شنبه , ۵ آذر ۱۴۰۱

نرخ بهره ژاپن منفی باقی ماند

باوجود روند جهانی افزایش نرخ‌ها، بانک مرکزی ژاپن تصمیم گرفت نرخ بهره فوق‌العاده پایین خود را در منفی ۰.۱ درصد برای کوتاه‌مدت و صفر درصد برای بلندمدت حفظ کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ترکیش، بانک ژاپن (BOJ) همچنین به انجام عملیات خرید با نرخ ثابت برای روزهای متوالی با ۰.۲۵ درصد ادامه خواهد داد.

از نظر سیاست‌های پولی و با وجود شرایط تورمی فعلی در سراسر جهان، بانک ژاپن از سایر بانک‌های کشورهای توسعه یافته متمایز است.

این بانک در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اقتصاد ژاپن احتمالا در اواسط دوره پیش‌بینی شده با کاهش تأثیر همه‌گیری و کاهش محدودیت‌های عرضه بهبود می‌یابد».

این بیانیه خاطرنشان کرد: اگرچه انتظار می‌رفت که اقتصاد تحت فشار نزولی ناشی از افزایش قیمت کالاها به دلیل جنگ روسیه و اوکراین باشد، پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد ژاپن با سرعتی بالاتر از نرخ رشد بالقوه به رشد خود ادامه دهد.

این بانک پیش‌بینی رشد سال ۲۰۲۲ خود را نسبت به پیش‌بینی ۲.۹ درصدی ماه آوریل به ۲.۴ درصد کاهش داد که دلیل آن عواملی مانند کاهش رشد اقتصادهای خارج از کشور و محدودیت‌های عرضه جهانی بود.

همچنین پیش‌بینی تورم سال ۲۰۲۲ خود را از ۱.۹ درصد به ۲.۳ درصد افزایش داد و گفت: نوسانات قیمت‌های بین‌المللی کالاها قابل‌توجه بوده است و به قیمت‌های وارداتی و قیمت‌های داخلی نیز سرایت خواهد کرد.

این بانک مجددا تأکید کرد که در صورت لزوم از اتخاذ تدابیر تسهیل‌کننده اضافی تردید نخواهد کرد و گفت که از تأمین مالی، عمدتاً شرکت‌ها و حفظ ثبات در بازارهای مالی حمایت می‌کند.

همچنین انتظار می‌رود که نرخ‌های بهره کوتاه‌مدت و بلندمدت در سطوح فعلی یا پایین‌تر باقی بماند.

انتهای پیام

حتما ببینید

استان‌ها چقدر چک برگشتی دارند؟

آمار بانک مرکزی درباره چک‌های برگشتی در مهر ماه سال جاری نشان می‌دهد که چک‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *