شنبه , ۵ آذر ۱۴۰۱

کاربردی‌شدن کمپرسورهای بدون روغن در پالایشگاه بندرعباس

یکی از هلدینگ‌های دانش‌بنیان با سرمایه گذاری بر روی طرح‌هایی در حوزه رفع چالش‌ها، علاوه بر توسعه پوشش‌هایی برای کاهش مصرف انرژی، با همکاری یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان کمپرسورهای بدون روغن با کاربرد در صنایع پتروشیمی را تولید کرده که در یکی از پالایشگاه‌ها نصب شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر سید مجید معنوی، مدیر عامل هلدینگ دانش‌بنیان صنایع نانوتک آینده با بیان اینکه این مجموعه در سال ۱۳۹۸ با هدف سرمایه‌گذاری و تجاری‌سازی محصولات حوزه فناوری نانو تاسیس شد، اظهار کرد: این مجموعه از ابتدای راه‌اندازی تاکنون محرومیت‌زدایی را در اولویت‌ برنامه‌های خود قرار داده است و در این راستا  موضوع آب به دلیل بحران‌های پیش‌آمده و معضلات گسترده در کشور، یکی از محورهای فعالیت ما به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: با توجه به ظرفیت‌های فناوری‌نانو برای حل این مشکل، به سراغ سرمایه‌گذاری روی این حوزه رفتیم و نسل جدیدی از تجهیزات مبتنی بر فناوری‌نانو را که می‌توانند در حل مشکلات حوزه آب مؤثر باشند، هدف‌گذاری کردیم. از آنجایی که سیستم اسمز معکوس هزینه‌ بالایی دارند، با همکاری شتابدهنده آبان، توسعه و تولید چند دستگاه سامانه تصفیه آب مبتنی بر فناوری نانو را در دستور کار قرار دادیم و در مدت زمان ۶ ماه نمونه پروتوتایپ آن ساخته شد.

معنوی با تاکید بر اینکه نمونه ساخته شده آماده تست‌های نهایی است، یادآور شد: این سامانه قابلیت تبدیل شدن به یک پکیج تصفیه آب به ویژه در مناطق شرق و جنوب شرق کشور را که دسترسی به آب آشامیدنی با محدودیت‌هایی روبرو است، دارد.

مدیرعامل این هلدینگ دانش‌بنیان، حوزه پوشش و رنگ را از دیگر زمینه‌های فعالیت این هلدینگ نام برد و افزود: یکی از برنامه‌های ما تولید عایق حرارتی است؛ چرا که با توجه به هدفمند شدن قیمت‌های انرژی در ایران و افزایش قیمت انرژی، چنین عایق‌هایی می‌توانند نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی داشته باشند. از این رو عایق حرارتی نانویی در یکی از شرکت‌های فناور توسعه یافت که تاییدیه نانو مقیاس آن نیز اخذ شده است.

به گفته وی با یکی از مجموعه‌ها قراردادی برای استفاده از این عایق بسته شد، عایقی که می‌تواند ۵ تا ۱۰ درجه کنترل دما را برای سازه‌ها به دنبال داشته باشد. 

وی افزود: نانو پوشش مقاوم به حرارت برای استفاده در قالب‌های ریختگی در شرکت تابعه این هلدینگ تولید شد تا در تولید قطعات خودرو قابل استفاده شود و در این راستا با شرکت سایپا برای ارزیابی این محصول وارد مذاکره شدیم تا این محصول در سایپا مورد استفاده و ارزیابی قرار گیرد. محصولات مشابه این عایق، پیش از این از خارج وارد می‌شد.

معنوی به توسعه فناوری کمپرسورهای بدون روغن اشاره کرد و گفت: ضرورت تامین دورهای بالا در کمپرسورها و وجود روغن در هوای خروجی کمپرسورهای رایج، باعث مشکلات جانبی فراوانی در صنایع حساس مانند صنایع نفت و گاز، دارویی و غذایی می‌شود. از این رو ما با مشارکت یک شرکت دانش بنیان روی طراحی و توسعه کمپرسورهای بدون روغن سرمایه‌گذاری کردیم و در نهایت موفق به ساخت کمپرسورهای بدون روغن شدیم.

به نقل از ستاد نانو، به گفته وی نمونه این کمپرسورهای بدون روغن در حال حاضر در پالایشگاه بندرعباس نصب و راه‌اندازی شده است.

وی تاکید کرد: وجود ترکیبات خورنده نظیر گوگرد در سامانه‌های شیرین‌سازی گاز موجب آسیب به کمپرسورها می‌شود که در این کمپرسورهای بدون روغن، استفاده از پوشش‌های نانویی موجب دوام بالاتر و امکان تامین دورهای بالا در شرایط کاری خشن و خورنده می‌شود.

انتهای پیام

حتما ببینید

استان‌ها چقدر چک برگشتی دارند؟

آمار بانک مرکزی درباره چک‌های برگشتی در مهر ماه سال جاری نشان می‌دهد که چک‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *