شنبه , ۵ آذر ۱۴۰۱

افزایش بهره‌وری از منابع آب سرلوحه اعضای شورای کشاورزی خوزستان باشد

ایسنا/خوزستان معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خوزستان با بیان اینکه افزایش بهره‌وری از منابع آب باید سرلوحه تمام اعضای شورای کشاورزی استان قرار بگیرد، گفت: با توجه به کم آبی میزان خرید گندم در سال جاری به بیش از یک میلیون و ۳۶۰ هزار تن رسیده که نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد رشد داشت؛ همچنین سطح کشت بسیاری از محصولات در خوزستان با افزایش همراه بود.

شورای کشاورزی خوزستان با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خوزستان و مسئولان استانی به ریاست آقارضا فتوحی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خوزستان برگزار شد.

فتوحی در این جلسه بر ارائه گزارشات دقیق برای ریشه‌یابی مشکلات و رفع آن‌ها تاکید و اظهار کرد: تامین مدیریت آب برای کشت پاییزه و ادامه ایجاد استخر و مه‌پاش برای دام‌ها باید به صورت جدی در دستور کار قرار باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری خوزستان، وی با بیان اینکه مصرف آب باید بهینه شود، افزود: افزایش بهره‌وری از منابع آب در خوزستان باید سرلوحه تمام اعضای شورای کشاورزی استان قرار بگیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خوزستان گفت: منابع آب زیادی به سمت صنایع نیشکری می‌رود که با توجه به اقتصادی بودن چغندرقند این محصول باید کم کم جایگزین آن شود تا صرفه اقتصادی بهتری داشته باشد.

وی ادامه داد: مسئولان شیلات استان با همکاری دیگر دستگاه‌ها موظف هستند تا مصرف واقعی مراکز شیلات را کنترل و رصد کنند و از نظر صرفه اقتصادی آن‌ را بررسی کنند.

اولویت طرح‌های دریا محور در حوزه شیلات

فتوحی در ادامه مطلب فوق اضافه کرد: طرح‌های دریا محور مانند پرورش ماهی در قفس در اولویت شیلات باشد.

وی با اشاره به تولید بیش از یک میلیون و ۳۶۰ هزار تنی گندم و افزایش تولید آن با توجه به کم‌آبی،اظهار کرد: میزان خرید گندم در سال جاری نسبت به سال گذشته تاکنون ۲۵ درصد افزایش داشته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خوزستان میزان تولید کلزا در سال گذشته را ۱۰ هزار تن و ۱۰۰ تن و سال جاری را بیش از ۷۸ هزار تن اعلام کرد و افزود: تامین بذر محصولات کشت پاییزه و تولید چغندر قند نیز آمار خوبی داشت که باید در سال‌های آینده این میزان بهبود یابد.

وی عنوان کرد: جهاد کشاورزی نیز موظف شد در تولید محصولات افزایش بهره‌وری را داشته باشد و بهره‌وری آبیاری را به عنوان مهم‌ترین فاکتور مدنظر خود قرار دهد.

فتوحی گفت: انجمن صنفی کشاورزان نیز به عنوان بازوی اجرایی به جهاد کشاورزی، کشاورزان و دیگر دستگاه‌ها کمک و با ارائه گزارش‌های دقیق به توسعه کشاورزی کمک کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خوزستان همچنین از اجرای پایلوت طرح کشت علوفه توسط یکی از شرکت‌های این حوزه و با همکاری شرکت‌ شهرک‌های صنعتی و جهاد کشاورزی برای اشتغال فارغ‌التحصیلان این حوزه خبر داد که در صورت موفق بودن طرح توسعه خواهد یافت.

وی در پایان به افزایش میزان سطح کشت حبوبات، ذرت، سویا، سبزی و صیفی، کنجد و سورگوم در استان در سال جاری اشاره کرد.

انتهای پیام

حتما ببینید

استان‌ها چقدر چک برگشتی دارند؟

آمار بانک مرکزی درباره چک‌های برگشتی در مهر ماه سال جاری نشان می‌دهد که چک‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *