سه شنبه , ۸ آذر ۱۴۰۱

اتحادیه اروپا آماده کاهش ۱۵ درصدی مصرف گاز می‌شود

اتحادیه اروپا همزمان با نگرانی از توقف عرضه گاز روسیه، در حال بررسی طرحی برای کاهش ۱۵ درصدی داوطلبانه مصرف گاز طبیعی در کشورهای عضو این بلوک است.

به گزارش ایسنا، قرار است اتحادیه اروپا طرح مربوط به نحوه کاهش مصرف گاز در کشورهای عضو این بلوک را به زودی منتشر کند. میزان دقیق کاهش هدف گذاری شده مصرف گاز در پیش نویس طرحی که توسط رویترز مشاهده شد، قید نشده بود.

اروپا در تلاش برای پر کردن مخازن گاز پیش از فرا رسیدن زمستان و ایجاد ذخایر کافی برای اجتناب از بحران در صورت محدود شدن بیشتر عرضه از سوی روسیه به تلافی تحریمهای اتحادیه اروپا بر سر جنگ در اوکراین است. شرکت دولتی گازپروم روسیه تحویل گاز به بعضی از کشورهای اتحادیه اروپا را متوقف کرده است و مقامات اروپایی هشدار داده اند احتمال قطع بیشتر عرضه وجود دارد.

کمیسیون اروپا از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست با کاهش مصرف گاز، خود را برای چنین سناریویی آماده کنند. طبق طرح جدید اتحادیه اروپا، مصرف گاز کشورهای عضو باید ظرف هشت ماه آینده به صورت داوطلبانه کاهش پیدا کند و اگر اروپا با شرایط گازی اضطراری روبرو شود، چنین الزامی، اجباری خواهد بود.

این پیشنهاد باید از سوی همه کشورهای اتحادیه اروپا تایید شود که تا حدود زیادی، مسئول سیاستهای انرژی خود هستند.

در پیش نویس این طرح، به تدابیری اشاره شده است که دولت‌ها می توانند اجرا کنند. به عنوان مثال مشوقهای مالی برای شرکتها برای کاهش مصرف گاز عرضه کنند و از کمک دولتی برای تشویق صنایع و نیروگاهها برای سوئیچ به سوختهای دیگر استفاده کنند و کارزارهای اطلاع‌رسانی به راه انداخته و مصرف کنندگان را به استفاده کمتر از سیستمهای گرمایشی و سرمایشی تشویق کنند. دولتها همچنین باید تصمیم بگیرند در صورت وقوع شرایط اضطراری، کدام صنایع باید تعطیل شوند.

تحویل گاز از طریق خط لوله نورد استریم ۱ به آلمان قرار است پس از انجام تعمیرات سالانه، روز پنج شنبه ازسرگرفته شود.

بر اساس گزارش رویترز، این نگرانی در میان دولتهای اروپایی وجود دارد که جریان گاز از این خط لوله ممکن است ازسرگرفته نشود و بحران گازی تشدید شود. منابع آگاه به رویترز گفته اند جریان گاز در نورد استریم ۱ از سرگرفته می شود اما پایین‌تر از ظرفیت کامل خواهد بود.

انتهای پیام

حتما ببینید

جهش خودروسازان در آبان ماه ۱۴۰۱

وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از رکوردشکنی خودروسازان بزرگ در آبان ماه، طی پنج …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *