چهارشنبه , ۲ فروردین ۱۴۰۲

صدور مجوز برای حدود یک درصد از درخواست‌های اکتشافاتی/ عدم‌امکان مزایده ۶۰۰۰ محدوده معدنی

ایسنا/همدان معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در طول سال تنها حدود یک درصد از درخواست‌های اکتشافاتی ما می‌تواند مجوز بگیرد، گفت: حجم زیادی از تقاضاهای اکتشافات به علت عدم موافقت برگشت می‌خورد.

رضا محتشمی‌پور پنجشنبه ۱۷ آذرماه در نخستین نشست علمی و تخصصی معادن و صنایع معدنی استان همدان در دانشگاه ملی ملایر، با بیان اینکه بیشترین دغدغه ما نقشه‌ها و داده‌های اکتشافاتی است، خواستار حمایت نمایندگان مجلس در این حوزه شد و اظهار کرد: در مساله محیط زیست و منابع طبیعی باید به یک نقطه اعتدال برسیم

محتشمی‌پور با تاکید بر اینکه در این دو حوزه دغدغه‌هایی داریم که باید با کمک مجلس حل شود، افزود: در مجموع پروانه اکتشافاتی که در کشور صادر شده، ۱۳ درصد از مساحت کل کشور است و اکتشافات بیشتر در سطح انجام می‌شود و رتبه خوبی در این زمینه نداریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۹ هزار محدوده معدنی در لایه مزایده قرار دارند که ۶۰۰۰ از این محدوده به علت مسائل زیست‌محیطی و منابع طبیعی امکان مزایده ندارند و ۵۰۰۰ محدوده در نخستین نوبت به مزایده رفته است.

محتشمی پور خاطرنشان کرد: ۱۳ هزار محدوده معدنی نیز داریم که تمامی مجوزهای زیست‌محیطی و منابع طبیعی را دارند و باید دوباره فعال شوند.

وی به برداشت ۶۱۷ میلیون تن ماده معدنی و صادرات ۴.۵ میلیون تنی سال گذشته در کشور اشاره و مطرح کرد: در بخش محصولات فرآوری شده از جمله کنسانتره نیز همین میزان صادرات انجام می‌شود و از نظر وزنی عمده صادرات مربوط به هماتیت با خلوص زیر ۴۰ درصد است.

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد موادی که صادر می‌شود، وارد و در کشور فرآوری می‌کنیم.

وی از کمبود ماشین‌آلات در این حوزه خبر داد و افزود: مجوزهایی که امسال تا ابتدای آذرماه برای ورود ماشین‌آلات در کشور صادر کردیم، بیش از دو برابر سال گذشته و افزایش تولید ماشین‌آلات ساخت داخل نیز ۵۰ درصد افزایش یافته است.

محتشمی پور تصریح کرد: در سه ناحیه خراسان جنوبی، کردستان و آذربایجان غربی اقدامات در حوزه اکتشافات آغاز شده است؛ در خراسان جنوبی و کردستان به اتمام رسیده و در آذربایجان غربی در مرحله تلفیق نقشه‌های نهایی است.

وی در بخش دیگری با اشاره به اینکه امسال برای نخستین بار اطلاعات و عملکرد معادن کشور الکترونیکی شد، گفت: در کل کشور از حدود ۲۰۰۰ محدوده معدنی که دارای نقص اطلاعاتی بودند، با الکترونیکی شدن پرونده‌ آنها به ۳۰۰ محدوده رسید.

محتشمی پور انرژی را مهمترین عنصر در فرآوری مواد و بخش معادن دانست و بیان کرد: مشخص نیست در آینده چنین انرژی برای تبدیل مواد معدنی به محصولات در اختیار داشته باشیم و ظرفیت توسعه زنجیره فولاد به عنوان بزرگترین بخش معدنی به شکل گذشته وجود ندارد و باید روی تولید آلیاژی کار کنیم.

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنایع، معادن و تجارت با تاکید بر اینکه باید به طور جدی روی توسعه فرآوری‌های جدید تمرکز کنیم، افزود: دانشگاه‌ها در این حوزه باید به کمک ما بیایند.

محتشمی پور با اشاره به جمع‌آوری مقررات بخش معدن در ابتدای امسال، مطرح کرد: برنامه وزارت صمت این است که سالانه یک بخشنامه جامع منتشر و سال آینده نسخه جدید را صادر کند.

وی تصریح کرد: سطح فناوری را در بخش معدنی، فرآوری و اکتشافات باید ارتقاء دهیم و از ظرفیت دانشگاه‌ها استفاده کنیم.

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنایع، معادن و تجارت ساماندهی وضع مقررات، ساماندهی اطلاعات، فعال کردن سامانه اطلاعات معدنی (کاداستر) و الکترونیکی کردن عملکرد معادن را از جمله محورهای مهمی دانست که طی یک سال گذشته توسط وزارت صمت دنبال شد و افزود: توسعه اکتشافات با محوریت دولت برنامه دیگر این بخش است.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر اینکه برگزاری این نشست‌ها باید دارای خروجی و ارائه راهکارهای لازم و مورد استفاده صنعت و دانشگاه باشد، گفت: در حوزه فرآوری، اکتشافات، ماشین‌آلات و برقراری ارتباط صنعت با دانشگاه، باید کاربردی کار شود.

دکتر هادی بیگی‌نژاد اظهار کرد: مراکز علمی، سیاستگذاران و صنعتگران باید در کنار هم نسخه خوبی ارائه دهند، ما نیز در کنار شما هستیم.

انتهای پیام

حتما ببینید

بخش خصوصی آماده کمک به توسعه کشور است

رئیس اتاق بازرگانی ایران در یادداشتی که به مناسبت فرا رسیدن سال ۱۴۰۲ منتشر کرده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *