دوشنبه , ۱۴ آذر ۱۴۰۱

ابطال ثبت علامت تجاری یا برند

بر اساس ماده ۳۰ قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری، علامت و نماد جمعی عبارت‌اند از:

علامت تجاری هر علامت قابل‌مشاهده‌ای را مشخص می‌کند که تشخیص محصولات یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را ممکن می‌سازد.

ب – علامت تجاری به معنای هر علامت قابل‌مشاهده‌ای است که در اظهارنامه ثبت به‌عنوان علامت جمعی نشان داده می‌شود و ممکن است از اصل یا هر ویژگی دیگری مانند کیفیت کالا و خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی تحت نظارت مالک ثبت‌شده استفاده کند. علامت انبوه تفاوت ایجاد می‌کنند.

علامت تجاری C نام یا عنوانی است که یک شخص حقیقی یا حقوقی را مشخص می‌کند.

قوانین ثبت علامت تجاری و اعتراض به ثبت علامت تجاری:

طبق ماده ۳۱، حق انحصاری استفاده از علامت متعلق به کسی است که طبق مقررات این قانون متوجه علامت شده باشد. مبنای طبقه‌بندی یا طبقه‌بندی بین‌المللی قابل‌اجرا به اداره مالکیت صنعتی ارائه می‌شود. پرداخت هزینه ثبت علامت به عهده متقاضی هست (ماده ۳۳)

متقاضی می‌تواند اظهارنامه را مسترد کند مگر اینکه هنوز ثبت‌نشده باشد. پس از علنی شدن اظهارنامه و ثبت علامت، متقاضی از امتیازات و حقوقی برخوردار می‌شود که در حالت ثبت از آن برخوردار خواهد بود. شکایتی تنظیم می‌شود و متهم ثابت می‌کند که علامت در زمان رسیدگی قانونی در تبت قابل‌اجرا نبوده است.

دعوای ابطال علامت تجاری

لغو ثبت علامت تجاری:

بر اساس بند ۴۱ قانون ثبت اختراع، هر شخص ذینفع می‌تواند برای ابطال ثبت علامت از دادگاه درخواست کند.

در این صورت متقاضی باید ثابت کند که مفاد بند (الف) بند (۳۰) و بند (۳۲) به شرح زیر رعایت نشده است:

بند الف ماده ۳۰: شخص با علامت، هر علامت قابل‌رؤیتی را که تشخیص کالا یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را ممکن سازد، درک می‌کند.

ماده ۳۲: علامت در موارد زیر قابل ثبت نیست:

الف- کالاها و خدمات یک سازمان از کالاها و خدمات سازمان دیگر قابل‌تفکیک نیست.

ب- خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.

ج) برای فریب مراکز تجاری یا عمومی، به‌ویژه در مورد منشان جغرافیایی یا ویژگی‌های کالا یا خدمات.

د) نماد نظامی، پرچم یا دیگر نشان ملی یا نام یا مخفف یا تقلید یا تقلید از حروف اول نام یا نماد رسمی برای یک کشور، یک سازمان بین‌المللی یا سازمانی که به‌موجب کنوانسیون‌های بین‌المللی تأسیس‌شده است، یا عناصر مذکور باید یکی از عناصر نماد، مگر اینکه مربوط به استفاده از آن توسط یک مقام صلاحیت‌دار دولتی یا یک‌نهاد صلاحیت‌دار مجاز باشد.

E-Ein یا به‌طور فریبنده‌ای یکسان است یا ترجمه یک برند یا علامت تجاری است که برای کالاها یا خدمات مشابه وابسته به سازمان ایرانی دیگر شناخته‌شده است.

F-Same یا Same قبلاً برای خدمات مختلف ثبت‌شده و مشهور است، اما عرفا بین استفاده از نماد و صاحب نماد معروف ارتباط دارند و ثبت آن به ضرر منافع مالک قبلی است. آیکون.

ز) همان علامتی است که قبلاً به نام دارنده دیگری به ثبت رسیده یا تاریخ درخواست ثبت آن زودتر باشد یا برای کالاها و خدمات مشابه و یا برای کالاها و خدماتی که موجب کلاه‌برداری و سوءتفاهم ازنظر رابطه شود اولویت دارد.

ابطال علامت از تاریخ ثبت آن نافذ می‌شود و آگهی مربوط به آن در اسرع وقت منتشر می‌شود. هر شخص ذینفعی که ثابت کند مالک علامت ثبت‌شده شخصاً یا توسط شخص مجاز خود از ثبت استفاده کرده است، حداقل سه سال کامل از تاریخ ثبت حداکثر تا یک ماه قبل از تاریخ درخواست ذینفع، ذینفع می‌تواند. درخواست ابطال به دادگاه.

درخواست لغو باید شامل پیوست‌های زیر باشد:

۱- اصل یا کپی مصدق کلیه اسناد و مدارک مثبتِ درخواست ابطال

۲- رسید مربوط به پرداخت ودیعه به شرح جدول هزینه در دادگاه بابت ابطال درخواست.

  1. وکالت درصورتی‌که درخواست توسط وکیل داده‌شده باشد.

هرگاه دادگاه تصمیم قطعی مبنی بر ابطال علامت ثبت‌شده را بگیرد، مراتب را به مرجع ثبت اعلام می‌کند و آن مرجع موظف است بر اساس تصمیم دادگاه، علامت یا قسمتی از علامت را برای برخی یا همه کالاها حذف کند. یا خدمات. حکم را در دفتر کامپیوتر اعلام کنید

ثبت اختراع مجله رسمی

به‌موجب ماده ۱۴۹ ابطال با رعایت مفاد رأی دادگاه به‌ویژه:

۱- برند، شماره و تاریخ ثبت آن را مشخص کنید

  1. نشانی از ابطال بخشی از علامت یا آن علامت به‌طور کامل لغو شده است یا در رابطه با کالاها یا خدمات خاصی.

۳- احراز اعتبار گواهی ابطال‌شده بارأی قطعی دادگاه.

ضمناً همان‌طور که در این ماده اشاره شد هزینه‌های تبلیغات فوق به عهده خوانده هست که می‌تواند هزینه‌هایی را که به‌عنوان خسارت وارده به خوانده مطالبه می‌شود مطالبه کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دعوای ابطال علامت تجاری به مقاله ای که در سایت موسسه حقوقی و داوری عدالت گستر فتح به نشانی اینترنتی زیر منتشر شده مراجعه نمایید :

https://ctlaw.ir/%D8%AF%D8%B9%D8%A7%D9%88%DB%8C-%D8%A7%D8%A8%D8%B7%D8%A7%D9%84-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C/

امتیاز

۰

امتیاز دهید

ممنونیم

User Rating: ۲٫۷۴ ( ۱ votes)

حتما ببینید

ثبت نام تیزهوشان

راهنمای کامل ثبت نام و شرکت در آزمون مدارس تیزهوشان

مزیت مدارس تیزهوشان چیست؟ ویژگی و مزایا مدارس تیزهوشان موجب برتری این مدارس نسبت به مدارس عادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *