چهارشنبه , ۹ فروردین ۱۴۰۲

مردم ۵ صبح برای جشنواره صف کشیدند!

سال‌ها پیش از آنکه در مال‌های پرزرق و برق تجاری پردیس‌های سینمایی چند سالنه به راه بیفتد و مکانیزم فروش بلیت‌ سینماها اینترنتی شود، یکی از لحظات پرهیجان و پراسترس جشنواره برای مردم علاقه‌مند، پیدا کردن بلیت بود و این اشتیاق در برخی دوره‌ها سبب می‌شد که دختران و پسران عشق سینما، از سحرگاه پشت درِ سینما بایستند تا اول صف باشند و بدون بلیت نمانند.

به گزارش ایسنا، از بعضی‌ دوره‌های میانی جشنواره فیلم فجر تصاویری ثبت شده که مثل خیلی چیزهای دیگر به خاطره‌ها پیوسته و با رشد تکنولوژی به یکی دیگر از نوستالژی‌های سینما تبدیل شده است.

در دوره‌هایی از جشنواره فیلم فجر که اتفاقا حضور فیلمسازان بنام، رقابت را سخت و پر از هیجان می‌کرد خیلی از دوستداران سینما از نیمه شب در سرمای بهمن‌ماه به انتظار می‌ماندند تا صبح شود و بتوانند از پشت آن پنجره کوچک گیشه، بلیت فیلم‌ مورد علاقه خود را تهیه‌ کنند و بعد هم ساعت‌ها در صف می‌ماندند داخل بروند و فیلم را تماشا کنند و چه گپ‌ها و بحث‌هایی که در این صف‌ها درباره سینما گفته و شنیده نمی‌شد.

اما حالا چند سالی است که سامانه‌های اینترنتی جایگرین خرید بلیت از گیشه شده‌ است و دیگر خبری از آن متصدی گیشه نیست که بلیت را مشتاقانه از او بگیری؛ به جایش باید چشم به خطوط اینترنت بدوزی تا سرعتش حین خرید و ثبت بلیت فیلم‌ها کم و زیاد نشود که از صفحه فروش به بیرون پرتاب نشوی.  

در آن زمان همین گیشه‌ها آنقدر جایگاه ویژه‌ای داشتند که یکسری بخش‌های جنبی برای جشنواره تدارک دیده می‌شد تا فقط از دست‌اندرکاران سالن‌های سینما تقدیر شود و در آنجا به بهترین متصدی گیشه، بهترین سرکنترل‌چی، بهترین مدیر سینما، بهترین متصدی خدمات و بهترین متصدی نمایش، سکه و لوح تقدیر اهدا می‌شد.

آن روزها دیگر به خاطره‌ها پیوسته و تنها عکس‌هایی به جا مانده که به بهانه فروش اینترنتی فیلم‌های چهل‌ویکمین جشنواره فجر که از فردا دوشنبه، ۱۰ بهمن ساعت ۱۰ صبح شروع می‌شود، تعدادی از آن‌ها در اینجا بازنشر می‌شود.

در این عکس‌ها تصاویری هم از صف علاقه‌مندان پشت در سینماهایی مثل سینما عصرجدید را می‌توان دید که حکم تغییر کاربری آن‌ گرفته شده و دیگر به عنوان سینما فعالیتی ندارد.

وقتی مردم ۵ صبح صف کشیدند!
پیش‌فروش بلیت‌های جشنواره‌ فیلم فجر- ۵صبح/ ۷ بهمن ۱۳۸۷
وقتی مردم ۵ صبح صف کشیدند!
پیش‌فروش فیلم‌های جشنواره فجر/ ۵ صبح ۷ بهمن ۱۳۸۷
وقتی مردم ۵ صبح صف کشیدند!
پیش‌فروش بلیت‌های جشنواره‌ی فیلم فجر- ۵ صبح
وقتی مردم ۵ صبح صف کشیدند!
پیش‌فروش بلیت‌های جشنواره‌ فیلم فجر-۷صبح/ بهمن ۱۳۸۷
وقتی مردم ۵ صبح صف کشیدند!
پیش‌فروش بلیت‌های جشنواره‌ی فیلم فجر-۷صبح

وقتی مردم ۵ صبح صف کشیدند!

وقتی مردم ۵ صبح صف کشیدند!
پیش فروش بلیت‌های جشنواره فیلم فجر/ ۷ صبح

وقتی مردم ۵ صبح صف کشیدند!

وقتی مردم ۵ صبح صف کشیدند!
سینما عصر جدید/جشنواره فجر. بهمن ۱۳۸۴
وقتی مردم ۵ صبح صف کشیدند!
صف سینما بهمن میدان انقلاب تهران/ جشنواره فجر ۱۳۸۴
وقتی مردم ۵ صبح صف کشیدند!
سینما عصر جدید/ بهمن ۱۳۸۴

در این زمینه بیشتر بخوانید:

یک سینمای قدیمی دیگر هم تعطیل شد

سینماهایی که آماده کوبیدن می‌شوند

/گزارش تصویری/ پیش‌فروش بلیت‌های جشنواره‌ی فیلم فجر

انتهای پیام

حتما ببینید

حاشیه تدفین چهره سرشناش، جایزه جهانی «آکتور»، آرزوی نصیریان و تکذیب پیرترین بازیگر

گذشت یک هفته از بهار نو را با یادی از صداهای منحصر به فردی سپری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *