح بازداشت شد/ دستگیری عامل همکاری با رسانه‌های معاند در جنوب تهران

فرمانده انتظامی شهرستان ری از کشف یک قبضه سلاح جنگی و نیز بازداشت فردی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *