چهارشنبه , ۲ فروردین ۱۴۰۲

چشم‌انداز عملکرد اقتصادی بانک مرکزی اروپا

ایزابل اشنابل، سیاستگذار بانک مرکزی اروپا اظهار کرد: بانک مرکزی اروپا باید آماده باشد تا در صورت نیاز به کاهش تورم، نرخ‌های بهره را بیشتر از حد انتظار بازار افزایش دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از اینوستینگ، بانک مرکزی اروپا هفته گذشته برای چهارمین بار متوالی نرخ بهره را افزایش داد و به افزایش بیشتر نیز اشاره کرد.

این عملکرد بازارهای اوراق قرضه منطقه یورو را تکان داد و باعث واکنش شدید دولت ایتالیا شد.

اکنون سرمایه‌گذاران انتظار دارند، نرخی که بانک مرکزی اروپا به سپرده‌های بانکی پرداخت می‌کند و در حال حاضر دو درصد است، در سال آینده به ۳.۴ درصد افزایش یابد، در حالی که قبل از تصمیم هفته گذشته، اوج قیمت ۲.۷۵ درصد بود.

اشنابل، صدای پیشرو در رویکرد سختگیرانه بانک مرکزی اروپا که منجر به افزایش‌ نرخ‌های بهره کنونی شده در را برای افزایش نرخ سپرده‌ها حتی فراتر از انتظار بازار بر اساس اینکه چشم‌انداز تورم ایجاب کند، باز کرده است.

وی گفت: «این که آیا ما هنوز هم نیاز به افزایش نرخ بهره خواهیم داشت به چشم‌انداز تورم آینده بستگی دارد».

بانک مرکزی اروپا به جای داده‌های فعلی، بر انتظارات تورمی میان مدت تمرکز خواهد کرد و در حال حاضر با توجه به اینکه نرخ‌های بهره واقعی هنوز بسیار پایین است، خطر کمی برای افزایش بیش از حد هزینه‌های استقراض مشاهده می‌شود.

سه وزیر ارشد ایتالیا از تصمیم اخیر بانک مرکزی اروپا که باعث افزایش هزینه‌های وام برای ایتالیای پر بدهی شده است، انتقاد کردند.

اشنابل گفت که بانک مرکزی اروپا باید این فشار را تحمل کند. ما می‌توانیم انتظار افزایش فشار را داشته باشیم و باید در برابر آن مقاومت کنیم. دقیقا به همین دلیل است که بانک‌های مرکزی مستقل عمل می‌کنند.

انتهای پیام

حتما ببینید

برای غذای محبوب شب عید چقدر باید هزینه کرد؟

سبزی پلو با ماهی یک غذای محبوب و مرسوم شب عید برای ایرانیان است؛ اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *