یکشنبه , ۱۳ آذر ۱۴۰۱

جزئیات تفاهم‌نامه ۴۰ میلیارد دلاری ایران و روسیه/بهره‌برداری فاز ۱۱ پارس جنوبی تا پایان امسال

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران جزئیات جدیدی از تفاهم‌نامه ۴۰ میلیارد دلاری ایران و روسیه را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، محسن خجسته‌مهر در یک برنامه تلویزیونی گفت: از ۴۰ میلیارد دلار تفاهم‌نامه امضا شده با گازپروم روسیه، ۲۵ میلیارد دلار برای توسعه میدان‌های گازی و تکمیل پروژه ال‌ان‌جی و ۱۵ میلیارد دلار برای توسعه ۶ میدان نفتی صرف خواهد شد که توسعه کرنج، آذر، چنگوله، آب تیمور و منصوری از جمله این میدان‌ها هستند.

وی افزود: بناست به سرعت کار مطالعات مفاد تفاهم‌نامه‌ای که به امضا رسید، انجام شود و بلافاصله در صورت موافقت شرکت ملی نفت ایران با پیشنهاد فنی و اقتصادی طرف سرمایه‌گذار و شرکت گازپروم وارد مرحله‌ی انعقاد قرارداد شویم که این همکاری‌ها از نوع بلندمدت خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: هم اکنون قرارداد سرمایه‌گذاری در هفت میدان نفتی با شرکت‌های متعدد روسی داریم که ارزش این قراردادها حدود ۴ میلیارد دلار است و پیشرفت قابل توجهی دارند که میدان‌های پایدار غرب و آبان در منطقه غرب کشور از جمله این میدان‌ها هستند.

خجسته‌مهر از بهره‌برداری فاز ۱۱ پارس جنوبی تا پایان امسال خبر داد و گفت: توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با شروع به کار دولت سیزدهم و با اتکا به توان داخل برای تولید زودهنگام به سرعت در حال انجام است و امروز تقریباً حفاری بخشی از چاه‌ها و خرید کالا و تجهیزاتش به پایان رسیده است.

وی با یادآوری اینکه در زمستان پارسال برای نخستین بار حداکثر مقدار تولید از میدان مشترک پارس جنوبی به ۷۰۵ میلیون متر مکعب در روز رسید، تصریح کرد: همچنین نخستین ردیف پالایشگاه فاز ۱۴ نیز پارسال (۱۴۰۰) به بهره‌برداری رسید و سه ردیف دیگر این پالایشگاه نیز تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسند.

توسعه همکاری گازی ایران و روسیه با امضای تفاهم‌نامه با گازپروم

همچنین  مجید چگنی – مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران – با بیان اینکه همکاری گازی ایران و روسیه با امضای تفاهم‌نامه با گازپروم روسیه توسعه می‌یابد، گفت: طی روزهای گذشته، تفاهم‌نامه‌ای با شرکت گازپروم به امضا رسید که بر اساس آن، همکاری‌های خود را در حوزه تجارت گاز، توسعه خواهیم داد.

طبق اعلام وزارت نفت، وی ادامه داد: همکاری‌های ما با شرکت گازپروم در حوزه سوآپ گاز به کشورهای همسایه و همچنین مشارکت با آنان در این بخش است که البته مقدار آن هنوز تعیین نشده، اما با امضای این تفاهم‌نامه به‌زودی و در آینده نزدیک، این مهم به انجام خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران توسعه در تجارت گاز با کشورهای همسایه را از مهم‌ترین اهداف امضای این تفاهم‌نامه عنوان کرد و گفت: همکاری درباره احداث خطوط انتقال گاز و طرح‌های مورد نظر در این زمینه با کشورهای همسایه، بر اساس توافق انجام‌شده، با مشارکت گازپروم خواهد بود.

چگنی با بیان اینکه مشارکت در پروژه‌های ال‌ان‌جی از دیگر زمینه‌های همکاری است که کشور روسیه به انجام آن، اظهار تمایل کرده است، تصریح کرد: کشورهای همسایه برای اجرای طرح‌های ذکرشده، در اولویت هستند و هم اکنون مذاکراتی با کشورهای همسایه در این زمینه آغاز شده است که در آینده هم ادامه خواهد داشت.

شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه سه‌شنبه ( ۲۸ تیرماه) تفاهم‌نامه‌ای به ارزش حدود ۴۰ میلیارد دلار در زمینه توسعه میدان‌های گازی کیش و پارس شمالی، فشارافزایی میدان پارس جنوبی، توسعه ۶ میدان نفتی، سوآپ گاز و فرآورده، تکمیل طرح‌های ال‌ان‌جی، احداث خطوط لوله صادرات گاز و دیگر همکاری‌های علمی و فناورانه امضا کردند. هم اکنون نیز ۴ میلیارد دلار قرارداد با شرکت‌های مختلف روسی برای سرمایه‌گذاری در حال اجرا است.    

انتهای پیام

حتما ببینید

فرودگاه‌های کشور موظف‌ به دریافت گواهینامه بین‌المللی هستند

معاون عملیات فرودگاهی با بیان اینکه فرودگاه‌های بین‌المللی تا تیرماه ۱۴۰۳ موظف به دریافت گواهینامه هستند، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *