شنبه , ۵ آذر ۱۴۰۱

توسعه همکاری‌های پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی با حوزه نفت

در جریان بازدید جمعی از مدیران وزارت نفت از کاوشگر دریایی خلیج فارس، زمینه‌های همکاری‌های متقابل برای ساخت تجهیزات تحقیقاتی و همچنین گشت‌های تحقیقاتی فراهم شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در بازدید ‏مهندس مهدی فکور رئیس مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، دکتر سید مهدیا مطهری مدیر پژوهش و ‏فناوری شرکت ملی نفت ایران، دکتر عظیم کلانتری اصل رئیس پژوهشگاه صنعت نفت و هیات‌های همراه از این پژوهشگاه در خصوص گسترش همکاری‌های متقابل و استفاده از ظرفیت‌های پژوهشگاه ملی اقیانوس ‏شناسی و علوم جوی جهت ارائه خدمات به صنعت نفت کشور بحث و تبادل نظر شد.

دکتر مرتضی توکلی رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی نیز به توانمندی‌های شناور “کاوشگر خلیج فارس” اشاره کرد و ضمن تشریح مشخصات شناور، اظهار کرد: شناور تحقیقاتی کاوشگر خلیج فارس تنها شناور تحقیقاتی کشور است که به دست متخصصین داخلی ‏طراحی و ساخته شده است. ‏

وی تجهیزات شناور را مدرن و به روز خواند و ادامه داد: ابزارهای اندازه گیری و نمونه برداری از آب دریا، ‏رسوبات کف دریا و بررسی لایه‌های زیر بستر دریا روی این شناور تعبیه شده است. این ابزارها می‌تواند ‏شناخت دقیق‌تری از وضعیت دریاهای پیرامونی و اقیانوس‌ها را در زمینه‌های فیزیک دریا، شیمی دریا، زمین ‏شناسی دریایی و زیست شناسی دریایی در اختیار محققین قرار دهد.‏

در این بازدید همچنین مهندس مهدی فکور، رییس مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران ضمن سپاسگزاری از میزبانی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، آمادگی مجموعه تحت مدیریت خود جهت حمایت از طرح‌ها و برنامه‌های پژوهشی کاربردی این پژوهشگاه ‏را اعلام کرد.

دکتر سید مهدیا مطهری مدیر پژوهش و ‏فناوری شرکت ملی نفت ایران نیز ضمن ابراز خرسندی از بازدید از شناور خلیج فارس و توانمندی های داخلی کشور در ‏این زمینه، ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های فیمابین گسترش یابد و پیشنهاد کرد که فعالیت‌های ‏دانش بنیان جهت ساخت تجهیزات مورد نیاز کشور در زمینه ژئوفیزیک دریایی، به صورت همکاری‌های چندجانبه قابل ‏پیگیری است.

انتهای پیام

حتما ببینید

استان‌ها چقدر چک برگشتی دارند؟

آمار بانک مرکزی درباره چک‌های برگشتی در مهر ماه سال جاری نشان می‌دهد که چک‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *