چهارشنبه , ۲ فروردین ۱۴۰۲

هشدار پزشکی قانونی درباره افزایش گازگرفتگی در فصل سرما

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران نسبت به افزایش مرگ‌های ناشی از مسمومیت با گاز منوکسیدکربن همزمان با سرد شدن هوا و افزایش استفاده از وسایل گرمایشی گازسوز، هشدار داد.

به گزارش ایسنا،   مهدی فروزش در این باره گفت: در سال ۱۳۹۷ و برابر آمارهای پزشکی قانونی ۱۶۸ نفر و در سال گذشته، یعنی سال ۱۴۰۰، تعداد ۱۳۶ نفر به‌علت مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در تهران جان خود را از دست دادند. این تعداد نسبت به سال ۱۳۹۷، حدود ۱۹درصد کاهش داشته است و ما امیدواریم که این روند کاهشی امسال هم ادامه داشته باشد.  

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران افزود: استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش، نقص در دودکش و نشت گاز به فضای مسکونی، استفاده از وسایل خوراک‌پزی برای گرمایش و نبود تهویه درست و مناسب محیط از جمله مهمترین دلایل تولید و تجمع گاز CO در منازل و اماکن تجاری و اداری است.  

وی با بیان اینکه در فصل سرما شمار قربانیان گاز گرفتگی افزایش پیدا می‌کند، ادامه داد: لازم است شهروندان برای تأمین گرمای منزل یا محل کار خود به هر وسیله‌ای متوسل نشوند و حتما در خصوص اصول ایمنی از کارشناسان این امر کمک بگیرند. همچنین در صورت استفاده از وسایل گرمازای دودکش‌دار، دودکش‌ها حتما بررسی شوند.

در همین زمینه بخوانید: زنگ خطر تکراری برای یک مرگ آرام

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با بیان اینکه مسدود بودن دودکش‌های دیوار از عوامل مهم ایجاد مسمومیت و گازگرفتگی و به خطر افتادن جان افراد محسوب می‌شود، گفت: با توجه به این‌که گاز co بدون بو وطعم است فرد متوجه گاز مونوکسید کربن نمی‌شود و از طرفی این امر باعث سرددرد، تهوع، سرفه خشک، احساس ناخوشی و در مجموع علائم سرماخوردگی در فرد می‌شود. این علائم در کودکان شامل تهوع، استفراغ، حالت گیجی و خواب آلودگی و در برخی موارد با افت سطح هوشیاری و تشنج همراه است.

انتهای پیام

حتما ببینید

تاکید رادان بر ضرورت حضور متفاوت پلیس در حوزه امنیت

رئیس پلیس کشور با تاکید بر اینکه نوروز نشانه‌ای برای شروع خدمات‌رسانی مضاعف به مردم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *