شنبه , ۵ آذر ۱۴۰۱

ترمز افزایش قیمت نفت برنت کشیده شد

قیمت نفت پس از کاهش شب گذشته، در معاملات روز چهارشنبه تحت تاثیر نگرانی نسبت به تقاضای ضعیف‌تر برای سوخت، از صعود بازماند.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۵ سنت کاهش، به ۱۰۴ دلار و۳۵ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۹ سنت معادل ۰.۱ درصد افزایش، به ۹۵ دلار و هفت سنت در هر بشکه رسید. وست تگزاس اینترمدیت ابتدای معاملات حدود یک دلار صعود کرده بود.

نفت برنت روز سه شنبه با ۰.۷ درصد کاهش و شاخص نفت آمریکا با ۱.۸ درصد کاهش بسته شده بود.

به گفته لئون لی، تحلیلگر شرکت “سی ام سی مارکتس”، کاهش چشمگیر ذخایر باید از قیمت‌های نفت حمایت کند اما بهبود قیمت‌ها به دلیل نگرانی از به اوج رسیدن تقاضا برای سوخت و تاکید کاخ سفید بر برداشت بیشتر از ذخایر استراتژیک، محدود شد. به علاوه، چشم انداز افزایش قابل توجه نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا، رشد قیمت‌های نفت را محدود کرد.

پس از بسته شدن معاملات سه شنبه، موسسه امریکن پترولیوم اعلام کرد ذخایر نفت آمریکا هفته گذشته چهار میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است. این کاهش چهار برابر بیشتر از میزان پیش بینی شده از سوی تحلیلگران در نظرسنجی رویترز بود. ذخایر بنزین آمریکا هم ۱.۱ میلیون بشکه کاهش داشت در حالی که رشد این ذخایر به میزان ۳.۵ میلیون بشکه پیش بینی شده بود. آمار رسمی بعدازظهر روز چهارشنبه از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر خواهد شد.

دولت بایدن روز سه شنبه اعلام کرد در راستای برنامه قبلی برای استفاده از ذخایر اضطراری برای مهار رشد قیمت‌ها، ۲۰ میلیون بشکه نفت از ذخایر نفت استراتژیک را خواهد فروخت. دولت آمریکا اواخر مارس اعلام کرده بود به مدت شش ماه، روزانه یک میلیون بشکه نفت از ذخایر نفت استراتژیک برداشت خواهد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا در نشست روز جاری، نرخهای بهره را به میزان ۷۵ واحد افزایش دهد. این اقدام نگرانی‌ها نسبت به رکود اقتصادی و آسیب دیدن تقاضا برای سوخت را به دنبال داشته است. همچنین افزایش نرخ‌های بهره، ارزش دلار را تقویت کرده و خرید نفت را برای خریداران غیرآمریکایی گران‌تر خواهد کرد. قیمت‌های بالای بنزین، پیش از این تقاضا برای سوخت را محدود کرده بود.

انتهای پیام

حتما ببینید

استان‌ها چقدر چک برگشتی دارند؟

آمار بانک مرکزی درباره چک‌های برگشتی در مهر ماه سال جاری نشان می‌دهد که چک‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *