یکشنبه , ۱۳ آذر ۱۴۰۱

یورو صعودی شد

در حالی که سرمایه‌گذاران برای اولین افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا بعد از سال ۲۰۱۱ و بازگشایی برنامه‌ریزی شده خط لوله گاز روسیه در اواخر امروز (پنج‌شنبه) آماده می‌شوند، ارزش یورو بهبود یافت و به سمت بالاترین سطح دو هفته‌ای در برابر دلار رسید.

به گزارش ایسنا و به نقل از کارنسی،  یورو با ۰.۳ درصد افزایش به ۱.۰۲۰۹۵ دلار رسید و بخشی از عقب‌نشینی ۰.۳۹ درصدی روز چهارشنبه را پس گرفت، زمانی که به اوج روزانه ۱.۰۲۷۳ دلار رسید که بالاترین میزان از ۶ جولای بود.

یورو طی هفته سه جلسه افزایش شدید را تجربه کرد زیرا انتظار می‌رفت بانک مرکزی اروپا احتمالا نرخ بهره را ۵۰ واحد افزایش دهد همچنین گزارش مبنی بر اینکه خط لوله گاز روسیه به موقع پس از تعطیلی تعمیرات ۱۰ روزه بازگشایی شود.

پس از هشدار رئیس‌جمهور روسیه مبنی بر اینکه ممکن است صادرات روسیه از طریق بزرگترین خط لوله به اروپا کاهش یابد و حتی ممکن است متوقف شود، اتحادیه اروپا روز چهارشنبه از کشورهای عضو درخواست کرد تا مصرف گاز را تا ماه مارس به‌عنوان یک اقدام اضطراری کاهش دهند.

بازارها بر سر این که آیا سیاست‌گذاران بانک مرکزی اروپا یک افزایش ۲۵ واحدی قبلی یا افزایش نیم واحدی را برای تلاش در مقابله با تورم سرسام‌آور ارائه خواهند کرد یا خیر به دو دسته تقسیم شده‌اند. مقامات پولی همچنین احتمالا جزئیات بیشتری از ابزار جدید با هدف کنترل افزایش بیش از حد در بازده اوراق قرضه در حاشیه اروپا ارائه خواهند کرد.

بانک ملی استرالیا پیش‌بینی کرد که نشست بانک مرکزی اروپا پیامدهای متفاوتی برای یورو دارد. در ژاپن، بانک مرکزی به کاهش روند انقباض پولی جهانی با ثابت نگه داشتن تنظیمات محرک حتی با افزایش پیش‌بینی تورم ادامه داد.

دلار با ۰.۰۵ درصد افزایش به ۱۳۸.۳۴ ین رسید و در جهت بالاترین سطح ۲۴ سال گذشته در ۱۳۹.۳۸ یک هفته پیش برگشت.

استرلینگ به تثبیت زیر ۱.۲۰ دلار ادامه داد، آخرین معامله در ۱.۱۹۸۴ دلار تغییر چندانی نداشت زیرا میدان نامزدهای رقابت برای نخست‌وزیری بعدی بریتانیا به دو کاهش یافت اما انتظار نمی‌رود تا پنج سپتامبر برنده اعلام شود. دلار استرالیا با ۰.۰۸ درصد افزایش به ۰.۶۸۹۵ دلار و دلار نیوزیلند با ۰.۱ درصد کاهش به ۰.۶۲۲۴ دلار رسید.

انتهای پیام

حتما ببینید

فرودگاه‌های کشور موظف‌ به دریافت گواهینامه بین‌المللی هستند

معاون عملیات فرودگاهی با بیان اینکه فرودگاه‌های بین‌المللی تا تیرماه ۱۴۰۳ موظف به دریافت گواهینامه هستند، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *