سه شنبه , ۸ آذر ۱۴۰۱

بحران آب و هوایی بزرگ ترین تهدید سلامتی بشریت

به گزارش خبرگزاری مهر، کمال حیدری، در پیامی به مناسبت ۷ آوریل روز جهانی بهداشت، با تاکید بر اهمیت پرداختن به حوزه بهداشت و پیشگیری در کاهش هزینه‌های نظام سلامت و تأثیر اقدامات پیشگیرانه در مدیریت همه‌گیری کووید ۱۹، خواستار حمایت بیشتر سرمایه‌گذاران، نهادها و سازمان‌های همکار در سیاستگذاری و اجرای سیاست‌های حوزه بهداشت شد.

در متن پیام معاون بهداشت وزارت بهداشت، آمده است: ارتقای کیفیت زندگی از اهداف توسعه پایدار و توجه به بهداشت و برقراری کیفی سلامت افراد جامعه، یکی از شاخص‌های ارزیابی کیفیت زندگی و راه اصلی تأمین توسعه پایدار جامعه بشری است.

حوزه بهداشت به عنوان مجموعه دانش و هنر حفظ و ارتقای سلامتی و پیشگیری از بروز بیماری، دامنه فعالیت وسیعی دارد که سیاستگذاری درست و سرمایه‌گذاری مناسب در این حوزه، قطعاً با کاهش چشمگیر هزینه‌های کلی نظام سلامت همراه است.

بر اساس شعار امسال تعیین شده از سوی سازمان جهانی بهداشت “سلامت ما، سلامت سیاره ما” شاهد توجه جدی و بیش از پیش به عوامل اجتماعی و محیطی هستیم.

از دیدگاه سازمان جهانی بهداشت، بحران آب و هوایی بزرگ‌ترین تهدید سلامتی برای بشریت به شمار می‌رود که بر اساس تخمین این سازمان، از بیش از ۱۳ میلیون مرگ سالانه به دلیل عوامل محیطی در سراسر جهان می‌توان پیشگیری کرد، چرا که تصمیمات سیاسی، اجتماعی و تجاری انسان‌ها عامل ایجاد بحران آب و هوا و سلامت است.

در بیش از دو سال اخیر با شیوع و همه گیری کووید ۱۹ نقش برجسته و پیشتاز حوزه بهداشت و کارکنان جان بر کف آن در پاسداشت سلامت کشور بر همگان روشن گردید.

امروز با پیدایش این همه گیری و نقش رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و واکسیناسیون در کاهش هزینه‌های بستری و کنترل مرگ و میر ناشی از آن، اهمیت ویژه پرداختن به حوزه بهداشت و پیشگیری بیش‌از پیش بر همگان مشخص شده است، و این برهه زمانی بهترین فرصت برای تغییر برخی سیاست‌ها در نظام سلامت کشور به شمار می‌رود تا با جلب حمایت بیشتر سرمایه‌گذاران و همه نهادها و سازمان‌های همکار در سیاستگذاری و اجرا، برنامه‌های کوتاه و بلندمدتی برای تأمین، حفظ و ارتقای سلامت فرد و جامعه با توجه به اولویت‌های بهداشتی و بحران‌های پیش رو و تدابیر سازمان جهانی بهداشت تدوین شود.

خوشبختانه وزیر بهداشت، همواره بر اولویت دهی به حوزه بهداشت و نگاه ویژه رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به این حوزه تاکید داشته و قرارگاه تقویت شبکه بهداشت، دومین قرارگاهی است که به دستور وزیر در وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور آغاز به کار می‌کند.

قرارگاهی که با تمرکز بر گسترش و تقویت شبکه بهداشتی کشور، به عنوان عامل اصلی تأمین و ارتقای مراقبت‌های اولیه سلامت، قطعاً نقش بسزایی در بهبود شاخص‌های کلی سلامت جامعه ایفا می‌کند.

در پایان جا دارد از تمامی کارکنان حوزه بهداشت از دور دست ترین خانه‌های بهداشت در نقاط مرزی کشور تا مراکز بهداشتی شهرهای بزرگ و کوچک و تمامی روستاها به خاطر تلاش و ایثارشان به ویژه همت والا در بیش از دو سال همه گیری کووید ۱۹ تقدیر کرده و این روز را به این مدافعان سخت کوش بهداشت و سلامت تبریک و تهنیت گویم.

حتما ببینید

جلبک دریایی قرمز راهی برای درمان بیماری کبد چرب

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیکال نیوز، در حالی که در حال حاضر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *