فیلترهای سرامیکی ریخته گری

عدم رعایت نکات فنی و تغییر آب و هوا، دلیل ریزش کوه در جاده هراز

سرپرست مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کاسپین خاوری با اشاره به ریزش کوه در جاده هراز، گفت: این ریزش به دلیل عدم رعایت نکات فنی در برداشت معدن و تغییر آب و هوایی و گرم شدن هوا بوده است.

حسین رنجبر در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ریزش کوه در جاده هراز، افزود: این ریزشی که رخ داده است در کیلومتر ۴۰ جاده هراز شهرستان آمل اتفاق افتاده و از آنجایی که به دلیل تعطیلات عید، معدنکاری در این منطقه متوقف شده، این ریزش با تلفات انسانی همراه نبوده است.

وی اظهار کرد: از دیدگاه زمین‌شناسی این رخداد، در یال جنوبی این منطقه تاقدیسی وجود دارد و از طرف دیگر واحدهای زمین شناسی موجود در این محل سازند شمشک است که از ویژگی‌های آن این است که دارای درز و شکاف‌های فراوانی است.

رنجبر با بیان اینکه جنس این سازند بیشتر “شیل” و “ماسه سنگ” است، خاطر نشان کرد: علاوه بر اینها از آنجایی که این منطقه فرسایش بالایی داشته است، زمین‌شناسی این منطقه سست است و از طرف دیگر لایه‌ها و شیب مورفولوژی منطقه هم جهت است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  سلسله گفت‌وگوهای انتقادی در حوزه علوم انسانی

سرپرست مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کاسپین خاوری، اظهار کرد: زمانی که شن و ماسه را از پاشنه برداشت می‌کنیم و از طرفی شیب رمپ و جاده‌های دسترسی معدن به درستی رعایت نمی‌شود، موجب افزایش فشار باربری از بالا می‌شود؛ از این رو این ریزش اتفاق افتاده است.

رنجبر با تاکید بر اینکه این ریزش یک ریزش کوچک بوده است، ادامه داد: این ریزش در جاده هراز یک ریزش کوچک بوده و حجم رسوبات آن کم بوده و حجم رسوبات به کارگاه معدن و جاده آسیب نرسانده است، ولی حجم گرد و غبار و ریزگردها به اندازه‌ای زیاد بوده و این معدن نیز چون در کنار جاده اصلی قرار داشته است، این ریزش مورد توجه عموم قرار گرفته است.

به گفته وی، این ریزش‌ها همواره در استان مازندران اتفاق می‌افتاد.

سرپرست مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کاسپین خاوری، دلیل دیگر این ریزش را تغییرات سریع آب و هوایی عنوان کرد و یادآور شد: در این منطقه افزایش دما را داشتیم و افزایش دما موجب می‌شود که رسوبات منبسط شوند و لذا موجب چنین ریزشی شده است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  قیمت گوشی تا پیش از امروز ۲۵ فروردین+ دانلود لیست سامسونگ وشیائومی

رنجبر به وضعیت گسل‌های این منطقه اشاره کرد و گفت: گسل‌های اصلی و فرعی در منطقه زیاد هستند و این گسل‌ها موجب بروز درز و شکاف در لایه‌های سنگی می‌شوند و این موضوع نیز بدون تاثیر نیست، ولی اصلی‌ترین دلیل این ریزش مواردی است که گفته شد.

وی خاطر نشان کرد: تا زمانی که نکات فنی را در برداشت معادن رعایت نکنیم و معادن را از بالادست برداشت نکنیم و به سمت پاشنه نیاییم، این اتفاقات رخ خواهد داد.

رنجبر یادآور شد: برداشت این معدن از پاشنه آغاز شده است.

به گزارش ایسنا، ریزش کوه که ۱۴ فروردین ماه در حدود ۴۰ کیلومتری جاده هراز رخ داد، نرسیده به جاده بلده و درست بالا سر یک واحد تولیدی معدنی اتفاق افتاده که گرد و غبار بزرگی را در آن منطقه ایجاد کرده است و برخی مسؤولان اعلام کردند که این اتفاق به دلیل انفجار و معدنکاری بوده است، ولی محققان این حوزه دستکاری بشر در طبیعت و عدم رعایت معدنکاری را در منطقه‌ای با سازند شنی دلیل این ریزش اعلام کردند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  گوشی میان‌رده اوپو رونمایی شد

انتهای پیام

دانه چیا برای تیروئید

حتما ببینید

خرید فیلتر سرامیکی ریخته گری

قیمت و خرید فیلتر سرامیکی ریخته گری

قیمت و خرید فیلتر سرامیکی ریخته گری فیلترهای سرامیکی ریخته گری ابزارهای مهمی در صنعت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا میتوان کینوا را خام مصرف کرد