یکشنبه , ۱۳ آذر ۱۴۰۱

آیا قبرس می‌تواند به اروپا برای جایگزینی گاز روسیه کمک کند؟

اروپا در تلاش برای پیدا کردن جایگزینی برای گاز طبیعی روسیه بوده و قبرس به دنبال کمک است.

به گزارش ایسنا، شتاب اتحادیه اروپا برای یافتن منابع جایگزین گاز طبیعی روسیه، توجهات را به تولیدکنندگان مختلف در مناطق تولیدکننده شناخته شده و همچنین مناطق جدید، معطوف کرده است. در قبرس، اکتشاف گازی، یک اولویت استراتژیک شده است. این کشور جزیره‌ای کوچک در مدیترانه، یک تازه وارد در عرصه گاز طبیعی است که در سال ۲۰۱۱ با کشف گاز در میدان فراساحلی آفرودیت، وارد شد. میزان ذخایر این میدان، ۴.۴ تریلیون فوت مکعب برآورد شده است.

میدان گازی آفرودیت که توسط شوورن، شل و شرکت نیومد انرژی اداره می‌شود، بزودی یک چاه اکتشافی دیگر خواهد داشت و شورون تا پایان سال، طرح توسعه نهایی برای توسعه این میدان را به دولت قبرس ارائه می‌کند.

ناتاسا پیلیدس، وزیر انرژی قبرس، هفته جاری در مصاحبه با بلومبرگ گفت: اروپا مقصد مشخص گازی خواهد بود که از این میدان استخراج خواهد شد. این کشور گاز بیشتری از میزانی که می‌تواند تولید کند مصرف می‌کند و اروپا نزدیکترین بازار و بازار پرتقاضاست.

پیلیدس به بلومبرگ گفت: اروپا مشتری احتمالی خوبی برای گاز قبرس است زیرا اتحادیه اروپا تایید کرده است گاز طبیعی در راستای عبور به سوی منابع انرژی پاک، تا سال ۲۰۴۹ سوخت واسط خواهد بود بنابراین شرکتها اکنون به راحتی می‌توانند قراردادهای بلندمدت منعقد کنند.

این مقام قبرسی خاطرنشان کرد نیت اتحادیه اروپا برای کاهش وابستگی به گاز روسیه، مطمئنا فضای مناسبی برای صادرکنندگان گاز غیرروسی فراهم خواهد کرد.

میدان آفرودیت، تنها میدان گازی نیست. شرکتهای اِنی ایتالیا و توتال انرژیز فرانسه، حفاری در یک بلوک فراساحلی را آغاز کرده‌اند که چند سال پیش یک اکتشاف احتمالا قابل توجه را نشان داده بود.

بلوک ۲ شامل چاهی است که در سال ۲۰۱۹ برآورد شده بود بین ۵ تا ۸ تریلیون فوت مکعب ذخایر دارد. این چاه توسط اکسون کشف شد که با شرکت “قطر پترولیوم” همکاری داشت و اکنون دو غول اروپایی هم در آنجا حفاری دارند.

کشف مهم دیگری که اخیرا در قبرس انجام شد، میدان کالیپسو بود که ذخایر آن با ذخایر کشف شده توسط اِنی و توتال انرژیز برابری می‌کند. با این حال فرآیند تبدیل شدن قبرس به یک قطب گازی منطقه‌ای مهم، از عوامل عرضه و تقاضا عقب مانده است.

توسعه میدان آفرودیت به دلیل مذاکره شرکای حاضر در این میدان درباره توافق سهم تولید خود با دولت قبرس، به تاخیر افتاده است.

برای ذخایر شناسایی شده در بلوک ۲، به نظر می‌رسد مشکل منابع ناکافی برای برنامه‌هایی است که اکسون برای این چاه داشته است.

رابرت موریس، تحلیلگر ارشد شرکت وود مک کنزی در سال ۲۰۲۰ به رویترز گفته بود: فضای محدودی در بازارهای محلی و زیرساخت صادراتی موجود وجود دارد. و حجم ذخایر برای این که اکسون موبیل و قطر پترولیوم، خوراک یک کارخانه LNG دو واحدی را تامین کنند که هدف شراکت آنهاست، کافی نیست.

اما اوضاع از آن زمان تغییر کرده است. ممکن است زیرساخت وجود نداشته باشد اما تقاضا برای گاز غیرروسی به حدی افزایش پیدا کرده است که ممکن است شرایط اقتصادی برای گاز قبرس را تغییر دهد.

با این حال چالش‌ها به قوت خود باقی مانده‌اند. ترکیه از این که قبرس از منابع گازی بهره برداری می‌کند که آنکارا مدعی مالکیت آنهاست، خوشنود نیست. مناقشات ارزی دیرینه میان قبرس و ترکیه نوعی مشکل همیشگی برای قبرس بوده است.

مسئله زیرساخت صادرات هم مطرح است. در حال حاضر ایده ساخت خط لوله از میادین فراساحلی رژیم صهیونیستی به قبرس توسط شرکت انرژن، اپراتور این میادین و اتصال این خط لوله به تاسیسات تولید LNG شناور با استفاده از گاز رژیم صهیونیستی و قبرس، وجود دارد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، چند سال طول خواهد کشید تا قبرس تولید گاز از همه این اکتشافات بزرگ را آغاز کند. آغاز تولید گاز در میدان آفرودیت، در سال ۲۰۲۷ پیش بینی می‌شود. خط لوله انرژن ممکن است در سال ۲۰۲۶ تکمیل شود. تا آن زمان اروپا با هر چه از منابع دیگر تامین می‌کند، باید سر کند.

انتهای پیام

حتما ببینید

فرودگاه‌های کشور موظف‌ به دریافت گواهینامه بین‌المللی هستند

معاون عملیات فرودگاهی با بیان اینکه فرودگاه‌های بین‌المللی تا تیرماه ۱۴۰۳ موظف به دریافت گواهینامه هستند، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *