فیلترهای سرامیکی ریخته گری

اختصاصی|نفوذ امنیتی در بدنه فروپاشیده اسراییل/ یک منبع در مقاومت فلسطین: بخشی از ارتش صهیونیست‌ها در طوفان الاقصی با مقاومت همکاری کرد

به گزارش وب‌سایت عربی خبرگزاری تایمز، ارتش رژیم صهیونیستی در یک گزارش ارزیابی از نبرد «طوفان الاقصی» گفته است که بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نیروی فلسطینی در روز شنبه، از ۸۰ نقطه به ۲۰ شهرک و ۱۱ پایگاه نظامی ارتش حمله کردند.

ارتش صهیونیستی در بخش دیگری از این گزارش گفته است که حماس عملیات اخیرش را «از بیش از یک سال قبل» طراحی کرده و آن را به‌شدت مخفی نگه داشته است.

دراین‌باره یک مقام فلسطینی در گروههای مقاومت اسلامی به تایمز گفته است که بخشی از اطلاعات به‌دست‌آمده از مناطق نفوذ، از طریق برخی نیروهای ارتش اسرائیل به‌دست آمده است و تعدادی از آنها از مدتها قبل با گروههای مقاومت همکاری می‌کردند و در عملیات «طوفان الاقصی» نیز از این اطلاعات برای نفوذ نیروها به شهرک‌ها و به‌خصوص پایگاه‌های نظامی اطراف غزه استفاده شده است.

به‌گفته این مقام مسئول، این همکاری تنها به موضوعات اطلاعاتی محدود نبوده است و مدتهاست که فلسطینی‌ها بخش زیادی از تجهیزات خود را نیز از سربازان و بدنه ارتش اسرائیل تأمین می‌کنند.

به گزارش تایمز، از مدتها قبل، گزارش‌های متعددی در منابع عبری‌زبان مبنی بر اهمیت حفاظت بیشتر در ارتش منتشر شد که برای مثال به مسئله شیوع اعتیاد میان سربازان ـ خصوصاً نیروهای احتیاط ـ پرداخته شده و گفته شده بود که بسیاری از نیروها حتی اسلحه خود را در قبال پول یا مواد مخدر به فلسطینی‌ها تحویل می‌دهند.

به‌گفته روزنامه صهیونیستی «معاریو»، گروه‌های فلسطینی پس از ساخت دیوار حائل بین اسرائیل و مصر (یکی از ۶ دیوار احداث‌شده)، برای تأمین تسلیحات موردنیاز خود به پادگان‌های ارتش اسرائیل روی آوردند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  صفحه نخست روزنامه‌ها - شنبه ۸ اردیبهشت-تایمز

کانال ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز در ۱۶ دسامبر ۲۰۲۱ از سرقت بیش از یکصدهزار فشنگ از انبار مخصوص اسلحه‌های M16 در پایگاه نظامی تیپ اسکندرونی در شمال فلسطین خبر داد و البته از قول پلیس اسرائیل اعلام کرد که این میزان سرقت بیش از ۱۵۰هزار فشنگ بوده است.

در سال‌های گذشته گروه‌های فلسطینی ـ به‌خصوص نیروهای ویژه آنها ـ عمدتاً از تجهیزاتی استفاده می‌کنند که در اختیار ارتش و نظامیان صهیونیست نیز قرار دارد.

به گزارش تایمز، گروه‌های مقاومت برای تجهیز واحدهای خود ـ خصوصاً در کرانه باختری ـ تجهیزات موردنیاز را از ۳ مسیر عمده به دست می‌آورند: یکی از طریق پرداخت پول و خرید سلاح از باندهای قاچاق سلاح در اسرائیل و دیگری دستبرد به زاغه‌ها و انبارهای مهمات این رژیم و سومی، همکاری برخی نظامیان اسرائیلی.

تایمز پیش از این به این موضوع تحت عنوان «ارتش سرّی فلسطینی» پرداخته بود که وظیفه اصلی تهیه سلاح از این انبارها را به‌عهده دارد.

 

روزنامه «معاریو» در گزارش دیگری در می ۲۰۱۹ نوشته بود که طی یک ماه، ۴۶ سلاح انفرادی از همین مدل M16 از پایگاهی در منطقه الجلیل غربی به‌سرقت رفت که تعداد زیادی از آنها هرگز پیدا نشدند.

برخی از مبارزان فلسطینی و برخی از عاملان عملیات‌های اخیر نیز از همین مدل اسلحه استفاده کرده بودند.

با این حال، سرقت سلاح از انبارهای رژیم صهیونیستی تنها محدود به اسلحه‌های سبک انفرادی نمی‌شود، روزنامه «هاآرتص» در سال ۲۰۱۲ در گزارشی نوشته بود که میان تسلیحات ربوده‌شده از پادگان‌های اسرائیل (به‌ارزش ۱۴ میلیون دلار)، موشک‌های ضدتانک «گیل» نیز بوده است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  موافقت کمیسیون تلفیق با افزایش 100 درصدی حقوق بازنشستگان طی3 سال

این گزارش می‌افزاید سرقت از پایگاه‌های ارتش به‌طرز چشمگیری افزایش یافته است و سارقین در اکثر مواقع به‌راحتی از دروازه‌های امنیتی و تحت کنترل وارد پایگاه‌ها می‌شوند و تجهیزات نظامی، گلوله، اسلحه، ژنراتور و حتی خودروهای نظامی را به‌سرقت می‌برند.

روزنامه «یدیعوت آحارونوت» نیز در دسامبر ۲۰۲۰ در گزارشی نوشته بود که تعداد زیادی از پرسنل گردان ۱۳ تیپ گولانی مستقر در شهرک صهیونیست‌نشین «کیسونیم» به‌دلیل کشف حجم عظیمی از مواد مخدر داخل محل استقرار این گردان اخراج شدند.

به‌گفته منابع اسرائیلی، اعتیاد به مواد مخدر میان پرسنل ارتش رژیم صهیونیستی رو به افزایش است و این مسئله خصوصاً از سال ۲۰۰۹ که ماجرای سرقت سلاح از پایگاه‌های ارتش اسرائیل فاش شد، به یکی از دلایل تبادل سلاح و پول میان فلسطینی‌ها و افسران ارتش اسرائیل تبدیل شده است.

این رخنه امنیتی در بدنه ارتش اسرائیل، بسیاری از فرماندهان ارتش این رژیم را تحت فشار قرار داده است و به‌نظر می‌رسد با پایان نبرد «طوفان الاقصی» باید منتظر برخوردهای شدید و برکناری تعداد زیادی از فرماندهان ارشد نظامی و به‌خصوص امنیتی صهیونیستها باشیم.

با توجه به تقسیم وظایف میان سازمان‌های متعدد اسرائیلی، شاباک (سازمان امنیت داخلی اسرائیل که وظیفه اشراف بر گروههای مقاومت فلسطینی را به‌عهده دارد)، آمان (اطلاعات ارتش) و پلیس بیشترین ضعف را از خود نشان داده‌اند.

با این حال پیکان اصلی انتقادات به‌سمت مقامات ارشدتر، از نخست وزیر تا وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش خواهد بود.

۵۰ سال قبل در جنگ یوم کیپور نیز تبعات غافلگیری اسرائیل از شروع جنگ، موجب سقوط دولت وقت شد و مقصرین سعی کردند همه تقصیرها را متوجه آمان (اطلاعات ارتش) به‌عنوان یکی از مهمترین دستگاه‌های اطلاعی رژیم صهیونیستی کنند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  طلایی‌نیک: صنعت موشکی معماری نوینی خواهد داشت

این درحالی بود که در آن مقطع، دستگاه‌های اطلاعاتی نظیر موساد از وقوع جنگ مطلع بودند اما اهمال مقامات دولتی به‌خصوص نخست وزیر (گلدا مایر) و وزیر دفاع (موشه دایان) و بی‌اعتنایی آنها نسبت به اطلاعات به‌دست‌آمده، موجب غافلگیری شد اما در نبرد طوفان الاقصی حتی دستگاه‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی نیز (علی‌رغم آنکه ارتش گفته است طراحی فلسطینی‌ها بیش از یک سال طول کشیده است) از آن خبردار نشده بودند.

همکاری بخش زیادی از بدنه نیروهای نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی با گروه‌های مقاومت و نیز دستگاه‌های اطلاعاتی ایران، موجب شده است تا این رژیم در طول سال‌های اخیر دست به حذف بسیاری از آنها بزند.

این رویکرد صهیونیستها موجب افزایش مرگ‌های مشکوک میان افسران، درجه‌داران و سربازان این رژیم شده است که البته به‌دلیل اعمال شدید قانون سانسور در اخبار نظامی، بسیاری از آنها پنهان نگه داشته شدند.

با این حال، نفوذ گروههای مقاومت فلسطینی در بدنه ارتش و دستگاه‌های اطلاعاتی اسرائیل، سران این رژیم را با چالش‌های بزرگ جدیدی مواجه کرده است.

انتهای پیام/+

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

مستمری فروردین‌ ماه مددجویان سازمان بهزیستی پرداخت می‌شود-تایمز

۱۱:۳۶ – ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ ۱۱:۳۶ – ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ با پیگیری دیوان محاسبات کشور؛ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *