سه شنبه , ۸ آذر ۱۴۰۱

نوازنده پیشکسوت موسیقی لرستان درگذشت

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، استاد محمدرضا کریمی از پیشکسوتان موسیقی لرستان در ۶۹ سالگی درگذشت. محمدرضا کریمی طیِ پنج دهه فعالیت در عرصه موسیقی لرستان در اجراهای بسیاری حاضر بود و در عین حال شاگردان بسیاری را هم در عرصه تنبک‌نوازی تربیت کرد. کریمی در نوازندگی و تدریسِ تنبک، از پیروان مکتب زنده‌یاد حسین تهرانی بود.

مراسم تشییع و خاکسپاری مرحوم محمدرضا کریمی فردا پنج‌شنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ در استان لرستان، شهرستان خرم‌آباد برگزار خواهد شد و در قطعه هنرمندان این شهرستان به خاک سپرده خواهد شد.

بسیاری از جوانانِ عرصه تنبک‌نوازی در استان لرستان، مدیون آموزه‌های محمدرضا کریمی هستند. کریمی در چند دهه گذشته مشغول آموزش و تربیت شاگردان و علاقه‌مندان به هنرِ تنبک‌نوازی در استان لرستان بود.

«محمدرضا کریمی متولد ۱۳۳۲ بود که از یکم خرداد ۱۳۵۲ به استخدام اداره فرهنگ و هنر درآمد. صدای تنبک او در آلبوم‌هایِ ماندگاری مانند «سوار»، سفیدکوه»، «یافته»، «کوچ»، «آرزو»، «آئینه اشک»،، «سفره دل»، «نسیم دل»، و «همدنگ» به یادگار مانده است.

کریمی در سال ۱۳۵۰ نُت‌خوانی و تنبک‌نوازی را به صورت حرفه‌ای نزد مرحوم استاد حسین تهرانی فرا گرفت. نخستین کار او با عنوان «چشمان قشنگ» با صدای زنده‌یاد «رضا سقایی» خواننده اسطوره‌ای لرستان به صورت صفحه در تهران ضبط شد.

استاد فرج علیپور، مرحوم حشمت‌اله رشیدی، محمد میرزاوند، ایرج رحمانپور، بهمن اسکینی، غلام سبزعلی، علی‌حسین شمسی، فضل‌الله صفاری و… از جمله خوانندگانی بوده‌اند که محمدرضا کریمی با آن‌ها در پروژه‌های مختلف موسیقی همکاری کرده است.

وی با نوازندگانی مانند مرحوم حسین‎ سالم، رامین دربندی، منصور سالم، فیروز گودرزی، صادق سیف، فرج علی‎پور و با اساتید برجسته موسیقی ایرانی ازجمله مرحوم استاد محمدرضا لطفی، حسین علیزاده و کامکارها همکاری داشته است.

 

انتهای پیام/

حتما ببینید

عرضه اپلیکیشنی برای پرداخت‌های گردشگران خارجی

یکی از استارت‌آپ‌های مستقر در کارخانه نوآوری آزادی موفق به طراحی و ارائه اپلیکیشنی برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *