فیلترهای سرامیکی ریخته گری

آیا در لبنیات کم چرب از شیر کم کیفیت استفاده می‌شود؟

یک کارشناس صنعت لبنیات گفت: نمی‌توان گفت برای تولید برخی محصولات از شیر خام بی‌کیفیت یا کم کیفیت استفاده می شود بلکه دست‌کم در کارخانه های تولید محصولات لبنی، تنها شیر خام کیفی وارد می شود که البته از نظر کیفیت یکسان نیست اما همه آنها در رده شیرخام با کیفیت دسته بندی می شود.

وحید مفید در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که آیا در ماست و شیر کم چرب از شیر کم کیفیت استفاده می شود؟ گفت: به طور کلی این واقعیت وجود دارد که شیرهای خام تحویلی به کارخانه ها که در دامداری ها تولید می شود، کیفیت یکسان ندارد و طبیعی است که هرکارخانه با توجه به سطح کیفی شیرهای دریافتی دست به توزیع شیرها در خطوط مختلف محصولات خود می زند.

وی ادامه داد:به طور مثال برای تولید شیر استریل باید از بهترین کیفیت شیرخام استفاده کرد ولی این بدان معنی نیست که در تولید ماست از شیر بی کیفیت استفاده شود. زیرا مطابق استاندارد ملی برای شیرخام یک حداقلی از کیفیت تعریف و توصیف شده است که کارخانه ها نمی توانند اجازه ورود هر نوع شیرخام با هر سطح کیفیت را بدهند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  تحقیقات تایوان از فعالیت غیرقانونی مشکوک تیک‌تاک

این کارشناس صنعت لبنیات اضافه کرد: در واقع کارخانه‌هایی که دارای پروانه ساخت و علامت استاندارد هستند، باید استانداردهای تعریف شده در ساخت کالا را رعایت کنند. جای تاکید است که رعایت استانداردهای تعریف شده در تولید صنعتی لبنیات به‌طور مدام تحت نظارت سازمان هایی چون دامپزشکی، استاندارد و غذا و دارو قرار دارد.

عضو هیات علمی دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: در نتیجه نمی توان گفت برای تولید برخی محصولات از شیر خام بی کیفیت یا کم کیفیت استفاده می شود بلکه دست کم در کارخانه های تولید محصولات لبنی، تنها شیر خام کیفی وارد می شود که البته از نظر کیفیت یکسان نیست اما  همه آنها در رده شیرخام با کیفیت دسته بندی می شود.

وی در ادامه گفت: واقعیتی که باید به آن توجه شود  این است که در برخی موارد شیرخام غیرکیفی که توسط کارخانه های شیر برگشت داده می شود و در بسیاری از کشورهای توسعه یافته این‌نوع شیر امحا بایستی امحا شود،  متاسفانه راهی برخی واحدهای صنفی بدون مجوز تولید لبنیات می شود. در بسیاری از واحدهای بخش تولیدات صنفی  برخلاف تولید صنعتی که ذیل نظارت های سختگیرانه ای قرار دارند، متاسفانه نظارت موثری بر محصول و فرآیند تولید آن وجود ندارد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  سقف قیمت بازار برق برای سال ۱۴۰۲ تعیین شد

این کارشناس صنعت لبنیات با بیان اینکه درصد چربی محصولات وابسته به نوع محصول است، افزود: بر اساس استاندارد، محصولات به کم چرب، نیم چرب، پرچرب و خامه‌ای تقسیم می شود که چربی آنها به ترتیب کمتر از ۱.۵درصد، ۱.۵ تا ۳ درصد، ۳تا ۶ درصد و در نهایت بیش از ۶ درصد است که بر اساس نوع محصول و وابسته به نیاز و سلیقه مصرف کننده تنظیم می شود.

انتهای پیام

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

محل هزینه‌کرد درآمدهای مالیاتی از ارکان دولتی مشخص می‌شود-تایمز

 سید محمد هادی سبحانیان طی حکمی، حمید بهزادی بخش را در راستای اصلاح فرآیندها و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *