چهارشنبه , ۹ فروردین ۱۴۰۲

مهمترین اقدام برای تقویت نظام اقدام مشترک بخش خصوصی و دستگاه‌های حکومتی است

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه گفت: مهمترین اقدام برای تقویت و تثبیت نظام و خروج از برخی از بن بست‌ها و گشایش گره‌های برخی امور، اقدام مشترک بین بخش خصوصی (همچون خانه معدن)، قوه قضاییه و سایر دستگاه‌های حکومتی است.

 به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه، آیین اختتامیه اولین دوره آموزشی متمرکز کلیات حقوق معادن با رویکرد آسیب‌شناسی سرمایه‌گذاری در کشور با حضور محمدباقر الفت معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه، مهدی جوهری مدیرکل آموزش قوه قضاییه، سردار محمدحسین سپهر رئیس هیات مدیره انجمن جهادی، سید علیرضا آوایی مشاور عالی خانه معدن ایران، محمدرضا بهرامن رییس خانه معدن ایران، فرهاد طهماسبی عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن در مجلس شورای اسلامی و جمعی از قضات ۸ استان کشور برگزار شد.

محمدباقر الفت معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه ضمن عرض تبریک و تهنیت اعیاد ماه رجب و ولادت امام علی (علیه السلام) و دهه فجر انقلاب اسلامی، عنوان کرد: امیدوارم تک تک عزیزان مدافع دستاوردهای نظام و در مسیر تحکیم انقلاب اسلامی و آرمان‌های آن قدم بردارند.

وی افزود: تمام عزیزان به کرات شنیده‌اند مسئولیت قضات ناشی از صدور احکام زمانی ساقط می‌شود که همکاران عزیزمان هم علم به حکم و هم علم به موضوع داشته باشند و طبق روایات قضات پاکدامن به ۴ دسته تقسیم می‌شوند و دسته چهارم مصداق این اصل هستند که هم در این دنیا و هم در آخرت در محضر خدا و خلق خدا سرافراز و سر بلند هستند.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه تصریح کرد: قوه قضاییه تلاش دارد در مسیر حرفه‌ای کردن قضات، صدور احکام متقن، انجام دادرسی‌های متین مبتنی بر اصول به تعداد دسته چهارم موضوع آن حدیث شریف بیافزاید.

وی افزود: برگزاری چنین دوره‌هایی مبتنی بر احکام سند تحول و تاکیدات رئیس قوه قضاییه هدفی جز استحکام آراء و دادرسی‌ها را تعقیب نمی‌کند.

الفت ادامه داد: سعی بر آن است که سطح علمی همکاران را در سطح بالا نگه داریم و اطلاعاتشان را با موضوعات جدید فعالیت در چهل و پنجمین سال تاسیس و برپایی نظام مقدس جمهوری اسلامی که نیازمندی‌های خودش را دارد، بروزرسانی کنیم تا بدین ترتیب قاضی تراز جمهوری اسلامی تربیت و روانه عرصه دستگاه قضا شود.

وی افزود: بر برپایی دوره‌های آموزشی و بهره مندی از علم و فضل، تجربه و مهارت اساتیدی که چه در قوه قضاییه و چه در عرصه‌های علمی برون دستگاهی حضور دارند و همچنین دعوت از قضات علاقمند، آموزش پذیر و دانش محور در فعالیت قضایی اقدام موثری است و برگزاری دوره‌‎های کارگاهی که مبتنی بر فعالیت‌ها و توافقات مشترک بین بخش خصوص و حاکمیتی باشد از جمله این تلاش هاست.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به بیانات رهبر انقلاب مبنی بر لزوم توجه به موضوعات فرهنگی و اخلاق حرفه‌ای در فعالیت‌ها و ترویج آن، اظهار کرد: هر اقدامی باید همراه با ترویج موضوعات فرهنگی باشد و از مصادیق آن بهره مندی از اساتید شایسته‌ای که خود الگوی اخلاق است.

وی افزود: حضور اساتید مجرب در برگزاری دوره‌ها از مزیت‌های برنامه‌‎های آموزشی است که در دوره‎‌های آتی نیز در صدر توجه قرار خواهد گرفت.

الفت با تشریح سیاست‌های آموزشی مورد توجه قوه قضاییه، گفت: مهمترین اقدام برای تقویت و تثبیت نظام و خروج از برخی از بن بست‌ها و گشایش گره‌های برخی امور، اقدام مشترک بین بخش خصوصی (همچون خانه معدن)، قوه قضاییه و سایر دستگاه‌های حکومتی است.

وی با اشاره به حضور سردار محمد حسین سپهر به نمایندگی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: ضمن تشکر از فرماندهی عالی سپاه پاسداران که با تاسی از اصل ۱۵۰ قانون اساسی برای حفظ و نگهبانی دستاورهایمان انقلاب اسلامی در تلاشند مفتخریم که عزیزانمان از سپاه پاسدران انقلاب اسلامی با درایت و حسن نیت تمام در این برنامه‌ها مشارکت دارند و با هدف مدیریت جهادی کشور بصورت جدی حامی فعالان اقتصادی هستند.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه اظهار کرد: امیدواریم با تصویب قوانین مورد نیاز در مسیر رفع موانع کار، بیش از پیش به معدن کاران و فعالان این عرصه کمک کنیم.

وی با اشاره به بحث مولد سازی که از موضوعات روز کشور است و اهمیت حضور مسئولان دولتی در جهت یکپارچه سازی فعالیت‌های کشور در حوزه معدن عنوان کرد: اگر بخواهیم مصداقی درحوزه مولد سازی اموال ذکر کنیم، معدن کاری بهترین مصداق است و بهره برداری از معادن یعنی بهره برداری از انفال و انفال متعلق به عموم است. وقتی اجازه می‌دهیم متقاضی بهره برداری از معدن فعالیت کند، در واقع معادن و دارایی‌ها را به سمت مولدسازی، تولید ثروت و استفاده بهینه از اموال هدایت کرده و با این اقدام می‌توان سیاست‌های حاکمیتی از اموال را دنبال کنیم تا با تولید ثروت و کنترل سطح تورم، رضایتمندی در سطح عموم ایجاد شود و توسعه کشور روز افزون و پایدار شود.

الفت خطاب به قضات حاضر در جلسه گفت: فعالیت موثر شما عزیزان و صدور احکام متقن که نشان دهنده صلابت دستگاه قضایی باشد قطعا موجبات افزایش رضایتمندی به قوه قضاییه را در بر خواهد داشت.

وی افزود: امیدوارم با اعزام به محل استان های خود و شرکت در جلسات و نشست های قضایی مشترک با همکاران یافته‌های خود را در قالب گزارش و بعنوان مربی این دوره‌ها به اشتراک بگذارید و حساسیت این اقدام را به اطلاع سایر عزیزان برسانید.

انتهای پیام

حتما ببینید

سال پیش رو و سال‌های آینده پیشرفت‌های چشمگیری خواهیم داشت

همزمان با آغاز سال نو و تقارن این روزها با ماه رمضان فرمانده نیروی پدافند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *