فیلترهای سرامیکی ریخته گری

روند نزولی نرخ باروری در کشور متوقف شد

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تایمز، صابر جباری در اولین همایش جوانی جمعیت با محوریت مسائل حقوقی، اخلاقی، شرعی و اجتماعی در درمان ناباروری اظهار کرد: کشور در آستانه سالمندی قرار دارد و برای رهایی از این بحران، باید بیش از پیش در حوزه فرزندآوری و جوانی جمعیت کار کنیم.

روند نزولی نرخ باروری متوقف شد

وی افزود: نرخ باروری کلی کشور در ۳۰ سال گذشته نزولی بود؛ خوشبختانه در سال ۱۴۰۱ این روند نزولی متوقف شد و امیدواریم با برنامه‌هایی که در سطح کشور در حوزه جوانی جمعیت انجام می‌شود، نرخ کلی باروری روند صعودی پیدا کند.

باید به نرخ جانشینی ۲٫۵ برسیم

وی با بیان اینکه نرخ باروری از ۱٫۶۵ به ۱٫۶۶ در سال ۱۴۰۱ رسیده و روند نزولی نرخ کلی باروری متوقف شده است، خاطرنشان کرد: براساس برنامه هفتم کشور، نرخ جانشینی (میزان کلی باروری که منجر به جبران جمعیت درگذشته با جمعیت جدید می‌شود) عدد ۲٫۵ است و باید طی ۵ سال آینده و قبل از اینکه پنجره جمعیتی بسته شود، به این عدد برسیم.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - دلایل بروز آتروفی مغزی یا کوچک شدن مغز درسالمندان

رئیس مرکز جوانی جمعیت وزارت بهداشت با بیان این‌که تمام روش‌های نوین درمان ناباروری در کشور ما قابل انجام است، گفت: یکی از چالش‌های درمان ناباروری با استفاده از روش‌های نوین، مسائل فقهی، حقوقی و اخلاقی و اجتماعی مربوط به اهدای اسپرم، تخمک و جنین، از شخص ثالث و رحم جایگزین است که در این همایش با حضور صاحب‌نظران این حوزه‌ها مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد.

جباری همچنین اظهار کرد: براساس مصوبه پنجمین جلسه ستاد ملی جمعیت، کارگروه تدوین آیین‌نامه اهدای شخص ثالث در وزارت بهداشت تشکیل شده که وظیفه تهیه و تدوین این آیین نامه را برعهده دارد تا براساس آن، هم از روش‌های نوین درمان ناباروری در کشورمان استفاده کنیم و هم اینکه مسائل اخلاقی، حقوقی، شرعی، فقهی و اجتماعی درمان ناباروری را لحاظ کنیم تا در آینده با مشکلات و آسیب‌های احتمالی روبرو نشویم.

در ادامه این مراسم همچنین دکتر سلیمان حیدری؛ رئیس بسیج جامعه پزشکی وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت با صدور مجوزهای لازم برای تاسیس مراکز درمان ناباروری، در حیطه فرزندآوری و جوانی جمعیت گام برداشته است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - ماده ای که جان نوزادان نارس و بیمار را نجات میدهد

رئیس بسیج جامعه پزشکی وزارت بهداشت تصریح کرد: حوزه درمان ناباروری با چالش‌هایی اخلاقی و حقوقی همراه است، بنابراین در بسیج جامعه پزشکی سعی کردیم از خبرگان این حیطه دعوت کرده و از نظراتشان بهره‌مند شویم تا ابهامات و سؤالات متعدد در زمینه‌های حقوقی، اخلاقی، شرعی و اجتماعی درمان ناباروری برطرف شود.

انتهای پیام/

دانه چیا برای تیروئید

حتما ببینید

جزئیات پوشش بیمه‌ای خدمات "کاشت حلزون" در صندوق بیماران صعب‌العلاج

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تایمز، محمدمهدی ناصحی در پاسخ به این پرسش که کدام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا میتوان کینوا را خام مصرف کرد