شنبه , ۵ آذر ۱۴۰۱

اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها

وزیر جهاد کشاورزی از اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها خبر داد و گفت: این طرح در سطح ۵ میلیون هکتار در کشور اجرایی می‌شود.

به گزارش ایسنا،  سید جواد ساداتی نژاد در همایش آغاز سال زراعی ۱۴۰۱_ ۱۴۰۲ که با عنوان طرح جهش تولید در دیمزارها برگزار شد با بیان اینکه طرح جهش تولید در دیمزارها امسال در سطح پنج میلیون هکتار در کشور اجرایی می‌شود، گفت: پیش‌بینی می‌شود با اجرای این طرح جهش بزرگی در تولیدات کشاورزی و امنیت غذایی ایجاد شود.

وی خطاب به معاون اول رییس جمهوری اظهار کرد: برای اجرای این طرح ۴۰ همت اعتبار نیاز است و این میزان مبلغ در سال اول اجرا باز خواهد گشت.

وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: این طرح اتفاق بزرگی در بخش کشاورزی و امنیت غذایی است، زیرا در حال حاضر تنها ۸ درصد تولیدات کشاورزی از دیمزارها است در حالی که این رقم در دنیا به ۶۰ و ۷۰ درصد می رسد.

ساداتی نژاد تصریح کرد: در ابتدا قرار بود ۲.۴ میلیون هکتار به این طرح اضافه شود اما علاوه بر آن تصمیم دیگری نیز گرفته شد که ۱.۲ میلیون هکتار هم به صورت داوطلبانه در کشور اجرا شود. بنابراین سطح کل اجرا به ۵میلیون هکتار خواهد رسید.

به گفته وی اجرای این طرح حداقل غذای ۲۰۰ هزار نفر را پوشش خواهد داد. همچنین میانگین تولید در سطح دیمزارهای کشور ۳۰۰تا ۵۰۰ کیلوگرم در هکتار است که قصد داریم با استفاده از بذرهای مناسب، تولید در سطح را افزایش دهیم.

ادامه دارد…

حتما ببینید

استان‌ها چقدر چک برگشتی دارند؟

آمار بانک مرکزی درباره چک‌های برگشتی در مهر ماه سال جاری نشان می‌دهد که چک‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *